Konferencja PiS w Gdańsku dotycząca inwestycji na Wzgórzu Mickiewicza: "mieszkańcy Gdańska muszą mieć gdzie żyć, a nie tylko spać"

Karol Uliczny
Karol Uliczny
Udostępnij:
Miasto rozważa udostępnienie deweloperowi działek, które pozwolą na swobodny dojazd do terenów inwestycyjnych na Wzgórzu Mickiewicza w Gdańsku. Przeciw rozpoczęciu budowy w miejscu, w którym część mieszkańców najchętniej widziałaby zieleniec, protestują radni PiS, a także poseł Kacper Płażyński. Proponują, by urząd zaoferował inwestorowi tereny w innej części miasta.

Kilka lat po decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz unieważnieniu uchwały zmieniającej plan zagospodarowania dla tej części Wzgórza Mickiewicza, wrócił temat zabudowy trzech prywatnych działek pomiędzy ul. Maryli oraz ul. Szarą w Gdańsku.

Prawdopodobnie już na jutrzejszej (23.06.2021 r.) komisji zagospodarowania przestrzennego procedowany będzie wniosek dotyczący możliwości zamiany miejskich działek graniczących z terenami należącymi do JK Inwest-Hel sp. z o.o., na mieszkania, które w przyszłości zostaną wybudowane w tym miejscu.

Transakcja umożliwi wjazd ciężkiego sprzętu na teren inwestora oraz rozpoczęcie prac. Decyzję o warunkach zabudowy dla zespołu dwóch budynków jednorodzinnych w zabudowie szeregowej oraz jednego budynku jednorodzinnego w zabudowie bliźniaczej (łącznie 19 mieszkań) wydano w listopadzie 2018 r.

- Nasze stowarzyszenie chciało, by w tym miejscu były tereny zielone. Powstał nawet zalążek parku, na którego otwarciu był m.in. prezydent Paweł Adamowicz. Dzisiaj dowiadujemy się, że deweloper chce kontynuować swoją inwestycję, a miasto chce mu to umożliwić przekazując działki na dojazd. Niestety, mamy wrażenie, że zależności od dewelopera są silniejsze od lojalności wobec mieszkańców – mówi Ireneusz Lipecki ze Stowarzyszenia „Park na Zboczu”.

4-5 lokali dla miasta

Do protestu dołączają radni PiS oraz poseł Kacper Płażyński. We wtorek pod budynkiem Rady Miasta w Gdańsku zorganizowano konferencję prasową, podczas której padały znane z podobnych spotkań słowa o „gdańskiej republice deweloperów”. Przypomniano uchwałę Rady Dzielnicy Wzgórze Mickiewicza ze stycznia 2019 r., w której sprzeciwiono się wspomnianej zamianie.

- Prawdopodobnie już jutro będziemy mieć możliwość opiniowania wniosku prezydent miasta o zamianę gruntu na lokale mieszkalne – mówi Przemysław Majewski, gdański radny PiS. - Mamy nadzieję, że zostanie zdjęty z porządku obrad i dojdzie do realnych negocjacji pomiędzy przedstawicielami stowarzyszenia, deweloperem a miastem.

Niewiele wynikło z konsultacji pomiędzy inwestorem a radą dzielnicy, podczas których JK Inwest-Hel zaoferował urządzenie terenu o pow. 1,2 tys. mkw. dostępnego dla wszystkich mieszkańców oraz pokrycie kosztów kosztorysów i koncepcji przyszłego domu sąsiedzkiego. Oczekiwanie finansowania budowy domu sąsiedzkiego oraz schodów spółka określiła jako „niekorespondujące z realiami w jakich funkcjonuje”. Mimo braku porozumienia inwestor kolejny raz zawnioskował o zamianę. Według radnego Majewskiego, deweloper wycenił miejskie działki na ok. 1,3 mln zł. W zamian może zaoferować 4-5 nowych lokali mieszkaniowych, w zależności od potrzeb miasta.

Miasto wydało oświadczenie

Jak stwierdził poseł Kacper Płażyński, przeciwko zabudowie przemawiają także kwestie związane z retencyjnością w tej części miasta, a także ukształtowaniem terenu, które sprzyja osuwiskom.

- Pani prezydent niczym się nie przejmuje. Opinia publiczna nie ma w tej sprawie nic do powiedzenia, mimo wielokrotnie składanych deklaracji i obietnic w sprawie parku w tym miejscu – mówił poseł. - Mieszkańcy Gdańska muszą mieć gdzie żyć, a nie tylko spać. To zaczyna dotyczyć nawet centralnych dzielnic dolnego tarasu.

Jak wyglądałby falowiec, gdyby pomalować go na jednolity, jasny kolor? To pytanie zadał sobie Adrian Mania z pracowni Studiomania, który dostrzegł ogromny potencjał najdłuższego budynku w Polsce. W ten sposób powstała koncepcja „Białe Falowce”.

Gdańskie falowce całe na biało? Czemu nie! Zobaczcie, jak bu...

- W tym momencie dla miasta kluczowe jest, by kwestia dojazdu została uregulowana przy akceptacji i współpracy z mieszkańcami – komentuje za pośrednictwem oświadczenia Urząd Miasta w Gdańsku. - Gdy strony nie osiągną porozumienia w kwestii dojazdu, nie dojdzie do zamiany nieruchomości. Jednocześnie trzeba pamiętać, że inwestor ma możliwość uregulowania sprawy na drodze sądowej w formie ustanowienia służebności dojazdu. Należy też dodać, że nikt nie występował do Wydziału Środowiska o decyzję w sprawie wycinki drzew. Nie odnotowano również w rejestrze wniosku o pozwolenie na budowę.

Czy spółka - zgodnie z sugestiami radnych - byłaby skłonna rozważyć zamianę obecnie posiadanych nieruchomości na inne tereny miejskie, gdyby urząd zwrócił się z taką propozycją? "Spółka będzie z należytą uwagą analizować i rozważać wszelkie propozycje kierowane do niej w tej sprawie przez Gminę Miasta Gdańsk" - odpowiada JK Inwest-Hel.

- Informacja przekazana przez pana posła nie jest precyzyjna. Spółka pierwotnie zaproponowała Gminie Miasta Gdańsk zamianę gruntów należących do spółki w zamian za grunty Gminy Miasta Gdańsk. Po rozważeniu propozycji spółki pismem z 17 grudnia 2020 r. zastępca prezydenta Miasta Gdańska pan Alan Aleksandrowicz poinformował spółkę, iż gmina nie jest zainteresowana zamianą na grunty spółki - informuje Mateusz Słowik, radca prawny, pełnomocnik JK Inwest-Hel. - Jednocześnie gmina zaproponowała rozważenie przez spółkę zamiany działek gminnych na lokale mieszkalne stanowiące własność spółki, które to lokale powiększyłyby zasób mieszkaniowy Gminy Miasta Gdańska i zostały przeznaczone do realizacji zadania własnego gminy jakim jest tworzenie warunków do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej. Spółka wyraziła zgodę na format zamiany zaproponowany przez Gminę Miasta Gdańska.

MUSISZ OBEJRZEĆ TE GALERIE!

NIESAMOWITE BUDYNKI Z HISTORIĄ

DOM I MIESZKANIE BEZ TAJEMNIC:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie