Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koncepcja modernizacji Rynku Oruńskiego wybrana. Zobacz, jak za trzy lata będzie wyglądało serce tej gdańskiej dzielnicy [WIZUALIZACJE]

MP
Koncepcja modernizacji Rynku Oruńskiego wybrana. Pierwszą nagrodę (14 tys. zł) otrzymała koncepcja autorstwa biura projektowego Studiomania.
Koncepcja modernizacji Rynku Oruńskiego wybrana. Pierwszą nagrodę (14 tys. zł) otrzymała koncepcja autorstwa biura projektowego Studiomania. mat. prasowe/ BRG
W konkursie architektonicznym na nowe zagospodarowanie Rynku Oruńskiego wygrała propozycja pracowni Studiomania. Kolejnym krokiem ku realizacji inwestycji będzie przygotowanie dokumentacji technicznej, na podstawie której ruszy przebudowa.

Rynek Oruński, z racji swej lokalizacji, a także otoczenia zabytkowymi budynkami, to wyjątkowa przestrzeń. Gdy Orunia nie leżała jeszcze w granicach Gdańska, funkcjonujący w rejonie ulicy Gościnnej rynek był miejscem, w którym skupiało się życie lokalnej społeczności i działały najważniejsze instytucje. Mieszkańcy dostrzegają potencjał tego miejsca i liczą na przywrócenie mu dawnej świetności. W listopadzie 2017 r. wzięli udział w zorganizowanych przez Biuro Rozwoju Gdańska konsultacjach, podczas których wraz z architektami zastanawiali się nad możliwymi do wprowadzenia zmianami na rynku.

Rezultatem tych spotkań było ogłoszenie przez miasto konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej dla nowego zagospodarowania Rynku. Wzięło w nim udział pięć prac.

Pierwszą nagrodę (14 tys. zł) otrzymała koncepcja autorstwa biura projektowego Studiomania. Jury postanowiło wyróżnić także dwie inne prace: drugą nagrodę (12 tys. zł) otrzymał zespół w składzie: Kaja Chrosczilewska i Martina Troilo, a trzecią (4 tys. zł) – Tomasz Japa, Ewa Potapow, Mateusz Sylwestrzak i Zofia Zuchowicz.

Jury wysoko oceniło zwycięską koncepcję za wyraźną wizję, w oparciu o którą praca powstała. Uznano, że dobrana, jednolita kolorystyka nawierzchni placu pozwoli na stworzenie spójnej przestrzeni z dominantą w postaci zabytkowego kościoła i podkreśli historyczny charakter tego miejsca - mówi Monika Domachowska z BRG.

W efekcie przestrzeń zyska klimat małego placu rynkowego na przedmieściu, na którym łatwo będzie można zmienić aranżację i dostosować ją do bieżących potrzeb. Zdaniem jury, interesujące rozwiązanie polega na zlokalizowaniu stoisk handlowych wzdłuż chodnika prowadzącego do stacji SKM. Aprobatę jury zyskały także rozwiązania zaproponowane dla dwóch zielonych skwerów. Zostały one zaprojektowane w odrębny sposób, wynikający z ich historii. Dla skweru im. Danuty Siedzikówny „Inki” inspiracją związaną z życiem Oruni był krajobraz Żuław, a dla tzw. skweru przy torach – dawny cmentarz - dodaje Monika Domachowska z BRG.

Ciekawym elementem nowej odsłony Rynku Oruńskiego ma być też ustawiony zabytkowy wagon tramwajowy. Tak umiejscowiony, by nie zasłaniać fasady kościoła pw. św. Jana Bosko.

Jurorzy przedstawili też kilka zaleceń pokonkursowych. Wśród nich znalazły się m.in.: dopracowanie systemu odwodnienia placu, zwiększenie powierzchni biologicznie czynnej i chłonnej na skwerze „Inki”, przedstawienie w czytelny sposób organizacji ruchu kołowego na rynku, przeanalizowanie możliwości wykonania przejścia pieszego przez Trakt św. Wojciecha czy poszerzenie ukośnych przejść przez park przy torach. Autor zwycięskiej koncepcji zostanie zaproszony do negocjacji dotyczących opracowania dokumentacji projektowej umożliwiającej realizację inwestycji.

Jak podkreśla Agnieszka Bartków z Rady Dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce szczegóły koncepcji oczywiście będą jeszcze negocjowane. Mieszkańcy np. tak jak wskazało jury, chcieliby jeszcze więcej zieleni niż zaproponowali projektanci.

Ważne jest że z Rynku praktycznie zniknie ruch samochodów. Planowane jest bowiem wybudowanie bezkolizyjnego przejazdu w rejonie ul. Serbskiej. Po jego otwarciu zniknie ten na ul. Dworcowej i ruch w rejonie Rynku będzie znacznie mniejszy niż obecnie - mówi A. Bartków.

Planowana jest również pętla autobusowa dla linii 113 i 210 za Hotelem Zatoka - dodaje A. Bartków.

Do 28 czerwca wszystkie konkursowe prace będą prezentowane w Biurze Rozwoju Gdańska (ul. Wały Piastowskie 24, IV piętro). Z wizjami projektantów można zapoznać się od poniedziałku do piątku w godz. 7:30-15:30.

- Mieszkańców i wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy na wystawę. Plansze prezentujące wszystkie koncepcje, które wzięły udział w konkursie, są też zamieszczone na stronie: https://www.brg.gda.pl/aktualnosci/rewitalizacja/32-orunia/855-rynek-orunski-wyniki-konkursu - dodaje M. Domachowska.

Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki