Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konferencja o przyszłości Europy. Zakończenie coraz bliżej, kontrowersji coraz więcej. Kacper Płażyński podziela wątpliwości grupy EKR

Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
Karolina Misztal
Czworo parlamentarzystów z krajów UE uczestniczących w europejskiej konferencji o przyszłości Europy nie zgadza się z przedstawianiem jej konkluzji, jako wypracowanych w zgodzie uczestników. Inicjatorem oświadczenia przesłanego zarządowi konferencji jest poseł Kacper Płażyński. To kolejny problem z efektami obrad po wycofaniu się z nich grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

Płażyński: "Organizatorzy konferencji oszukali Parlament Europejski i opinię publiczną"

Inicjatorem oświadczenia czwórki parlamentarzystów z krajów Unii Europejskiej jest poseł Kacper Płażyński. Jego podpis widnieje pod pismem do zarządu konferencji obok tych Branko Grimsa, szefa delegacji parlamentarnej Słowenii i posłów Hajnalki Juhasz oraz Antiego Poolametsa z Węgier i Estonii.

- Organizatorzy „Konferencji o przyszłości Europy”, z Guyem Verhofstadem na czele, oszukali Parlament Europejski i opinię publiczną, przedstawiając dokument z obrad narodowego komponentu Konferencji jako jego oficjalne stanowisko, przyjęte na zasadzie konsensusu przez przedstawicieli parlamentów narodowych. Dokument ten zawierał m.in. wezwanie do federalizacji Unii Europejskiej, likwidacji zasady jednomyślności podczas podejmowania decyzji, transgranicznych wyborów do PE itd. – opisuje powód protestu Płażyński.

Tymczasem, jak można przeczytać w materiałach organizatorów konferencji:

„Po przedstawieniu zaleceń i przedyskutowaniu ich z obywatelami zgromadzenie plenarne – na zasadzie konsensusu – przedkłada swoje propozycje zarządowi, który z kolei sporządza sprawozdanie w pełnej współpracy ze składem plenarnym i przy zachowaniu pełnej przejrzystości”.

Podobne powody kierowały wycofaniem się delegacji grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do której należą również europosłowie Prawa i Sprawiedliwości, z udziału w pracach konferencji po ostatniej sesji plenarnej. Według nich organizatorzy „metodycznie forsowali program zwiększenia uprawnień instytucji unijnych i większej centralizacji władzy w UE”, m.in. przez manipulacje przy doborze ekspertów czy interpretacji tzw. rekomendacji obywatelskich.

„Dalszy udział Grupy EKR w Konferencji służyłby jedynie legitymizacji jej wniosków, co nadałoby tej zmanipulowanej refleksji nad przyszłością Europy znamion demokratycznego procesu. W rzeczywistości trudno się ich w Konferencji dopatrzeć na innym niż tylko pozornym poziomie”. – czytamy w oświadczeniu delegatów EKR komponentu europejskiego konferencji.

"Nie zgadzamy się na kłamstwa i manipulacje"

Podczas końcowej sesji plenarnej konferencji 9 maja zostaną przedstawione efekty jej prac, których tryb kontestuje EKR i posłowie parlamentów narodowych. 49 propozycji dotyczących tego, jak ma się zmieniać UE zostanie przekazanych przewodniczącej Parlamentu Europejskiego Robercie Metsoli, przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen oraz Emmanuelowi Macronowi, prezydentowi Francji, która obecnie sprawuje prezydencję w unii. Rekomendacje nie mają charakteru wiążącego, jednak konferencja przedstawiana jest jako najważniejsze wydarzenie programowe w strukturach UE, mające wyznaczyć jej przyszłość.

- Nie zgadzamy się na kłamstwa, manipulacje i instrumentalne traktowanie parlamentów narodowych. Nie popieramy tez zawartych w dokumencie przedstawianym bezpodstawnie jako konkluzje z naszych wielomiesięcznych obrad. Uważamy, że przyszłością Unii Europejskiej jest wspólnota suwerennych państw narodowych, działających skutecznie razem, ale z szacunkiem dla naturalnych odmienności między poszczególnymi narodami – uzasadnia Płażyński oświadczenie, które przesłał kierownictwu konferencji.

W skład sesji plenarnej konferencji wchodzi 108 przedstawicieli PE, 54 przedstawicieli RE, 3 przedstawicieli KE, 108 przedstawicieli parlamentów narodowych na równych prawach oraz 108 obywateli państw UE, w tym: 80 przedstawicieli europejskich paneli obywatelskich, 27 przedstawicieli krajowych paneli obywatelskich lub wydarzeń organizowanych w ramach konferencji (po jednym z każdego państwa członkowskiego), a także przewodniczący Europejskiego Forum Młodzieży. Udział bierze również 18 przedstawicieli Komitetu Regionów UE i 18 przedstawicieli Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, 6 wybranych przedstawicieli władz regionalnych i 6 wybranych przedstawicieli władz lokalnych, 12 przedstawicieli partnerów społecznych i 8 przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego. Panele europejskie i krajowe, w których mogli wziąć udział wszyscy obywatele krajów UE, nie cieszyły się specjalnym zainteresowaniem. Jak podają sami organizatorzy, wzięło w nich udział ok 50 tys. osób. Prace konferencji trwały przez rok. Pierwsza sesja plenarna odbyła się pod koniec czerwca 2021.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki