Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec zamieszania wokół patrona SP3 w Malborku. Jest wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Okazuje się, że wojewoda pomorski nie odpuścił w sprawie patrona Szkoły Podstawowej nr 3 w Malborku. Podczas wtorkowej sesji Rady Miasta (29.12.2020 r.) wiceburmistrz Jan Tadeusz Wilk poinformował, że „polowanie na komunistów” skończyło się po prawomocnym wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

2 Pułk Nocnych Bombowców „Kraków”, który od 1973 r. jest patronem Szkoły Podstawowej nr 3, nie spodobał się Instytutowi Pamięci Narodowej. Jesienią 2018 r. IPN uznał tę nazwę za gloryfikującą komunizm, a tym samym nielegalną w świetle ustawy o zakazie propagowania ustrojów totalitarnych. Na podstawie tej opinii wojewoda pomorski Dariusz Drelich w 2019 r. domagał się od władz Malborka pozbawienia „trójki” patrona. Gdy burmistrz zignorował to żądanie, wojewoda wydał zarządzenie zastępcze, nadając nową prostą nazwę: Szkoła Podstawowa nr 3 w Malborku. Już bez patrona.

Ta decyzja była nieprawomocna. Burmistrz Marek Charzewski skorzystał z prawa odwołania się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, a WSA uchylił zarządzenie wojewody, nie dopatrując się propagowania komunizmu. Wydawało się, że sprawa jest zamknięta. Podczas czwartkowej sesji Rady Miasta (29.12.2020) wrócił do niej radny Adam Hoderny, bo okazało się, że wojewoda złożył skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

30 października NSA wydał prawomocny wyrok.

Wojewoda nie pogodził się z faktem, że WSA podzielił nasz pogląd i pozostawił nazwę szkoły im. 2 Pułku Nocnych Bombowców „Kraków”. Ten wyrok już przez ogólnopolskie media przewinął się jako pewien symbol ze względu na uzasadnienie. Bo tak jak kiedyś, w średniowieczu, było polowanie na czarownice, to taki efekt jest teraz, przepraszam za aluzję, polowania na komunistów, czego ofiarą padło miasto Malbork i jego szkoła – mówił wiceburmistrz Jan Tadeusz Wilk.

Włodarz poinformował, że NSA oddalił skargę kasacyjną i zasądził od wojewody na rzecz miasta Malbork kwotę 360 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego. Wiceburmistrz odczytał też fragmenty uzasadnienia.

- Postępowanie przeprowadzone przez wojewodę nie daje podstaw do stwierdzenia, że nazwa 2. Pułk Nocnych Bombowców „Kraków” jest nazwą formacji zbrojnej symbolizującej komunizm. W wymiarze formalnym działanie poszczególnych jednostek bojowych przybyłych ze wschodu doprowadziło do wyzwolenia poszczególnych miejscowości i całego kraju spod okupacji hitlerowskiej – czytał Jan Tadeusz Wilk.

Sąd zwrócił też uwagę, że „użycie w nazwie formacji nazwy miasta Krakowa odnosi się do tradycji lotnictwa w okresie II Rzeczpospolitej i nie uchybia nazwie >>Kraków<<”.

- Ani wojewoda, ani IPN w swojej opinii nie wskazali, aby formacja ta miała propagować kiedykolwiek komunizm – wyjaśniał wiceburmistrz Wilk, cytując wyrok NSA, i dalej: - Na marginesie należy zauważyć, że nazwa tej formacji jako patrona szkoły stawia szczególnie ważne edukacyjne zadanie przed pedagogami tej szkoły, gdyż jest to przykład nazwy odwołującej się do formacji niejednoznacznie ocenianej historycznie, pokazując jak w soczewce splot chlubnych, ale i ciemnych wątków historii. Z powszechnie dostępnych informacji, które wręcz nakazują zostawić nazwę szkoły, wynika, że jest ona niezaprzeczalnym symbolem bohaterstwa polskich lotników.

Tu warto przypomnieć słowa Adama Hodernego z lipcowej sesji w 2019 r., który w przejrzysty sposób przedstawił sytuację Polaków w pułku sformowanym w 1944 r. w Grigoriewskoje na terenie ZSRR.

Ci ludzie byli deportowani w głąb ZSRR. To była ich jedyna droga do kraju. A kto miał ich szkolić na Wschodzie, skoro najlepsi polscy piloci byli na Zachodzie? - mówił radny i jednocześnie emerytowany pilot wojskowy z malborskiej bazy, odpowiadając na zarzut IPN, że w pułku większość stanowili piloci radzieccy

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki