Konkurs kulinarny „Jadalne rośliny dziko rosnące" dla Kół Gospodyń Wiejskich

Bogdana Wachowska
Bogdana Wachowska
Zaktualizowano 
123f
Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu zaprasza Koła Gospodyń Wiejskich z województwa pomorskiego do udziału w konkursie kulinarnym „Jadalne rośliny dziko rosnące”, który odbędzie się w Lubaniu 14 września 2019 r. Konkurs jest imprezą towarzyszącą XXII Kaszubskiej Jesieni Rolniczej organizowanej w Lubaniu w dniach 14-15 września 2019 r.

Udział w konkursie należy zgłosić do 31 sierpnia 2019 r. na formularzu zgłoszeniowym, który zamieszczony jest na stronie PODR, na adres e-mail: b.ditrich@podr.pl i z.rucinska@podr.pl.
Celem konkursu jest:

  • popularyzowanie wiedzy o walorach prozdrowotnych roślin dziko rosnących
  • wykorzystanie najpopularniejszych roślin dziko rosnących w kuchni i/lub w domowej apteczce
  • aktywizacja i integracja organizacji pozarządowych
  • wyłonienie najlepszego produktu

Przedmiotem oceny będą przetworzone produkty z roślin dziko rosnących (z kwiatów i/lub liści i/lub owoców i/lub korzeni walory smakowe i/lub prozdrowotne produktów
Produkty oceniać będzie trzyosobowa komisja powołana przez dyrektora Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu.
Uczestnikami konkursu będzie maksymalnie 10 organizacji pozarządowych. Jedna organizacja zgłasza do konkursu wyłącznie jeden produkt z roślin dziko rosnących. Produkty spożywcze na potrzeby konkursu zapewniają uczestnicy.

CZYTAJ TEŻ: UWAŻAJ, JAKIE ROŚLINY PRZYWOZISZ Z WAKACJI

Dzikie rośliny jadalne

Zbierając dzikie rośliny jadalne trzeba być pewnym tego co się zbiera. Jest wiele gatunków silnie trujących roślin nieraz podobnych częścią cech do jadalnych. Za jadalne przyjmujemy te gatunki roślin, które nie są trujące i pewne ich części (liście, korzenie, kłącza, owoce lub nasiona) są jadalne. Są to m.in. mniszek lekarski, pokrzywa, szczaw zwyczajny, podbiał pospolity, chmiel zwyczajny, czyściec błotny, czy miodunka plamista. Wartość odżywcza i smakowa jest zróżnicowana, zależy głównie od gatunku i wieku rośliny - starsze pędy i liście są zwykle bardziej włókniste i mniej smaczne.
Pamiętajmy, że ze względów prawnych nie wolno zbierać roślin chronionych, ale też i wszystkich roślin rosnących na terenach ochrony przyrody - w rezerwatach, Parkach Narodowych itd. Ze względów etycznych nie należy zbierać roślin rzadkich, np. ujętych na czerwonej liście i innych tego rodzaju wykazach.

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie