Koniec sporu o parkingi przy plaży?

Maciej PietrzakZaktualizowano 
fot. Karolina Misztal
Protesty mieszkańców Brzeźna, kierowców oraz zainteresowanie sprawą prokuratury i wojewody pomorskiego - te czynniki zmusiły w końcu gdański Zarząd Dróg i Zieleni do przyjrzenia się prawnym możliwościom zerwania umowy z głównym dzierżawcą nadmorskich parkingów - firmą Wiparking.

- Żadne decyzje jeszcze nie zapadły. Nie jest jednak tajemnicą, że nie jesteśmy zadowoleni ze sposobu, w jaki pracuje w Gdańsku firma Wiparking. Wiceprezydent Piotr Grzelak polecił monitorowanie w terenie pracy firmy oraz analizę skarg wpływających do miasta od mieszkańców oraz turystów. Dopiero to mogłoby stanowić podstawę ewentualnego rozwiązania umowy w przyszłości - mówi Katarzyna Kaczmarek, rzecznik ZDiZ.

Zobacz także: Protest przeciw płatnym parkingom. ZDJĘCIA

Przypominamy, że zarząd wydzierżawił od 1 lipca firmie Wiparking tereny pod płatne parkingi w Brzeźnie Sobieszewie, na Zaspie i Przymorzu. Od tego czasu ogromne kontrowersje budzi nie tylko to, czy umowa jest zgodna z ustawą o drogach publicznych, ale i samo działanie firmy Wiparking. Używa ona rozmaitych rozwiązań (niedziałające parkomaty, złe oznakowanie, braki regulaminu itd.), by nakładać na kierowców jak najwięcej tzw. wezwań do zapłaty, czyli nawet blisko 200-złotowych mandatów.

- Naszym zdaniem, ZDiZ będzie grał na czas, do końca sierpnia. Wtedy uzna sprawę za bezprzedmiotową, ale my jej tak nie zostawimy - komentuje Andrzej Skiba, jeden z kierujących protestem „NIE dla płatnych parkingów w Brzeźnie”.

Czytaj także: Płatne parkingi w Gdańsku. Opłaty miały być pobierane krócej

Czy ZDiZ wymusi na firmie Wiparking anulowanie wystawionych mandatów w Gdańsku? - Płatne parkingi w strefie nadmorskiej działają na podstawie legalnych, podpisanych zgodnie z prawem umów. Kary za brak opłaty nakładane są w związku z tym zgodnie z prawem. Podstawową zasadą jest to, że prawo nie działa wstecz. Tak samo jest w przypadku parkingów, o których mowa - kary nałożone w okresie ich funkcjonowania są obowiązujące - nie pozostawia złudzeń Katarzyna Kaczmarek.

polecane: FLESZ: Niebawem zmiana czasu, jedna z ostatnich

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie