Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koncert "Gospel nocą" na gdańskim Długim Targu

Marcin Mindykowski
Destiny Praise z Atlanty jest laureatem m.in. nagrody Gospel Choice Awards z 2006 roku
Destiny Praise z Atlanty jest laureatem m.in. nagrody Gospel Choice Awards z 2006 roku Materiały prasowe
Gospel, a właściwie "god spell" ("dobra nowina"), to rodzaj chrześcijańskiej muzyki obrzędowej, która swoje korzenie czerpie z XIX-wiecznej kultury czarnoskórych mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Jej celem jest niesienie ewangelicznej nowiny o zbawieniu w Jezusie Chrystusie.

Myliłby się jednak ten, kto sądziłby, że muzyki gospel można dziś posłuchać tylko w Stanach. Od 13 lat ten rodzaj swoistej modlitwy śpiewem ma bowiem swój własny festiwal w Osieku pod Starogardem Gdańskim. Przedsięwzięcie organizuje Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Chrześcijańskiej Gospel, na którego czele stoi proboszcz parafii pw. św. Rocha w Osieku, ks. Zdzisław Ossowski.

- Mógłbym powiedzieć, że wszystko stało się przez przypadek - mówi dziś duchowny. - Ale myślę, że to Pan Bóg tak mną pokierował, że znalazłem się kiedyś na koncercie krakowskiego chóru Willowsów - opowiada ksiądz. - Tak bardzo mi się on spodobał, że postanowiłem, wraz z jego liderem, Romanem Michalikiem, powołać do życia pierwszy polski festiwal gospel.

Podczas pierwszej edycji muzyka gospel musiała jeszcze walczyć o miejsce z dźwiękami country, ale już w kolejnej odsłonie impreza przybrała stricte gospelowy charakter. Szybko wykuła się też jej formuła - oprócz licznych warsztatów, na których lekcji śpiewu udzielają najlepsi zagraniczni mistrzowie gatunku, w Osieku odbywa się także Międzynarodowy Konkurs Chórów i oczywiście koncerty zagranicznych wykonawców gospel. Z małego przeglądu festiwal szybko urósł do rangi ogólnopolskiego wydarzenia, ściągającego miłośników muzyki chrześcijańskiej z całej Polski.

Od czterech lat w ostatnich dniach festiwal zaznacza swoją obecność także w Gdańsku. W tym roku, jak w każdą uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, na Długim Targu koło Zielonej Bramy odprawiona zostanie msza święta w intencji gdańszczan, celebrowana przez abp. seniora Tadeusza Gocłowskiego. Czytania mszalne wygłoszą aktorzy Halina Winiarska i Jerzy Kiszkis, a zaśpiewają m.in. Alicja Majewska, Ewa Uryga i Marek Bałata.

O godz. 19 po raz pierwszy w Gdańsku zostanie wykonane oratorium Ernesta Brylla i Włodzimierza Korcza pt. "Woła nas Pan". W utworze usłyszymy orkiestrę PFB, Alicję Majewską, Zbigniewa Wodeckiego, Jacka Wójcickiego i Marka Bałata.

Wreszcie, wysłuchamy też trzech świetnych chórów gospelowych. O godz. 21 zaśpiewa angielska grupa The Sound of the Saintz. Godzinę później na scenę wyjdzie 80-osobowy The Longfield Gospel Choir z Wiednia. Grupa wykona tradycyjne utwory spiritual i gospel, chrześcijańską muzykę współczesną, a także autorskie utwory jej założyciela. Koncert zwieńczy dziewięcioosobowy, amerykański chór Destiny Praise, złożony z energicznych i utalentowanych muzyków.

Gospel nocą
Gdańsk, 15.08
Długi Targ, koło Zielonej Bramy
Godz. 19, Wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki