Konkurs ECO-MIASTO 2018. Cztery miasta z Pomorza
Do konkursu ECO-MIASTO 2018 zgłosiło się w sumie 46 miast, w tym cztery z Pomorza: Gdańsk (gospodarka wodna), Kościerzyna (efektywność energetyczna), Gdynia i Sztum. Niektóre z nich przedstawiły osiągnięcia w kilku kategoriach, dlatego przesłano w sumie 70 formularzy zgłoszeniowych. Tylko jedno miasto - Gdynia – wystartowało we wszystkich kategoriach! Warto dodać, że w 2017 r. Gdynia zdobyła konkursowe laury w 3. kategoriach - efektywności energetycznej budynków, gospodarowania odpadami oraz zrównoważonej mobilności.

W tym roku jury przyznało 10 tytułów laureata oraz 13 wyróżnień. W każdej z pięciu kategorii nagrodzono dwa miasta – jedno o liczbie mieszkańców powyżej 100 tys., drugie poniżej tej liczby. W nowej kategorii gospodarka o obiegu zamkniętym nagrodzone zostały Białystok i Radzyń Podlaski. Laureatami w kategorii gospodarka wodna zostały Lublin i Mława, a w kategorii mobilność zrównoważona zwyciężyły Lublin i Niepołomice. Nagrodę w kategorii efektywność energetyczna budynków otrzymały Kraków i Czeladź, a w kategorii zieleń miejska, a jakość powietrza - Zabrze i Złotów.
Konkurs ECO-MIASTO 2018. Za co wyróżnienia dla Pomorza?
Za co otrzymały wyróżnienia pomorskie miasta? Gdynia - za kompleksowe działania na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym, a w szczególności za podejmowanie szeregu działań promujących zasady gospodarki o obiegu zamkniętym. Sztum został wyróżniony za nowatorskie podejście do zagadnień związanych z efektywnością energetyczną, w tym za planowanie w ramach istniejącego klastra energii innowacyjnych rozwiązań związanych z zaopatrzeniem mieszkańców w ciepło oraz za stosowanie nowych form w zakresie edukacji.

Ogólnie w konkursie najpopularniejsza okazała się kategoria dotycząca zieleni miejskiej (osiągnięciami w tej dziedzinie pochwaliło się aż 20 miast), a najwięcej zgłoszeń nadeszło z województwa śląskiego - w konkursie wzięło udział aż 10 miast z tego regionu. Oprócz województwa śląskiego licznie reprezentowane było również województwo mazowieckie (8 zgłoszeń). Pomorskie, wielkopolskie i lubelskie reprezentowały po 4 miasta. Z sześciu województw organizatorzy otrzymali tylko po jednym zgłoszeniu, z jednego - żadnego.
Konkurs ECO-MIASTO 2018. Nowoczesne oznacza ekologiczne
- Każda kolejna edycja projektu ECO-MIASTO dowodzi, że polskie miasta stają się coraz bardziej nowoczesne, ekologiczne i przyjazne mieszkańcom. To ważne, że ośrodki miejskie w Polsce mają się czym pochwalić w zakresie walki z zanieczyszczeniem powietrza czy wprowadzania gospodarki o obiegu zamkniętym, zwłaszcza w związku z tegorocznym szczytem klimatycznym w Katowicach – powiedział na uroczystości wręczenia nagród Pierre Lévy, Ambasador Francji w Polsce.
Organizatorami projektu ECO-MIASTO są Ambasada Francji w Polsce oraz Centrum UNEP/GRID-Warszawa. ECO-MIASTO jest realizowane we współpracy z Renault Polska, SAUR Polska, Grupą Saint-Gobain, Ceetrus Polska, DK Energy i TIRU – grupa Dalkia, a także WSPÓLNIE – Fundacją LafargeHolcim.
POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:
Forum Lokalnego Biznesu w powiecie krapkowickim - Joachim Wojtala
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?