Konferencja poprzedzająca 50-lecie koronacji w Sianowie

j. StefanowskaZaktualizowano 
Jutro poświęcenie odremontowanego kościoła w Sianowie i konferencja naukowa z okazji jubileuszu koronacji i świątyni

Na tydzień przed uroczystościami upamiętniającymi jubileusz 50-lecia koronacji figury Matki Bożej Sianowskiej na Królową Kaszub wydarzenia związane z sanktuarium przypomną prelegenci konferencji naukowej zatytułowanej „Sanktuarium Królowej Kaszub w Sianowie - dawniej i dziś”. Odbędzie się ona w sobotę, 9 lipca.

Na początek organizatorzy zapraszają o godz. 9 do samego sanktuarium, po którym gości oprowadzi kustosz ks. Eugeniusz Grzędzicki. Godzinę później w Zespole Szkół im. J. Wybickiego w Staniszewie rozpocznie się część naukowa.

- Do wygłoszenia referatów zaprosiliśmy tych, którzy ocierają się o tematykę naszego sanktuarium - mówi Eugeniusz Pryczkowski, współorganizator konferencji.

Referaty wygłoszą m.in. franciszkanin, brat Zbigniew Jóskowski, który mówić będzie o przedchrześcijańskich górach kosmicznych jako wybranych miejscach kultu maryjnego na Kaszubach w czasach nowożytnych. Specjalizujący się w historii XVIII w. prof. Andrzej Groth przedstawi Sianowo jako wieś w II poł. XVIII w. Na konferencję z pielgrzymkowego szlaku zjedzie ks. prof. Jan Perszon, by rozważyć sianowskie pielgrzymowanie w kontekście teologiczno-duszpasterskich wskazań Kościoła. Tomasz Fopke zreferuje zagadnienie „Matka Boska Sianowska w muzyce Pomorza” a kaszubski pisarz i poeta, Janusz Mamelski przedstawi temat „Język kaszubski w sanktuarium Królowej Kaszub”. Bezpośrednim nawiązaniem do nadchodzących jubileuszy będzie referat Eugeniusza Pryczkowskiego, który opowie o genezie i przebiegu koronacji Matki Boskiej Sianowskiej na Królową Kaszub.

Wśród mówców nie zabraknie historyka Józefa Belgraua, Mariusza Szmidki, redaktora naczelnego „Dziennika Bałtyckiego”, który wspomni przekazanie repliki MB Sianowskiej papieżowi Janowi Pawłowi II na gdańskiej Zaspie oraz ojca Janusza Jędryszka z analizą początków ruchu pielgrzymkowego do sanktuarium w Sianowie.

Konferencji towarzyszyć będzie promocja najnowszej książki o sanktuarium Królowej Kaszub, pokaz filmu o sanktuarium Królowej Kaszub i niezwykła wystawa 10 dużych fotogramów, niepublikowanych, z koronacji Matki Bożej Sianowskiej.

Konferencja jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych.
Serdecznie zapraszam do Sianowa już jutro, na mszę św. o godz. 19, na poświęcenie odnowionych ołtarzy, stacji Drogi Krzyżowej, ambony, empory chóru i prospektu organowego, a także głównych drzwi do kościoła i ogrodzenia świątyni. To efekt wytężonej pracy fachowców i życzliwości fundatorów i dobrodziejów naszego kościoła. Ostatnich osiem lat było wypełnionych przygotowaniami do jubileuszu. Najbardziej widać te materialne, w postaci odrestaurowanej świątyni, nie mniej ważne było też przygotowanie duchowe do tak doniosłej uroczystości. Wszystkich, także moich parafian, zapraszam na Wielki Odpust Matki Boskiej Sianowskiej połączony z obchodami jubileuszu 50-lecia koronacji cudownej figury Matki Bożej Królowej Kaszub, Będziemy go przeżywać we wspólnocie z nuncjuszem apostolskim Celestino Migliore, zaproszonymi biskupami i dostojnikami Kościoła.

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie