Komisje śledcze, rekonstrukcja rządu i Smoleńsk. Nowy sezon w polityce zacznie się na ostro

Witold GłowackiZaktualizowano 
Terlecki, Kaczyński, Błaszczak
Terlecki, Kaczyński, Błaszczak Piotr Smolinski
Po wakacyjnej przerwie wraca twarda polityka. Tej jesieni raczej nie spodziewajmy się dłuższych momentów spokoju - swoje uderzenia szykują i PiS, i opozycja.

Rekonstrukcja rządu? Jarosław Kaczyński premierem? Początek słynnego „przyspieszenia”, którego prezes PiS domagał się od Beaty Szydło jeszcze wiosną? Tak, to wszystko możemy zobaczyć jeszcze w tym roku. Ale na samym początku nowego sezonu politycznego, który właśnie się zaczyna, czeka nas seria starć partii rządzącej z opozycją. Od tych rytualnych i niekoniecznie zakończonych jakimkolwiek rozstrzygającym wynikiem, aż po takie, które mogą mieć bardzo głębokie skutki.

Już w poniedziałek zaczyna się posiedzenie Sejmu. Pierwszego dnia obrad posłowie zajmą się m.in. wnioskiem Platformy o odwołanie marszałka Marka Kuchcińskiego. Złożony na ostatnim posiedzeniu przed wakacjami wniosek mimo prawdopodobnego poparcia Nowoczesnej i PSL nie ma oczywiście wielkich szans na przyjęcie przez Sejm - przeciw będą głosować posłowie PiS i przynajmniej część klubu ‘Kukiz 15. Niemniej debata tego dnia (zaplanowano 5-minutowe oświadczenia klubów) może być naprawdę gorąca. Pamiętajmy, że posłowie Platformy złożyli wniosek w związku z sytuacją, do której doszło podczas głosowania senackich poprawek do najnowszej z ustaw o Trybunale Konstytucyjnym - Kuchciński wielokrotnie przerywał posłom opozycji wystąpienia a ostatecznie przerwał dopuszczanie do zadawania pytań i składania wniosków formalnych. Rzecz jasna podobne sceny mogą się powtórzyć podczas debaty dotyczącej jego ewentualnego odwołania. Dlatego PiS już teraz próbuje przedstawiać wniosek Platformy jako formę wichrzycielstwa. Rzeczniczka klubu PiS Beata Mazurek nazwała go „kolejną awanturą polityczną ze strony Platformy, nie mającą nic wspólnego z merytoryczną oceną pracy marszałka Kuchcińskiego.” Z kolei posłowie opozycji mówią wprost, że ich zdaniem Kuchciński łamie sejmowe standardy i jest - to słowa Cezarego Tomczyka z PO - „marszałkiem tylko jednej partii”.

CZYTAJ TAKŻE: Schetyna: Tusk powinien być wspólnym kandydatem opozycji na prezydenta Polski

W środę natomiast ruszą prace komisji śledczej w sprawie afery Amber Gold, która zdecydowanie może stać się politycznym młotem PiS na Platformę Obywatelską. W dziewięcioosobowym składzie komisji znajdziemy aż pięciu posłów partii rządzącej i zaledwie po jednym przedstawicielu pozostałych klubów. Przed sejmowymi wakacjami odbyło się już jej pierwsze posiedzenie, na którym także prezydium komisji zostało zdominowane przez partię rządzącą - przewodniczącą została Małgorzata Wasserman (PiS), a jej zastępcami Marek Suski (PiS) i Paweł Grabowski (Kukiz ’15). W planach komisji jest między innymi przesłuchanie Donalda Tuska - choć Małgorzata Wasserman zapowiedziała już, że nie należy się tego spodziewać na początkowym etapie prac komisji. Na liście osób do przesłuchania są też m.in. syn byłego premiera Michał Tusk (który współpracował z należącymi do Amber Gold liniami lotniczymi OLT Express) i prezydent Gdańska Paweł Adamowicz z Platformy (który z kolei - według swych krytyków - uczestniczył w akcji promocyjnej OLT Express, ciągnąc wraz z innymi samorządowcami samolot tych linii podczas otwarcia nowego terminalu na lotnisku w Gdańsku).

Pamiętajmy, że PiS zapowiadał powstanie jeszcze kilku innych komisji śledczych - w tym w sprawie afery podsłuchowej oraz w sprawie domniemanej inwigilacji dziennikarzy. Te plany mogą zostać zrealizowane w każdej chwili.

Do końca września - tak wynika z jego własnej zapowiedzi - minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski ma odtajnić materiały dotyczące Smoleńska - w tym notatki z rozmów polskich i rosyjskich dyplomatów oraz ze spotkań b. szefa MSZ Radosława Sikorskiego. - Zależało im na tym, by prezydenta nie było w Katyniu, gdy będą tam Tusk z Putinem (...) Pokażę, że to było niezgodne z interesem państwa polskiego, żeby grać przeciwko polskiemu prezydentowi na rzecz Rosji - mówił nie kryjąc swych intencji Waszczykowski.

Swoje robią też służby i prokuratura. Obiektem ich zainteresowania są kwestie związane z dziką reprywatyzacją w stolicy - tu, jak już pisaliśmy, jak najbardziej możliwe jest uderzenie w warszawską Platformę i prezydent miast Hannę Gronkiewicz-Waltz. Ale obiektami zainteresowania śledczych są inni samorządowcy - w tym Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.
Początek politycznego sezonu zapowiada się jako czas prób podgrillowywania opozycji przez partię rządzącą, być może przerywanych od czasu do czasu silniejszymi uderzeniami. A co będzie działo się wewnątrz obozu władzy?

Od czerwca coraz więcej słychać o możliwej głębszej rekonstrukcji rządu Beaty Szydło - być może nawet obejmującej samą premier. Na czerwcowym kongresie PiS Jarosław Kaczyński osobiście pogroził palcem kilku ministrom - szefowi MSZ Witoldowi Waszczykowskiemu, ministrowi zdrowia Konstantemu Radziwiłłowi i ministrowi finansów Pawłowi Szałamasze. Ten ostatni wydaje się najbardziej zagrożony. Zdaniem prezesa PiS Szałamacha niewystarczająco sprawnie uszczelnia system podatkowy i nie nadąża z poszerzaniem dochodów budżetu. Ale zagrożeni ministrowie teoretycznie nie powinni się spodziewać dymisji w najbliższych tygodniach. I to nawet jeśli prezes PiS nie dostrzeże oczekiwanej poprawy. Przynajmniej na to wskazuje kalendarz wyznaczony przez Jarosława Kaczyńskiego. Dopiero późną jesienią, być może nawet w grudniu, ma się odbyć kongres Prawa i Sprawiedliwości, który będzie poświęcony ocenie prac rządu Beaty Szydło - i wtedy też można spodziewać się ewentualnych zmian w jego składzie.

CZYTAJ TAKŻE: Schetyna: Tusk powinien być wspólnym kandydatem opozycji na prezydenta Polski

Rzecz jasna na tym nie kończą się problemy na linii Nowogrodzka - rząd. Nie jest tajemnicą, że między samą Beatą Szydło a Jarosławem Kaczyńskim nie ma wielkiej chemii, a sytuacji premier nie poprawia rodzaj napięcia między Mateuszem Morawieckim, wicepremierem i ministrem gospodarki a Pawłem Szałamachą. Tu Beata Szydło zwykła opowiadać się po stronie Szałamachy, z kolei Jarosław Kaczyński uważa Morawieckiego za jednego najbardziej wartościowych członków rządu.

Dodajmy, że ta rywalizacja ministrów bywa niekiedy sztucznie podkreowywana przez niektórych polityków Prawa i Sprawiedliwości i część prawicowych mediów. Nic w tym dziwnego - w jej tle toczy się dość skomplikowana gra między PiS-owskim wolnorynkowcami i etatystami - bo to właśnie tam przebiega dziś jedna z najważniejszych osi podziałów na prawicy.

W tej grze jedna ze stron ma zdecydowaną przewagę. Kaczyński zdecydowanie nie należy do wolnorynkowców. Co więcej, prezes PiS wciąż domaga się od Beaty Szydło i jej rządu przyspieszenia w zakresie realizacji socjalnych obietnic i planów partii. Tu na pierwszym planie pozostaje kwestia podniesienia kwoty wolnej od podatku, co oczywiście stoi w zasadniczej sprzeczności z oczekiwaniem od Pawła Szałamachy zwiększania dochodów budżetu.

Nowy polityczny sezon zacznie się dynamicznie i hałaśliwie. Ale po tym mocnym starcie napięcie bynajmniej nie będzie malało - o czym przekonają się zarówno politycy rządzącego obozu, jak i opozycji.

polecane: FLESZ: Ekologia na co dzień: 6 mitów, w które wierzymy

Wideo

Materiał oryginalny: Komisje śledcze, rekonstrukcja rządu i Smoleńsk. Nowy sezon w polityce zacznie się na ostro - Polska Times

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 32

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
T
To jednak jesteś Walenty

I do tego p.i.e.r.d.o.l.n.i.ę.t.y.

P
POet

Do HGwalca

 

Zapraszamy bufetową do walca
niczym innym przejechać się nie da
na kapelę się złoży ferajna
do rogatek „odwieziem” jak trzeba

 

duże miasto nie dla paniusi
ma już dosyć przekupek Stolica
nawijają makaron na uszy
krajobrazy tworzą z Księżyca

 

odwieziem paniusię jak trzeba
bo Warsiawiak urazy nie chowa
jakiś kmiot by odwiózł „taczuszką ”
a my walcem aż do ZkRaciborza

 

k
kasienka

i wywalili kumpli Ryzej Kanalii na zbity pysk. Zlodziei, malwerstantow, niekompetentnych, POspolitych drani, zerujacych na majatku publicznym i wyslugujacych sie obcej agenturze i obcym wplywom. Sprawy Polski i Polakow zmierzaja w dobrym kiernku.. I tak trzymac!! Oby Prawi i Sprawiedliwi nie cofneli sie ani o krok POd naciskiem poprzedniej ubecko-PRLowskiej bandy!
A teraz cala naprzod- gospodarka, bezpieczny i godziwy byt Polakow i naprawa rozstrojonego, okradzionego i slabego Panstwa.

z
z Niemodlina
W dniu 06.09.2016 o 18:12, Precz z pisem napisał:

odejście na drugi krąg bez ILS? To teraz wszyscy już wiedzą, jesteś pis-bolszewicki palant. Właśnie dorównałeś maciarewiczowi.

 

:)  Widzę pewna gazetka zrobiła sPOre zamieszanie w twej łepetynie :) więc już tłumaczę :

 

Tu-154M o numerze bocznym 102, na którym wykonywany był eksperyment, miał wpięte w system dwie przystawki: lewostronny pulpit PN-5 (odpowiadający za system nawigacyjny) i prawostronny pulpit PN-6 (skonfigurowany z automatem ciągu). Przycisk "uchod" spina obydwa systemy.

 

Wystarczy więc, że samolot zwiększy kąt natarcia i PN-6, jeżeli automat ciągu jest zaciążony, automatycznie zwiększa obroty. W ten sposób zadziałała procedura odejścia automatycznego na lotnisku z odłączonym systemem ILS.

I tu ważna uwaga: w bliźniaczy system wyposażona była maszyna o numerze burtowym 101.

 

Zrozumiał, czy mam to samo po niemiecku i rosyjsku napisać ??

n
normalnie myslący
W dniu 06.09.2016 o 15:21, z Niemodlina napisał:

    :) PO pierwsze ćwoku " rosyjskiego" piszemy małą literą, po drugie o tym, że Prezydent Kaczyński uda się do Katynia w 70 rocznicę ludobójstwa w Katyniu strona rosyjska wiedziała już jesienią 2009r. i nie wyrażała żadnego sprzeciwu i mniej więcej od tego czasu trwały przygotowania do tej wizyty.  Po trzecie eksperyment na bliźniaczym tu-154 udowodnił, że możliwe jest odejście w automacie bez ILS, to jest nie wiem kto Cie wprowadził w błąd czy byli to "eksperci" z wyborczej czy lisweeka ??  Po czwarte w Instytucie Ekspertyz Sądowych im. Sehna w Krakowie po wielu miesiącach badań stwierdzono jednoznacznie, że w momencie śmierci Gen. Błasik był trzeźwy, Po piąte jesteś burak i prostak :)Dzieci w przedszkolu mówią. że tylko idiota ląduje przy zerowej widoczności w mgle!!!!! Tylko prymityw poleca lądować przy zerowej widoczności w mgle. Tylko przygłup pędzi samochodem przy zerowej widoczności. A tak swoją drogą- kogo zżera sumienie za śmierć Prezydenta i pasażerów? Nie ośmieszaj się jak aktorzyna Zelnik, który po filmie twierdzi- 99,9 % -to zamach. Przygłupów jak widać co nie miara!

P
Precz z pisem
W dniu 06.09.2016 o 15:21, z Niemodlina napisał:

:) PO pierwsze ćwoku " rosyjskiego" piszemy małą literą, po drugie o tym, że Prezydent Kaczyński uda się do Katynia w 70 rocznicę ludobójstwa w Katyniu strona rosyjska wiedziała już jesienią 2009r. i nie wyrażała żadnego sprzeciwu i mniej więcej od tego czasu trwały przygotowania do tej wizyty. Po trzecie eksperyment na bliźniaczym tu-154 udowodnił, że możliwe jest odejście w automacie bez ILS, to jest nie wiem kto Cie wprowadził w błąd czy byli to "eksperci" z wyborczej czy lisweeka ?? Po czwarte w Instytucie Ekspertyz Sądowych im. Sehna w Krakowie po wielu miesiącach badań stwierdzono jednoznacznie, że w momencie śmierci Gen. Błasik był trzeźwy,Po piąte jesteś burak i prostak :)

odejście na drugi krąg bez ILS? To teraz wszyscy już wiedzą, jesteś pis-bolszewicki palant. Właśnie dorównałeś maciarewiczowi.
z
z Niemodlina
W dniu 06.09.2016 o 14:27, Precz z pisem napisał:

po pierwsze ćwoku, zaproszony był premier Polski, przez premiera Rosyjskiego, i na całym świecie jest zasada, że prezydent zaprasza prezydenta, a premier,premiera. Dotarło do pustej łepetyny? Na lotnisku w Smoleńsku nie było systemu ILS, więc odejście na drugi krąg w automacie jest niemożliwe, to po drugie. A po trzecie, gdyby nie presja generała alkoholika,tej tragedii by nie było. Tak więc, flacha generał nie beknął za katastrofę pod Mirosławcem, więc powtorzylo się pod Smoleńskiem. Mam obawy czy wszystko zrozumiałeś( IQ pisiwca to max 80) ale trudno.

 

:) PO pierwsze ćwoku " rosyjskiego" piszemy małą literą, po drugie o tym, że Prezydent Kaczyński uda się do Katynia w 70 rocznicę ludobójstwa w Katyniu strona rosyjska wiedziała już jesienią 2009r. i nie wyrażała żadnego sprzeciwu i mniej więcej od tego czasu trwały przygotowania do tej wizyty. 

 

Po trzecie eksperyment na bliźniaczym tu-154 udowodnił, że możliwe jest odejście w automacie bez ILS, to jest nie wiem kto Cie wprowadził w błąd czy byli to "eksperci" z wyborczej czy lisweeka ?? 

 

Po czwarte w Instytucie Ekspertyz Sądowych im. Sehna w Krakowie po wielu miesiącach badań stwierdzono jednoznacznie, że w momencie śmierci Gen. Błasik był trzeźwy,

 

Po piąte jesteś burak i prostak :)

P
Precz z pisem
W dniu 05.09.2016 o 21:49, z Niemodlina napisał:

:) Nie ma i nie było żadnej informacji, że Rosja nie chciała wizyty Prezydenta w Katyniu, Rosja chciała OSOBNYCH wizyt, zamiast jednej wspólnej Donalda T. i Prezydenta Kaczyńskiego.Rozdzielenie wizyt nastąpiło z inicjatywy rosyjskiej, wykonawcami tego byli urzędnicy Donalda T. m.in. Tomasz A. PrzyPOminam, podejście do lądowania NIE OZNACZA samego lądowania, samolot obniża swoją wysokość i załoga, a dokładnie I pilot na wysokości decyzyjnej decyduje czy np. lądowanie jest możliwe lub nie, jak wiadomo I pilot kpt Arkadiusz Protasiuk prawidłowo ocenił sytuację stąd wypowiedziana przez niego komenda "odchodzimy" na 100 metrach, powtórzona przez II pilota, nie ma więc mowy o błędzie pilotów, naciskach etc.Jeżeli Rosja nie chciała śmierci Prezydenta,to dlaczego od samego początku blokowała ( tak samo jak Donald T. ) powołanie międzynarodowej komisji, nie zabezpieczono wraku, nie pozwolono nawet stronie polskiej na oblot lotniska w Smoleńsku 11.04.2010r. i wiele wiele innych, dlaczego przetrzymuje wrak samolotu i inne dowody,mimo iż POnoć ustalono już przyczyny tej tragedii, a od blisko 3 lat strona rosyjska nie przeprowadzała żadnych czynności procesowych z udziałem wraku,Człowiek rozumny gdy ułoży sobie to wszystko w całość, wie jak przebiegało to pseudo-śledztwo ( bo śledztwem tego nie można nazwać ) zamiany zwłok, błędne sekcje zwłok bez udziału strony polskiej ( nie było świetnej współpracy,ramię w ramię o której mówiła Ewa K. i przekopywaniu ziemi na 1m. głębokości ) wprowadzanie w błąd opinii publicznej już od pierwszych godzin dezinformacja, kłamstwa o pijanym Generale, o 4 podejściach do lądowania, o kłótni przed wylotem, o źle wyszkolonych pilotach, którzy nie znali jęz. rosyjskiego i wiele wiele innych, to po tym wszystkim człowiek rozumny nie da się nabrać na pancerną brzozę, źle wyszkoloną załogę, naciski i inne oPOwieści dziwnej treści.Żyje się zdecydowanie lepiej!!

po pierwsze ćwoku, zaproszony był premier Polski, przez premiera Rosyjskiego, i na całym świecie jest zasada, że prezydent zaprasza prezydenta, a premier,premiera. Dotarło do pustej łepetyny? Na lotnisku w Smoleńsku nie było systemu ILS, więc odejście na drugi krąg w automacie jest niemożliwe, to po drugie. A po trzecie, gdyby nie presja generała alkoholika,tej tragedii by nie było. Tak więc, flacha generał nie beknął za katastrofę pod Mirosławcem, więc powtorzylo się pod Smoleńskiem. Mam obawy czy wszystko zrozumiałeś( IQ pisiwca to max 80) ale trudno.
s
spokojniejszy

że ty jesteś jeszcze głupszy

Ł
Łuki

oszustów z PiSu !!!

Ł
Łuki

oszustów z PO !!!

b
bobik

Czyli ciąg dalszy błazenady .

z
z Niemodlina
W dniu 05.09.2016 o 14:48, Zasmucony napisał:

Do ludzi rozumnych !!!!!Pis twierdzi, że Rosja nie chciała wizyty Prezydenta w Smoleńsku. Jeśli Rosja nie chciała wizyty Prezydenta w Smoleńsku, to nawet przeciętnie rozgarnięty człowiek domyśla się, że nie chciała śmierci Prezydenta. Po drugie- ciekawe kogo zżera sumienie za śmierć Prezydenta ? Po trzecie szukamy winnego, najlepiej Pana Arabskiego, który leciał samolotem i nie podpowiedział aby nie lądować przy zerowej widoczności w mgle- nieźle wymyślane? Niedługo miesięcznica, przypadek nieznany w tradycjach Kościoła!!!!

 

 
 
:) Nie ma i nie było żadnej informacji, że Rosja nie chciała wizyty Prezydenta w Katyniu, Rosja chciała OSOBNYCH wizyt, zamiast jednej wspólnej Donalda T. i Prezydenta Kaczyńskiego.
 
Rozdzielenie wizyt nastąpiło z inicjatywy rosyjskiej, wykonawcami tego byli urzędnicy Donalda T. m.in. Tomasz A. 
 
PrzyPOminam, podejście do lądowania NIE OZNACZA samego lądowania, samolot obniża swoją wysokość i załoga, a dokładnie I pilot na wysokości decyzyjnej decyduje czy np. lądowanie jest możliwe lub nie, jak wiadomo I pilot kpt Arkadiusz Protasiuk prawidłowo ocenił sytuację stąd wypowiedziana przez niego komenda "odchodzimy" na 100 metrach, powtórzona przez II pilota, nie ma więc mowy o błędzie pilotów, naciskach etc.
 
Jeżeli Rosja nie chciała śmierci Prezydenta,to dlaczego od samego początku blokowała ( tak samo jak Donald T. ) powołanie międzynarodowej komisji, nie zabezpieczono wraku, nie pozwolono nawet stronie polskiej na oblot lotniska w Smoleńsku 11.04.2010r. i wiele wiele innych, dlaczego przetrzymuje wrak samolotu i inne dowody,mimo iż POnoć ustalono już przyczyny tej tragedii, a od blisko 3 lat strona rosyjska nie przeprowadzała żadnych czynności procesowych z udziałem wraku,
 
Człowiek rozumny gdy ułoży sobie to wszystko w całość, wie jak przebiegało to pseudo-śledztwo ( bo śledztwem tego nie można nazwać ) zamiany zwłok, błędne sekcje zwłok bez udziału strony polskiej ( nie było świetnej współpracy,ramię w ramię o której mówiła Ewa K. i przekopywaniu ziemi na 1m. głębokości  ) wprowadzanie w błąd opinii publicznej już od pierwszych godzin dezinformacja, kłamstwa o pijanym Generale, o 4 podejściach do lądowania, o kłótni przed wylotem, o źle wyszkolonych pilotach, którzy nie znali jęz. rosyjskiego i wiele wiele innych, to po tym wszystkim człowiek rozumny nie da się nabrać na pancerną brzozę, źle wyszkoloną załogę, naciski i inne oPOwieści dziwnej treści.
 
Żyje się zdecydowanie lepiej!! 
s
stanislaw

dlaczego Wasza pani redaktor Ewa ( brak już nazwiska ) tak sprytnie skryła informację o aresztowaniu pana prokuratora Niezgody. To ta trzecia niezawisła władza.

d
dr

Jeżeli próżniactwo, totalny brak ogłady towarzyskiej, ignorancja, wywyższanie, nikczemność, fałsz, kłamstwo i obłuda niszczenie wszystkiego i wszystkich kto nie z nim to talenty to jestem Walenty ! Człowieku zastanów się zanim zaczniesz bełkotać i lizać dupsko kot i prezia a fe

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3