Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komisje szacujące straty na polach przejdą do historii. Zastąpią je nowoczesne systemy - aplikacja

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
W tym roku susza w Kujawsko-Pomorskiem niszczyła uprawy, ale tylko wiosną. Potem zaczęło padać i na niektórych polach pojawiły się zastoiska wodne. Ale to nie znaczy, że susza już nie wróci
W tym roku susza w Kujawsko-Pomorskiem niszczyła uprawy, ale tylko wiosną. Potem zaczęło padać i na niektórych polach pojawiły się zastoiska wodne. Ale to nie znaczy, że susza już nie wróci Lucyna Talaśka-Klich
Aplikacja do szacowania strat w rolnictwie nie będzie kierować się sympatią lub antypatią, więc jej wykorzystanie powinno ucieszyć wielu gospodarzy. Ale diabeł tkwi w szczegółach, więc muszą być one dopracowane do perfekcji.

- Szacowanie strat w gminach przez komisje powoływane przez wojewodów, to często była fikcja - uważa poseł Marek Sawicki, były minister rolnictwa. - Przecież niektóre z nich nawet nie pojawiały się na polach.
Jego zdaniem dobrze się stało, że system szacowania wreszcie się zmienia.

Wyłącznie przez aplikację można złożyć wniosek

Ministerstwo rolnictwa przypomina, że wnioski o oszacowanie strat spowodowanych przez suszę producenci rolni mogą składać wyłącznie za pomocą publicznej aplikacji.

- Chyba specjalnie ministerstwo wybrało taki rok do przećwiczenia systemu, bo suszy w Polsce nie ma - mówi rolnik z pow. bydgoskiego. - Tylko na kim to sprawdzą?

- Do końca minionego tygodnia wnioski za pomocą aplikacji złożyło około trzydziestu rolników, a kilkuset rozpoczęło ich wprowadzanie. To rolnicy z województw: lubuskiego i zachodniopomorskiego - stwierdził Ryszard Kamiński, wiceminister rolnictwa, który dodał, że aplikację przetestowali doradcy rolni i ocenili, że jest „stosunkowo prosta”.

Dane są automatycznie weryfikowane

Jak wprowadzić taki wniosek? Resort wyjaśnia, że za pomocą tej aplikacji producent rolny, korzystając z własnego Profilu Zaufanego, określa zakres i stopień strat spowodowanych przez suszę w jego uprawach rolnych.

Co istotne - wprowadzane przez producenta rolnego dane są automatycznie weryfikowane przez aplikację z danymi:
[lista]

  • Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w zakresie upraw rolnych zgłoszonych do wniosku o dopłaty bezpośrednie oraz danymi zawartymi w Systemie Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt,
  • Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach w zakresie zasięgu i zakresu suszy wynikającego z Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej.

W aplikacji wygenerowany zostanie automatycznie protokół oszacowania szkód powstałych w wyniku suszy, jeżeli szkody wynoszą powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie rolnym z ostatnich trzech lat poprzedzających rok, w którym wystąpiła susza.

Resort wyjaśnia, że średnia roczna produkcja rolna jest ustalana na podstawie danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej pochodzących z Systemu Zbierania Danych Rachunkowych (FADN).

Rolnik będzie miał prawo do kilkukrotnego uzupełniania strat w poszczególnych uprawach (w miarę ich obejmowania suszą wskazywaną przez System Monitoringu Suszy Rolniczej) – do momentu potwierdzenia ostatniego zgłoszenia poprzez podpisanie wniosku Profilem Zaufanym. Podpisanie wniosku uruchamia proces generowania protokołu strat, przekazania do zatwierdzenia przez wojewodę.

Ministerstwo zwraca uwagę, że każdy producent rolny może otrzymać w danym roku jeden protokół oszacowania szkód w gospodarstwie spowodowanych przez suszę.

Nie każdy poradzi sobie sam z aplikacją

Ryszard Kierzek, prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej sprawdził, jak działa ta aplikacja.

- Przeszedłem cały ten wniosek, ale obawiam się, że większość rolników nie da rady go wypełnić poprzez tę aplikację bez wsparcia doradców - uważa Kierzek. - Wypełnienie np. wniosku o pomoc do materiału siewnego nie jest trudne, a przed naszymi biurami powiatowymi czasami ustawiają się kolejki rolników, którzy oczekują na pomoc w wypełnieniu dokumentów. Dlatego nie sądzę, by oni samodzielnie złożyli wniosek przez aplikację, korzystając z własnego Profilu Zaufanego (niektórzy nie wiedzą nawet jak go założyć).

Zdaniem prezesa KPIR problemu z tym nie powinni mieć młodsi rolnicy. Dobrze ocenia fakt, że dzięki aplikacji uda się uniknąć niespójności danych, choć wolałby, żeby można było logować się w taki sam sposób jak podczas składania wniosków o płatności.

Stacji pomiarowych przybywa, system uczy się rolnictwa

- Nawet nie mogę sobie wyobrazić skąd te systemy informatyczne będą wiedziały, że na np. na moim polu jest susza - dodaje rolnik z pow. bydgoskiego, który przyznaje, że nie ma nawet komputera, a jego telefon służy wyłącznie do dzwonienia.
Wiceminister Kamiński: - Pracujemy nad tym, żeby sztuczna inteligencja zastąpiła kontrole na miejscu, robimy predykcję plonu, by przewidzieć, jaka może być jego wielkość przy zastosowaniu odpowiednich środków, z uwzględnieniem m.in. jakości gleb.
Pomoże w tym teledetekcja. - Średnio co trzy dni są wykonywane zdjęcia wszystkich pól w Polsce - dodaje Kamiński. - Ważne teraz by je dobrze zinterpretować. Pracujemy nad tym.

Na razie jednak system oceny strat opiera się na Systemie Monitoringu Suszy Rolniczej, który wykorzystuje coraz więcej stacji pomiarowych. Teledetekcja ma ten system wspierać. Jednak nawet w przyszłości ostatnie zdanie będzie należało do ludzi, bo wyrywkowe kontrole pracy nowoczesnych systemów mają wykonywać komisje wojewódzkie.

Instrukcja wypełniania wniosku w aplikacji

Od 2020 roku nie ma papierowych wniosków o pomoc po suszy. Ta zmiana była zapowiadana od kilku miesięcy i teraz weszła w życie. Do złożenia wniosku o pomoc suszową potrzebne są 2 elementy: publiczna aplikacja i profil zaufany. Jak sobie z tym poradzić? Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało instrukcję, którą publikujemy. Jeszcze do 15 lipca 2020 r. można składać wnioski o pomoc suszową. Wsparcie jest adresowane do rolników, którzy w związku z wystąpieniem suszy lub powodzi w 2019 r. ponieśli straty w chowie lub hodowli ryb słodkowodnych. APLIKACJA do szacowania strat w rolnictwieWiosenną suszę w roślinach uprawnych złagodziły majowe i powtarzające się do teraz opady deszczu. Według najnowszego, 5. w 2020 roku raportu IUNG, od 1 maja do 30 czerwca 2020 roku susza rolnicza występuje w 4 województwach: w największym stopniu w woj. zachodniopomorskim (77% gmin zagrożonych w zbożach jarych i rzepaku, 64% w ozimych), w mniejszym zakresie w woj. lubuskim, marginalnie w województwach wielkopolskim i pomorskim (po kilka procent gmin zależnie od upraw). Szczegóły na stronie IUNG: Warunki suszy w Polsce;nf.Tymczasem Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie będzie już przyjmować papierowych wniosków o pomoc suszową - teraz od hodowów ryb, a w przyszłości, w razie potrzeby - od producentów roślin. Posłuży do tego aplikacja.Wprowadzane przez producenta rolnego dane są automatycznie weryfikowane przez aplikację z danymi:- ARiMR w zakresie upraw rolnych zgłoszonych do wniosku o dopłaty bezpośrednie oraz danymi zawartymi w Systemie Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt,- IUNG w zakresie zasięgu i zakresu  suszy wynikającego z Systemu  Monitoringu Suszy Rolniczej.W aplikacji wygenerowany zostanie automatycznie protokół  oszacowania szkód powstałych w wyniku suszy, jeżeli  szkody wynoszą powyżej 30% średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie rolnym z ostatnich 3 lat poprzedzających rok, w którym wystąpiła susza. Średnia roczna  produkcja rolna  jest ustalana  na podstawie danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w Warszawie  pochodzących z  Systemu Zbierania Danych Rachunkowych (FADN).Producent rolny będzie miał prawo do kilkukrotnego uzupełniania strat w poszczególnych uprawach w miarę ich obejmowania suszą wskazywaną przez System Monitoringu Suszy Rolniczej – do  momentu potwierdzenia ostatniego zgłoszenia poprzez podpisanie wniosku  Profilem Zaufanym. Podpisanie wniosku uruchamia proces generowania protokołu strat w gospodarstwie rolnym przekazywanym do zatwierdzenia przez Wojewodę i uniemożliwia dokonywanie dalszych zgłoszeń. Każdy producent rolny może otrzymać w danym roku jeden protokół oszacowania szkód w gospodarstwie rolnym spowodowanych przez suszę.

Jak wypełnić wniosek suszowy przez internet w aplikacji? Instrukcja

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Komisje szacujące straty na polach przejdą do historii. Zastąpią je nowoczesne systemy - aplikacja - Gazeta Pomorska

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki