Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konferencja międzypokoleniowa w Gdyni. Jak zintegrować seniorów i juniorów? [wideo, zdjęcia]

Lechosław Dzierżak
Pierwszy dzień konferencji międzypokoleniowej w Gdyni
Pierwszy dzień konferencji międzypokoleniowej w Gdyni Lechosław Dzierżak
W Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni trwa konferencja międzypokoleniowa. Specjaliści z kraju i świata dzielą się swoimi doświadczeniami w kwestii integracji starszych i młodszych mieszkańców.

- W Gdyni politykę senioralną wprowadziliśmy już 12 lat temu. Teraz wiemy, że nie do końca tędy droga. O budowaniu miasta należy myśleć tak, aby było ono dla wszystkich, by było przystosowane międzypokoleniowo - mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.

Zobacz też: Dzień Seniora w Gdańsku. Leon Voci, czwórka tenorów z Ukrainy wystąpiła w sobotę w Centrum św. Jana [ZDJĘCIA, WIDEO]

W pierwszym dniu konferencji udział wzięło ponad trzysta osób. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny i każdy może wypowiedzieć się na temat swojej wizji integracji międzypokoleniowej.

- W Gdyni funkcjonują kluby seniora, jest też Młodzieżowy Dom Kultury. Rozmawiamy o tym, co zrobić, aby senior przychodził do MDK nie tylko na występ wnuka, ale również po to, by coś zrobić dla siebie, a zarazem, aby na spotkania klubu seniora przychodziła też młodzież - tłumaczy Michał Guć.

- Wiele jest jeszcze do zrobienia i tu nie chodzi tylko o dostosowanie przestrzeni publicznej. Chodzi też o mentalność, wychowanie i bariery językowe. Nie możemy mówić, że ktoś jest stary, lepiej powiedzieć, że jest seniorem. Trzeba pamiętać, że senior może nie zrozumieć slangu młodzieży. Osoby młode powinny o tym być uczone w szkole czy odpowiednio wychowane przez rodziców w domu - mówi prof. Halina Bułczyńska-Zgółka, prelegentka z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Chodzi m.in. o mentalność, wychowanie i bariery językowe. Nie możemy mówić, że ktoś jest stary, lepiej powiedzieć, że jest seniorem. Trzeba pamiętać, że senior może nie zrozumieć slangu młodzieży. Osoby młode powinny o tym być uczone w szkole czy odpowiednio wychowane przez rodziców w domu.

- Kiedyś jeden z polityków powiedział, że zbliża się do nas „srebrne tsunami”. Chyba nikt nie lubi być porównywany do klęsk żywiołowych. O tym powinno się mówić - dodaje Guć.

We wtorek, 10 października, w planie forum znajdziemy spotkania warsztatowe, podczas których uczestnicy będą wspólnie próbować znaleźć najlepsze rozwiązania dla różnych, często spotykanych w Polsce i na świecie, problemów miast.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki