Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komu przysługuje renta rodzinna? Jak się o nią starać? Ile wynosi renta rodzinna?

Milena Kochanowska/KK
Nathalia Bariani
Rentę rodzinną po zmarłym, ubezpieczonym w ZUS, dostanie współmałżonek, ale także jego dzieci, a nawet rodzice lub rodzeństwo. Jak się o nią starać? Kto ją dostanie i w jakiej wysokości?

ZUS co miesiąc będzie wypłacał uprawnionym przysługującą im kwotę, jeśli tylko spełnią

określone przepisami warunki.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać rentę po zmarłym?

Renta rodzinna może przysługiwać bliskim zmarłego, jeśli był on emerytem, rencistą lub spełniał warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń, albo pobierał zasiłek przedemerytalny lub świadczenie przedemerytalne.

Kiedy renta po zmarłym przysługuje żonie lub mężowi?

Prawo do renty rodzinnej przysługuje osobie (wdowie/wdowcowi), jeżeli ma skończone 50 lat lub jest niezdolna do pracy. Dostanie ją także wdowa (wdowiec), która wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa, które jest uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym, nie ma jeszcze 16 lub 18 lat i uczy się albo jest całkowicie niezdolne do pracy. Warunki te muszą być spełnione w ciągu pięciu lat od śmierci męża. Po tym czasie renty już nie dostanie.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać rentę?

Kiedy renta po zmarłym przysługuje dzieciom?

Rentę tę mogą dostać: dzieci ubezpieczonego zmarłego, dzieci jego małżonka lub te przysposobione. Pieniądze wypłaca im ZUS do momentu skończenia przez nie 16 lat. Jeśli jednak dziecko nadal się kształci, będzie dostawało rentę aż do zakończenia nauki, ale nie dłużej niż do 25 roku życia - chyba że urodziny te przypadają w trakcie ostatniego roku studiów. Wówczas rentę można jeszcze pobierać do końca roku akademickiego.

Rentę bez względu na wiek dostaną też dzieci, jeśli stały się całkowicie niezdolne do pracy przed 16 rokiem życia lub w czasie nauki w szkole przed ukończeniem 25 roku życia.

Kiedy renta po zmarłym przysługuje wnukom i rodzeństwu?

Prawo do renty rodzinnej mają również wnuki, rodzeństwo i inne dzieci przyjęte na wychowanie (przed osiągnięciem przez nie pełnoletności) co najmniej na rok przed śmiercią ubezpieczonego, chyba że była ona skutkiem wypadku.

Rentę dostaną jednak tylko wówczas, jeśli nie dostają jej po swoich rodzicach albo ci ostatni nie są w stanie ich utrzymać. Prawo to będą miały także w przypadku, gdy zmarły lub jego małżonek zostali ustanowieni ich opiekunami prawnymi przez sąd.

Renta rodzinna okresowa

Żona zmarłego, która nie spełnia żadnego z tych warunków, ale nie ma się z czego utrzymać, ma prawo do okresowej renty przez rok od dnia śmierci męża albo maksymalnie przez dwa lata, jeśli uczestniczy w zorganizowanym szkoleniu, dzięki któremu zyska kwalifikacje i będzie mogła podjąć pracę (dotyczy to również wdowca).

Wdowa może wyjść za mąż

Rozwiedziona oraz wdowa, której nie łączyła z mężem wspólność małżeńska, dostanie rentę rodzinną tylko wtedy, gdy - oprócz spełnienia warunków wymaganych od każdej wdowy - mąż płacił jej alimenty ustalone wyrokiem lub ugodą sądową.

Wdowa, która pozostawała z mężem we wspólnocie małżeńskiej, nawet mimo ponownego wyjścia za mąż, może nadal dostawać z ZUS rentę rodzinną po pierwszym mężu. Na tych samych zasadach przyznaje się rentę wdowcowi.

Kiedy rodzice dostaną rentę?

Rodzice dostaną rentę tylko wtedy, jeśli ich nieżyjący syn lub córka pomagali im w utrzymaniu się. Muszą oni także spełniać warunki takie same jak wdowa lub wdowiec.

Jakie są kwoty renty po zmarłym?

Jedna osoba dostanie 85 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu; dwie osoby - 90 proc., a trzy lub więcej osób - 95 proc. Wszystkim uprawnionym przysługuje jedna łączna renta rodzinna. Gdy uprawnionych jest kilku, świadczenie dzielone jest w równych częściach pomiędzy nich.

Zmniejszenie lub zawieszenie renty

ZUS zmniejszy nam rentę rodzinną (lub przysługującą nam część), jeśli nasze zarobki przekroczą 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia (od 1 grudnia 2016 r. wynosi ona 2838,60 zł.). Renta (lub jej przysługująca nam część) zostanie zawieszona, jeśli zarobimy więcej niż wynosi 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia (od 1 grudnia 2016 r. to 5271,60 zł). Pamiętajmy, że kwoty te zmieniają się co kwartał. Nowe poznamy 1 marca 2017 r.

Jeśli rentę dostaje dziecko, którego oboje rodzice nie żyją, dostanie ono jeszcze dodatek dla sierot zupełnych - 392,20 zł.

O czym musimy powiadomić ZUS?

Jeżeli dostajemy rentę rodzinną, musimy zawiadamiać ZUS o:

  • osiąganiu przychodu z tytułu zatrudnienia, służby lub innej pracy zarobkowej albo prowadzenia działalności, a także o wysokości osiąganego przychodu;
  • o wysokości przychodu osiągniętego w minionym roku kalendarzowym - w terminie do końca lutego kolejnego roku;
  • zmianie miejsca zamieszkania, numeru rachunku bankowego,
  • pobieraniu emerytury lub renty z innego tytułu - przyznanej przez inny organ rentowy, albo o pobieraniu uposażenia sędziego lub prokuratora w stanie spoczynku bądź uposażenia rodzinnego; pobieraniu zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego, bądź renty socjalnej;
  • innych okolicznościach powodujących zawieszenie prawa do renty rodzinnej;
  • zaprzestaniu uczęszczania do szkoły przez osobę, która skończyła już 16 lat;
  • zaprzestaniu uczestnictwa w zorganizowanym szkoleniu, które miało pomóc nam w uzyskaniu kwalifikacji do wykonywania pracy zarobkowej.

Świadczenie do zwrotu

Jeśli nie zawiadomimy ZUS o okolicznościach powodujących zmniejszenie, zawieszenie lub utratę prawa do renty i zakład nadal będzie wypłacał nam niezmienioną kwotę, będziemy musieli zwrócić nienależnie wypłacane nam świadczenia z odsetkami.

Jaka najniższa renta po zmarłym?

Obecnie (od 1 marca 2016 r.) wysokość najniższej renty rodzinnej to 882,56 złotych.


Poradnik powstał
we współpracy z ZUS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki