Agaton Koziński prowadzący panel zwrócił uwagę, że w zeszłym roku cyberprzestępczość kosztowała świat 6,5 biliona dolarów, a do roku 2025 kwota ta może wzrosnąć nawet do 10,5 bilionów. Stąd rodzi się pytanie – co zrobić, aby te straty minimalizować? Zdaniem Sebastiana Ferdyna, dyrektora Departamentu Cyberbezpieczeństwa w Narodowym Banku Polskim, najlepszym sposobem jest budowanie świadomości zagrożeń zarówno wśród „zwykłych” użytkowników Internetu, jak i ekspertów, którzy nie zawsze myślą o tym, co dalej.
– Eksperci zazwyczaj mają już pewną wiedzę i nie myślą o tym, co dalej. Czują się bezpiecznie w otoczeniu swoich procedur. Taki przypadek, jak ostatnia awaria Facebooka świadczy o tym, że cały czas w gronie ekspertów powinniśmy nieustannie podnosić kwalifikacje – powiedział Sebastian Ferdyn.
Spektakularne awarie sprawiają, że o cyberatakach na jakiś czas staje się głośno. Warto pamiętać, że ryzyko to dotyczy nie tylko dużych firm, ale także zwykłych użytkowników Internetu i usług cyfrowych, przypominali uczestnicy panelu. Eksperci podkreślili, że w codziennym działaniu należy zachować elementarną czujność i nie podawać swojego numeru PESEL albo karty kredytowej bez weryfikacji.
Szczególnie w czasie pandemii pojawiło się bardzo dużo serwisów, które podszywają się pod instytucje zaufania publicznego – ostrzegał też Sebastian Ferdyn z NBP po panelu.
– Oszuści są aktywni w Internecie, ale również potrafią wyciągnąć od nas wrażliwe informacje przez telefon – mówił Sebastian Ferdyn. – Istotne jest, aby te osoby były przez nas zweryfikowane. To na nas ciąży ta odpowiedzialność, jako na użytkowniku usług cyfrowych.
Ekspert przypomniał, że Narodowy Bank Polski nie obsługuje klientów indywidualnych w związku z tym, jeśli ktoś kontaktuje się z nami i podaje za osobę z NBP, jest co do zasady niewiarygodny.
– Złotą zasadą cyberbezpieczeństwa jest ciągły rozwój, ciągła analiza i praca nad tym, by poziom bezpieczeństwa poszczególnych rozwiązań poszerzać – mówił Mariusz Kujawski, dodając, że nawet jeżeli jakiś produkt jest bezpieczny, to wcale nie oznacza to, że tak będzie nadal.
Jednym ze sposobów zwiększenia osobistego bezpieczeństwa w sieci może stać się bezpieczny proces potwierdzania tożsamości, jaki na przykład oferuje nowy dowód osobisty z warstwą elektroniczną.
– Warstwę elektroniczną wprowadziliśmy w 2019 roku – powiedział Mariusz Kujawski. – Ale już teraz pracujemy nad kolejnym krokiem. Za miesiąc w dowodach osobistych pojawi się druga cecha biometryczna.
W Internecie nowa technologia umożliwia weryfikację naszej osoby całkowicie online, w sposób jeszcze bardziej bezpieczny niż do tej pory.
Jerzy Judycki, Product Owner eDO App w PWPW SA, ekspert obecny na Kongresie 590, powiedział dziennikarzom: – Od marca 2019 możemy wyrobić dowód z warstwą elektroniczną, czyli dokument wyposażony w mikroprocesor i antenę. Dzięki temu, korzystając z aplikacji edoAPP, której nadajemy PIN, tak jak karcie płatniczej i wspomnianego dowodu, możemy korzystać już z 400 usług przez sieć. To usługi bankowe, czy też urzędowe. Ze wszystkich nich możemy korzystać online, przykładając jedynie dowód osobisty do telefonu i potwierdzając kodem PIN, żeby się zalogować lub podpisać umowę.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?