Koncert na stulecie niepodległości. Cappella Gedanensis i...

  Koncert na stulecie niepodległości. Cappella Gedanensis i Konstanty Wileński zagrali w filharmonii w Wejherowie [zdjęcia, wideo]

  ab / Julia Chomicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  W wejherowskiej Filharmonii Kaszubskiej w poniedziałek 3.12.2018 odbył się wyjątkowy koncert pieśni patriotycznych „W drodze do wolności” z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wystąpili Cappella Gedanensis oraz pianista Konstanty Wileński.
  Koncert w Filharmonii Kaszubskiej na stulecie niepodległości [3.12.2018]
  Cappella Gedanensis i Konstanty Wileński zagrali w Filharmonii Kaszubskiej na stulecie niepodległości
  1/8

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©ab / Julia Chomicz

  W poniedziałkowym koncercie „W drodze do wolności” w filharmonii uczestniczyli nie tylko wejherowianie. Niektórzy goście przyjechali z Pucka, Gdyni czy Kartuz.

  -To było coś niesamowitego! Aż szkoda, że skończyło się tak szybko. Pieśni wykonane przez chór stały na najwyższym poziomie. Jeżeli chodzi o samego pianistę, to nic dziwnego, że mówią o nim „kompozytor poeta niczym Chopin”. Warto było pokonać te kilometry, żeby doznać tak wspaniałych wrażeń - mówiła pani Izabella, która na koncert przyjechała z Pucka.

  Zobacz galerię

  Wydarzenie swoją obecnością zaszczycił Wiktor Pilarczyk, prezes Oddziału Polska Press w Gdańsku, a poprowadził je Mariusz Szmidka, redaktor naczelny "Dziennika Bałtyckiego".

  - Koncert był zwieńczeniem naszego dużego projektu, w ramach którego od początku 2018 roku, czyli obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w każdy piątek publikujemy treści historyczne ukazujące tą naszą, jakże trudną drogę do wolności. 10 listopada do naszego sobotniego wydania "Dziennika Bałtyckiego" dołączyliśmy płytę z pieśniami patriotycznymi wraz ze śpiewnikiem. Celem tego było oczywiście zachęcenie naszych czytelników do wspólnego śpiewania, bo ta pieśń zarówno w tych trudnych, jak i radosnych momentach zawsze Polakom pomagała - mówił Mariusz Szmidka.

  Cappella Gedanensis i Konstanty Wileński zagrali w Filharmonii Kaszubskiej na stulecie niepodległości ab / Julia Chomicz


  Symbolikę koncertu, jak i samej płyty, podkreślił również Marek Więcławek, dyrektor Cappelli Gedanensis.

  - Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to ważne dla Polski wydarzenie, dlatego zależało nam na tym, aby tę wielką rocznicę uczcić. Wspólnie z redaktorem naczelnym "Dziennika Bałtyckiego" postanowiliśmy nagrać i wydać ową płytę, właśnie w przeddzień tego wyjątkowego święta. Było to duże, kosztowne i czasochłonne przedsięwzięcie. Wspólnie jednak pokonaliśmy wiele trudności, dlatego z tak wielką przyjemnością wydaliśmy tę płytę. Największą satysfakcją jest to, że zarówno ja, jak i Mariusz Szmidka, próbowaliśmy kupić gazetę w godzinach popołudniowych, a nigdzie już jej nie było. Ze sklepowych półek zniknęła w tempie ekspresowym. Dzięki temu został po nas trwały ślad. To właśnie w przeddzień tej ważnej rocznicy dla wszystkich Polaków ukazały się najpiękniejsze pieśni patriotyczne - mówił Marek Więcławek.

  „W drodze do wolności” był wyjątkowym koncertem pieśni patriotycznych na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. W trakcie wydarzenia przybyła publiczność miała przyjemność usłyszeć najpopularniejsze pieśni patriotyczne: Warszawiankę, Rotę, O mój rozmarynie, Białe róże, Wojenko, wojenko, Pierwszą Brygadę, Piechotę, Serce w plecaku, Czerwone maki na Monte Cassino, Pałacyk Michla, Marsz Sybiraków, Potulicką Pieśń Konfederatów Barskich oraz utwory polskie w wykonaniu Konstantego Wileńskiego specjalnie przygotowane na ten wyjątkowy wieczór.

  - Na początku zagrałem kilka najbardziej znanych utworów Fryderyka Chopina. Następnie wspólnie z Cappellą Gedanensis wspólnie wykonaliśmy dwanaście tradycyjnych pieśni patriotycznych - mówił Konstanty Wileński.

  Nie była to jednak pierwsza wizyta znanego pianisty w Wejherowie. W kwietniu tego roku w Filharmonii Kaszubskiej odbył się premierowy koncert Cappelli Gedanensis i Konstantego Wileńskiego pamięci Daniela Czapiewskiego.

  Czytaj również i zobacz więcej zdjęć w serwisie wejherowo.naszemiasto.pl  Zobacz także: Koncert Cappelli Gedanensis i kompozytora Konstantego Wileńskiego w Wejherowie


  Partner strategiczny PKN ORLEN

  Partnerzy: Marszałek Województwa Pomorskiego, OPEC (Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o.), Port Gdynia

  Patronat Honorowy: Jarosław Sellin- Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo