Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs kulinarny „Jadalne rośliny dziko rosnące" dla Kół Gospodyń Wiejskich

Bogdana Wachowska
Bogdana Wachowska
123f
Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu zaprasza Koła Gospodyń Wiejskich z województwa pomorskiego do udziału w konkursie kulinarnym „Jadalne rośliny dziko rosnące”, który odbędzie się w Lubaniu 14 września 2019 r. Konkurs jest imprezą towarzyszącą XXII Kaszubskiej Jesieni Rolniczej organizowanej w Lubaniu w dniach 14-15 września 2019 r.

Udział w konkursie należy zgłosić do 31 sierpnia 2019 r. na formularzu zgłoszeniowym, który zamieszczony jest na stronie PODR, na adres e-mail: [email protected] i [email protected].
Celem konkursu jest:

  • popularyzowanie wiedzy o walorach prozdrowotnych roślin dziko rosnących
  • wykorzystanie najpopularniejszych roślin dziko rosnących w kuchni i/lub w domowej apteczce
  • aktywizacja i integracja organizacji pozarządowych
  • wyłonienie najlepszego produktu

Przedmiotem oceny będą przetworzone produkty z roślin dziko rosnących (z kwiatów i/lub liści i/lub owoców i/lub korzeni walory smakowe i/lub prozdrowotne produktów
Produkty oceniać będzie trzyosobowa komisja powołana przez dyrektora Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu.
Uczestnikami konkursu będzie maksymalnie 10 organizacji pozarządowych. Jedna organizacja zgłasza do konkursu wyłącznie jeden produkt z roślin dziko rosnących. Produkty spożywcze na potrzeby konkursu zapewniają uczestnicy.

CZYTAJ TEŻ: UWAŻAJ, JAKIE ROŚLINY PRZYWOZISZ Z WAKACJI

Dzikie rośliny jadalne

Zbierając dzikie rośliny jadalne trzeba być pewnym tego co się zbiera. Jest wiele gatunków silnie trujących roślin nieraz podobnych częścią cech do jadalnych. Za jadalne przyjmujemy te gatunki roślin, które nie są trujące i pewne ich części (liście, korzenie, kłącza, owoce lub nasiona) są jadalne. Są to m.in. mniszek lekarski, pokrzywa, szczaw zwyczajny, podbiał pospolity, chmiel zwyczajny, czyściec błotny, czy miodunka plamista. Wartość odżywcza i smakowa jest zróżnicowana, zależy głównie od gatunku i wieku rośliny - starsze pędy i liście są zwykle bardziej włókniste i mniej smaczne.
Pamiętajmy, że ze względów prawnych nie wolno zbierać roślin chronionych, ale też i wszystkich roślin rosnących na terenach ochrony przyrody - w rezerwatach, Parkach Narodowych itd. Ze względów etycznych nie należy zbierać roślin rzadkich, np. ujętych na czerwonej liście i innych tego rodzaju wykazach.

POLECAMY:OWOCE, KTÓRYCH LEPIEJ NIE JEŚĆ PROSTO Z KRZAKA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki