MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koniec roku szkolnego 2019/2020 na Pomorzu. Zakończenie roku inaczej niż zwykle. Bez dużych uroczystości dla wszystkich uczniów

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Jak będzie wyglądało zakończenie roku szkolnego 26.06.2020? W tym roku nie będzie okazji do dużych podsumowań na koniec roku oraz spotkań pożegnalnych nauczycieli i uczniów. Ze względów epidemiologicznych zalecane jest zapraszanie uczniów po indywidualny odbiór świadectw.

Kiedy koniec roku szkolnego? Odbiór świadectw 26.06.2020

Z powodów epidemii koronawirusa od marca zajęcia szkolne nie odbywają się w placówkach edukacyjnych. Uczniowie uczyli się zdalnie łącząc się z nauczycielami przy pomocy komputerów.

Decyzją ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego uczniowie nie wrócą do szkół do końca trwającego wciąż roku szkolnego. Również jego zakończenie nie będzie wyglądać tak jak co roku.

Nie ma możliwości by 26.06.2020 całe społeczności szkole mogły spotkać się na uroczystym zakończeniu roku szkolnego. Część szkół pożegna się przed wakacjami z uczniami online, a część jedynie z uczniami klas ósmych, kończących edukację w szkołach podstawowych.

Indywidualny odbiór świadectw czy wspólne zakończenie roku?

W Sopocie władze miasta zalecają indywidualny odbiór świadectw.

- Mając na uwadze wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Edukacji Narodowej, w Sopocie rekomendujemy dyrektorom szkół odbiór świadectw przez uczniów indywidualnie, w grupach lub klasami, w różnych godzinach. Świadectwa szkolne należy wręczać przy wejściu do szkoły lub na terenie zewnętrznym szkoły, przy zachowaniu wymaganego reżimu sanitarnego (odstępy, noszenie maseczki itd. ) - mówi Anetta Konopacka z Urzędu Miejskiego w Sopocie. - Nie dopuszcza się organizacji zakończenia roku szkolnego i odbiór świadectwa wewnątrz budynku (aula, sala gimnastyczna, pomieszczenia dydaktyczne) - dodaje.

W Gdyni władze miasta pozostawiły dyrektorom szkół pole do podejmowania w tej sprawie indywidualnych decyzji. W niektórych szkołach świadectwa zostaną wręczone uczniom na otwartym powietrzu na terenach przyszkolnych. Uczniowie mają w tych szkołach odbierać świadectwa o wyznaczonych godzinach.

Zakończenie roku dla ósmoklasistów. Harmonogram odbierania świadectw szkolnych dla pozostałych

W największej szkole w Pruszczu Gdańskim, Szkole Podstawowej nr 4, do której uczęszcza ponad 1200 uczniów, planowane jest tradycyjne spotkanie na zakończenie roku szkolnego tylko dla uczniów klas ósmych.

- Zakończenie roku dla tych klas dobędzie się na terenie szkoły z zachowaniem wszystkich zaleceń GIS - mówi Paweł Biesiekierski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Pruszczu Gdańskim. - Będziemy chcieli zrobić to na boisku szkolnym, a nie w zamkniętych salach. Będą wyznaczone godziny dla każdej klasy. Chcemy, żeby uczniowie kończący szkołę mogli usłyszeć kilka miłych słów. To w końcu ich ostatnie spotkanie z nami. Jeśli chodzi o pozostałych uczniów, to decyzję czy będą chcieli odebrać świadectwo teraz, czy we wrześniu, pozostawiamy ich rodzicom. Jeśli będą chcieli odebrać w czerwcu, to o wyznaczonej porze, rotacyjnie będą przychodzić po odbiór świadectwa, które będą wydawać wychowawcy poszczególnych klas - dodaje.

W Starogardzie Gdańskim magistrat poinformował, że ze względu na trwającą wciąż pandemię COVID-19 tym razem nie odbędą się uroczystości zakończenia roku szkolnego. Dyrektorzy szkół przekażą uczniom i rodzicom dokładny harmonogram odbierania świadectw.

Podobnie ma być w Kartuzach.

- Ze względu na bezpieczeństwo to zakończenie będzie inne niż dotychczas, ale dołożymy wszelkich starań, by było ono uroczyste i wesołe - mówi Dariusz Zelewski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Kartuzach. - Wszystko odbędzie się z zachowaniem obostrzeń epidemiologicznych. Z wiadomych względów nie będzie można się spotkać w grupie uczniów, dlatego opracowaliśmy harmonogram odbioru świadectw przez uczniów poszczególnych klas, co pół godziny, obowiązkowo w maseczkach. Zadbamy także o to, by każdy uczeń, odbierając świadectwo, został sfotografowany.

W związku z nadal obowiązującym na terenie naszego kraju stanem epidemii, w wejherowskich szkołach podstawowych nie odbędą się tradycyjne, masowe uroczystości, związane z zakończeniem roku szkolnego. Jednak we wszystkich szkołach uczniowie będą mogli spotkać się ze swoimi wychowawcami. W Szkole Podstawowej nr 5, 6, 8, 9 i 11 wyznaczono godziny odbioru świadectw dla danej klasy czy grupy uczniów, oczywiście z zachowaniem wszystkich środków bezpieczeństwa – maseczki, rękawiczki, zachowanie odpowiedniej odległości. Z uwagi na obostrzenia rodzice nie mogą uczestniczyć w spotkaniach na sali gimnastycznej, nie mogą też towarzyszyć swoim dzieciom podczas odbioru świadectw. Tam, gdzie to możliwe, uroczystości odbędą się na zewnątrz – np. w Szkole Podstawowej nr 6 czy w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 (SP nr 8) – dla klas ósmych.

- Ten dzień będzie wyglądał inaczej niż zazwyczaj, w większości szkół, dyrektorzy przygotowali harmonogram spotkań poszczególnych klas, które odbywać się będą o innych godzinach, na różnych piętrach szkół, a uczniowie będą wchodzić kilkoma wejściami – wszystko dla zachowania bezpieczeństwa – mówi Arkadiusz Kraszkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa. - Wszystko odbywać się będzie według harmonogramów, które udostępnione zostały na stronach internetowych szkół i z którymi należy się zapoznać - dodaje.

Jak zapewniają dyrektorzy wejherowskich szkół, uczniowie zostali poinformowani o uroczystościach zakończenia roku szkolnego, otrzymali informacje, harmonogram, a nawet mapki z zaznaczeniem miejsca wejścia czy spotkania. W przypadku nieodebrania świadectwa w wyznaczonym terminie pozostaje możliwość pobrania dokumentu za pokwitowaniem w sekretariatach szkół. Szczegółowe informacje na stronach internetowych danej placówki.

Inaczej niż zwykle będzie też m.in. w Szkole Podstawowej nr 6 w Rumi przy ul. Sienkiewicza.

- Dzieci będą podzielone na grupy i będą odbierały świadectwa w różnych godzinach. Mamy pięć wejść do szkoły i ze wszystkich będziemy korzystać, aby ograniczyć kontakt z drugim uczniem. Taki jest plan na dzień dzisiejszy. Jeśli rodzice nie będą chcieli, aby ich dziecko odebrało teraz świadectwa, będą mogli to uczynić w późniejszym terminie - mówi Aleksandra Brunat, dyrektor SP nr 6 w Rumi.

W szkołach podstawowych w Bytowie zaplanowane jest już zakończenie roku szkolnego wraz z wręczeniem świadectw. W salach będą tylko uczniowie i nauczyciel. Rodzice nie będą mogli wejść na teren szkół.

- W naszej szkole wręczenie świadectw będzie się odbywać praktycznie cały dzień. Uczniowie zostali podzieleni na grupy. Między jedną, a drugą są takie przerwy, by można było wywietrzyć i zdezynfekować sale - mówi Artur Wnuk-Lipiński, zastępca dyrektora SP nr 1 w Bytowie. - Będziemy też wymagać od uczniów maseczek i rękawiczek - dodaje.

Dla łącznie ponad 3 000 uczennic i uczniów z sześciu lęborskich szkół podstawowych, ich nauczycieli i rodziców to również będzie zupełnie inne zakończenie niż dotychczas. W związku z nadal obowiązującym stanem epidemii nie odbędą się tradycyjne uroczystości. Obowiązują procedury i wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej, czyli maseczki, utrzymywanie odstępu, dezynfekcja rąk.

- Klasy będą podzielone mniej więcej po połowie - wyjaśnia Marian Kurzydło, sekretarz miasta. - Jeżeli pozwoli pogoda, to będzie to robione na zewnątrz, a jeżeli nie, to w pomieszczeniu w budynku z wychowawcą, ale bez rodziców . Jest ustalony harmonogram, są odstępy między tymi połowami klas. Będzie maksymalnie półtorej godziny na zakończenie dla tej połowy klasy i po tym czasie pomieszczenie będzie wietrzone i dezynfekowane. W Szkole Podstawowej nr 1 uczniowie będą wchodzić wszystkimi, czyli pięcioma możliwymi wejściami. Najważniejsze jest to, że to będzie połowa klasy, bez rodziców, tylko i wyłącznie z wychowawcą, w mniej więcej półgodzinnych odstępach, a pomieszczenia będą w tym czasie wietrzone i dezynfekowane - dodaje.

W Szkole Podstawowej nr 1 uczy się 440 uczniów, w SP 3 - 441, w SP 4 - 485, w SP 5 - 485, w SP 7 - 364 i w SP 8 - 796. Dla przykładu, w "3" na zakończenie roku szkolnego 2019/2020 i odbiór świadectw w dniu 26 czerwca 2020 r. zaplanowane są według harmonogramu, zaczynając od godz. 8, a kończąc w południe. Wszystkie spotkania z wychowawcami klas odbywać się będą na boisku szkolnym. Wejście na teren szkoły będzie możliwy tylko od ul. Al. Wolności. Dyrekcja szkoły prosi o nie wchodzenie do budynku szkoły.
reklama

- Ze względu na bezpieczeństwo bardzo prosimy wszystkich rodziców o niewchodzenie na teren szkoły - apeluje dyrektor szkoły.

W "7" zakończenie roku szkolnego odbędzie się bez udziału rodziców i innych gości. Uczniowie na terenie szkoły mają mieć zakryte usta i nos, a wskazane są też rękawiczki. Rozdanie świadectw odbędzie się w reżimie sanitarnym, z podziałem na grupy, a uczniowie będą wchodzić przez trzy wejścia na salę gimnastyczną, halę sportową i sale lekcyjne.

W Nowej Wsi Lęborskiej nauczyciele pożegnają się z uczniami na spotkaniach online. W piątek uczniowie otrzymają świadectwa szkolne zgodnie z harmonogramem. Dojazd uczniów do szkoły ma się odbyć własnym transportem. Rodzice nie mogą wchodzić do budynku szkoły, ani uczestniczyć w rozdaniu świadectw. Po otrzymaniu świadectwa uczniowie mają opuścić teren szkoły. Uczniowie klas ósmych zobowiązani są do posiadania długopisu, którym podpisywać będzie poświadczenie odbioru świadectwa. Nieodebrane świadectwa w dniu zakończenia roku szkolnego będzie można odbierać od poniedziałku 29 czerwca 2020 roku w sekretariacie szkoły w godzinach 8:00– 14:00.

Minister edukacji Dariusz Piontkowski nie wyklucza, że również w nowym roku szkolnym nauka będzie odbywać się w trybie zdalnym. Przed tygodniem, na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia powiedział, że w resorcie trwają przygotowania na wypadek drugiej fali epidemii koronawirusa oraz konieczności kontynuacji nauczania w formie online.

- Po pierwsze nie wiemy, czy tak rzeczywiście będzie, ale trzeba się do tego przygotowywać. Mamy więc już rozwiązania prawne, które umożliwiają ewentualne rozpoczęcie nauczania na odległość wraz z początkiem nowego roku szkolnego - powiedział minister Dariusz Piontkowski na antenie Polskiego Radia.

Współpraca: Kinga Furtak, Danuta Strzelecka, Lucyna Puzdrowska, Tomasz Smuga, Maria Sowisło, Robert Gębuś

Szkoła Podstawowa nr 1 w Gdańsku

Egzamin ósmoklasisty 2020 na Pomorzu. Jak przebiegał egzamin...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki