Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk. Sąd sprawdzi czy - w schronisku dla zwierząt "Promyk" - doszło do znęcania się nad zwierzętami

Red.
Konferencja prasowa na temat schroniska "Promyk"
Konferencja prasowa na temat schroniska "Promyk" Przemysław Świderski
W środę, 18.05. przed Sądem Karnym w Gdańsku odbyła się konferencja prasowa, zorganizowana przez Fundację Łączy Nas Polska, dotycząca znęcania się nad zwierzętami w schronisku "Promyk". Prezes organizacji m.in. zwróciła się z apelem do prezydent Gdańska, Aleksandry Dulkiewicz. Sprawdźcie szczegóły.

Gdańsk. Konferencja prasowa w sprawie nieprawidłowości w schronisku "Promyk"

Podczas środowej konferencji głos zabrała Natalia Nitek-Płażyńska. Przypomniała, że Piotr Ś., który był kierownikiem schroniska "Promyk", jest jednym z oskarżonych.

- Pan Piotr Ś., jak w oskarżeniu było zapisane, dopuszczał się w latach 2011-2012 znęcania nad znajdującymi się w schronisku zwierzętami poprzez przyzwolenie na utrzymywanie w stanie rażącego niechlujstwa i niedbalstwa. W schronisku "Promyk" dokonał uśmiercenia szczenięcia wbrew przepisom ustawy, poprzez spłukanie do odpływu ściekowego, działając tym samym ze szczególnym okrucieństwem — przeczytała Natalia Nitek-Płażyńska.

Mężczyzna nie jest jednak jedyną osobą oskarżoną w tej sprawie.

- Druga osoba Katarzyna G. oskarżona o to, że będąc zatrudniona w charakterze lekarza weterynarii w schronisku "Promyk", w okresie od lutego 2011 do grudnia 2012, dopuszczała się uśmiercania zwierząt, które były terminalnie chore, bądź nie stwarzały zagrożenia dla zdrowia lub życia innych zwierząt oraz dopuszczała się wykonywania zabiegów weterynaryjnych, niezgodnie z wymogami sztuki, bez należytej ostrożności, w tym niedopełnienie wymogu zapewnienia leczonym zwierzętom należytych warunków bytowania przed i po zabiegu. Takie same zarzuty usłyszała też druga lekarz weterynarii, Małgorzata K. - dodała Natalia Nitek Płażyńska.

Fundacja Łączy Nas Polska zwróciła się też z apelem do prezydent Gdańska, a także Prezesa Sądu Rejonowego w sprawie zdarzeń, do jakich dochodziło w "Promyku". Wspomniane dokumenty, a także zdjęcia z konferencji prezentujemy w galerii.

Konferencja prasowa na temat schroniska "Promyk"

Gdańsk. Sąd sprawdzi czy - w schronisku dla zwierząt "Promyk...

Relację wideo możecie zobaczyć poniżej.

Michał Targowski dyrektor ZOO komentuje zamieszanie wokół "Promyka"

W apelu, który fundacja skierowała do prezydent Gdańska, można przeczytać m.in., że "wieloletni kierownik schroniska, będący głównym oskarżonym w procesie sądowym, po zwolnieniu z "Promyka" został zatrudniony w innej miejskiej instytucji zajmującej się zwierzętami". Michał Targowski, dyrektor zoo Gdańsk, odniósł się do tego, podkreślając, że "zatrudniono osobę, która otrzymała wyrok uniewinniający".

- Kierownik Schroniska został zatrudniony w gdańskim Ogrodzie Zoologicznym w 2021 roku nie jako oskarżony, ale jako osoba, która otrzymała wyrok uniewinniający. W zasadzie ten wyrok był podwójny, bo Sąd dwukrotnie taki wyrok ogłosił. A więc zatrudniono człowieka absolutnie " czystego" od jakichkolwiek zarzutów. Obecna, trzecia już rozprawa rozpoczęła się w tym roku, a więc nie ma to związku z poprzednimi wokandami. Pan Piotr Świniarski pełni funkcję w dziale zaopatrzenia, gdzie swoje obowiązki wykonuje bez zastrzeżeń.

Dyrektor ZOO dodał też, że zwolnienie poprzedniego kierownika schroniska, odbyło się za obustronnym porozumieniem.

Zwolnienie pana Piotra Świniarskiego z funkcji Kierownika Schroniska Promyk, odbyło się za obustronnym porozumieniem i nie wchodziły tu w grę żadne oskarżenia i zarzuty o złe wyniki Schroniska takie jak: brak dbałości o pilnowanie budżetu, czy też zły stosunek do zwierząt.

Michał Targowski podkreślił, że schronisko jest regularnie kontrolowane i jak do tej pory nie stwierdzono uchybień.

Wszelkie wyniki corocznych kontroli: Biura Kontroli PMG, Wydz. Gospodarki Komunalnej, Pow. Insp. Wet. są dla Schroniska pozytywne. Niedawna kontrola Radnych Miasta Gdańska nie stwierdziła uchybień. Schronisko ma bardzo dobre wyniki w zakresie adopcji zwierząt, rekrutacji wolontariuszy, realizacji zadań z Budżetu Obywatelskiego, realizacji licznych festynów i tzw. imprez okolicznościowych z udziałem Wolontariuszy i mieszkańców Gdańska, którzy tworzą rodzinę adopcyjną.

Dyrektor ZOO ujawnił też, że miasto poświęca dużo czasu i energii, by nadzór nad schroniskiem był prawidłowy i partnerski.

Miasto poświęcają dużo czasu i energii, aby nadzór nad schroniskiem był prawidłowy i partnerski. Z inicjatywy prezydenta Piotra Grzelaka, który odwiedził kilka schronisk miejskich w Polsce, została utworzona Rada Interesariuszy Schroniska Promyk. Skład Rady tworzą przedstawiciele Wolontariuszy, Urzędu Miejskiego w Gdańsku, pracownicy Zoo i Schroniska. Został utworzony i wdrożony program rozbudowy schroniska. Na bieżąco składane są prezydentowi sprawozdania z aktualnych spraw dotyczących schroniska. Stwierdzenie, że miasto nierzetelnie sprawuje nadzór, jest bezpodstawne i pozbawione faktów. Na adres ZOO ani schroniska nie wpłynęły żadne skargi i pretensje dotyczące pracowników, czy też kontrowersyjnych wydarzeń. Pracę pracowników i ich zaangażowanie do tej trudnej misji zwalczania bezdomności psów i kotów oceniam bardzo wysoko, na co do wglądu są wyniki prac za ostatnie lata.

Nieprawidłowości w schronisku "Promyk"? Wyjaśniamy, o co chodzi

Jak przypomina portal gdansk.pl, "sprawa prowadzona jest z subsydiarnego aktu oskarżenia, złożonego w imieniu trzech fundacji: Irasiad Zagubionym, Dobrych Zwierząt oraz Pies i Kot. Fundacje zarzucają pracownikom schroniska znęcanie się nad zwierzętami, a dokładniej uśmiercanie ich w niehumanitarny sposób. Na profilu społecznościowym jednej z fundacji czytamy o „zabijaniu zwierząt poprzez zamykanie ich w beczkach, komorach eutanazyjnych wypełnionych chloroformem”. Oskarżyciel subsydiarny jest instytucją przewidzianą dla przypadku, w którym prokurator nie chce wnieść aktu oskarżenia do sądu, czyli odmówi wszczęcia postępowania lub umorzy postępowanie (art. 55 § 1 kpk). W takiej sytuacji pokrzywdzony może działać w swoim imieniu i zamiast prokuratora wnieść właśnie taki, subsydiarny, akt oskarżenia do sądu." Aktualnie trwa walka o to, by sprawa nie uległa przedawnieniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki