Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec ze zmianą czasu? To bardzo prawdopodobne! [ZMIANA CZASU NA ZIMOWY 2018, KIEDY PRZESTAWIAMY ZEGARKI]

PB
Koniec ze zmianą czasu? To bardzo prawdopodobne! [ZMIANA CZASU NA ZIMOWY 2018, KIEDY PRZESTAWIAMY ZEGARKI]
Koniec ze zmianą czasu? To bardzo prawdopodobne! [ZMIANA CZASU NA ZIMOWY 2018, KIEDY PRZESTAWIAMY ZEGARKI] Fot. Piotr Krzyzanowski/Polskapresse
Czy to koniec z okresową zmianą czasu? Komisja Europejska przygotowuje dyrektywę, która spowoduje, że nie będziemy przestawiać zegarków. Powód? 84 proc. Europejczyków uznało, że zmiana czasu to niepotrzebny problem prowadzący m.in. do złego samopoczucia. Nie wiadomo jednak, który czas pozostanie - letni czy zimowy. Nie wiadomo też, kiedy nowe przepisy wejdą w życie. ZMIANA CZASU NA ZIMOWY 2018.

W ramach trwających od 4 lipca do 16 sierpnia konsultacji internetowych w sprawie zmiany czasu, wpłynęło 4,6 mln odpowiedzi od respondentów ze wszystkich 28 państw członkowskich. Jest to największa liczba odpowiedzi uzyskanych w historii konsultacji publicznych Komisji. Wstępne wyniki wskazują, że 84 proc. respondentów opowiada się za zlikwidowaniem przeprowadzanej co pół roku zmiany czasu.

Komisarz ds. transportu Violeta Bulc przedstawiła te wstępne wyniki kolegium komisarzy, które odbyło pierwszą dyskusję na temat ewentualnych dalszych kroków. Komisarz Bulc stwierdziła: - Miliony Europejczyków skorzystało z naszych konsultacji publicznych, aby dobitnie wyrazić swoją opinię. Przesłanie jest jasne: 84 proc. nie chce już przestawiać zegarków. Przejdziemy zatem do działania i przygotujemy wniosek ustawodawczy do Parlamentu Europejskiego i Rady, które następnie wspólnie podejmą decyzję.

Wstępne wyniki wskazują również, że dla ponad trzech czwartych (76 proc.) respondentów przechodzenie z czasu letniego na czas zimowy i z zimowego na letni jest doświadczeniem „bardzo negatywnym” albo „negatywnym”. Respondenci uznali, że za zniesieniem zmiany czasu przemawiają względy związane z negatywnym wpływem na zdrowie, wypadkami drogowymi lub brakiem oszczędności energii.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker włączył kwestię zmiany czasu do programu politycznego, zgodnie ze swoją obietnicą działania na dużą skalę w sprawach ważnych oraz pozostawienia państwom członkowskich swobody podejmowania decyzji.

Większość państw członkowskich UE ma długą historię ustaleń dotyczących zmiany czasu – wiele z nich sięga czasów pierwszej i drugiej wojny światowej lub kryzysu naftowego lat 70-tych. W latach 80-tych Unia Europejska zaczęła stopniowo przyjmować przepisy, na podstawie których wszystkie państwa członkowskie zgodziły się na wprowadzenie jednolitej zmiany czasu i położenie kresu rozbieżnościom. Od 1996 r. wszyscy Europejczycy przestawiają swoje zegary o godzinę do przodu w ostatnią niedzielę marca i o jedną godzinę do tyłu w ostatnią niedzielę października. Celem przepisów unijnych nie była harmonizacja systemu czasu w UE, a rozwiązanie problemów – w szczególności w sektorach transportu i logistyki – wynikających z nieskoordynowanego przeprowadzania zmiany czasu w ciągu roku.

Równolegle do systemu czasu letniego w Unii Europejskiej państwa członkowskie stosują trzy różne strefy czasowe. Decyzja w sprawie czasu standardowego leży w kompetencjach krajowych. Nie wiadomo, kiedy nowe przepisy wejdą w życie. Prawdopodobnie czeka nas ostatnia lub przedostatnia zmiana czasu.

ZMIANA CZASU NA ZIMOWY 2018. KIEDY PRZESTAWIAMY ZEGARKI?

W tym roku wskazówki zegarków przesuwamy do tyłu - o godzinę (z 3.00 na 2.00). Śpimy wówczas o godzinę dłużej. Zmiana czasu na zimowy nastąpi 28 października.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Koniec ze zmianą czasu? To bardzo prawdopodobne! [ZMIANA CZASU NA ZIMOWY 2018, KIEDY PRZESTAWIAMY ZEGARKI] - Gazeta Wrocławska

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki