Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komisja Europejska wydłużyła termin na realizację środków zaradczych w ramach przejęcia przez PKN Orlen Grupy Lotos do 14 listopada

Jacek Klein
Jacek Klein
mat. prasowe
Pierwotnie z końcem czerwca miał być ogłoszony inwestor dla aktywów Grupy Lotos, które muszą zostać sprzedane aby mogło dojść do połączenie Orlenu i Lotosu.

Komisja Europejska wymogła, że warunkiem transakcji jest m.in. sprzedanie 30 proc. udziałów w rafinerii oraz zdecydowanej większości sieci stacji paliw. 14 lipca mija termin wykonania zobowiązań nałożonych przez Komisję Europejską na Orlen dotyczących sprzedaży części działalności Lotosu.

- Fuzja PKN Orlen i Grupy Lotos to kolejny krok w kierunku utworzenia koncernu multienergetycznego, który będzie stanowił skuteczną odpowiedź na wyzwania transformacji energetycznej oraz rosnącą presję konkurencyjną ze strony globalnych, zintegrowanych graczy. To proces, który przyniesie realne korzyści dla wszystkich zaangażowanych firm, ich akcjonariuszy, pracowników, klientów, a także dla polskiej gospodarki. Aby to zagwarantować, musimy wybrać inwestora do realizacji środków zaradczych, który zapewni długoterminowy zrównoważony rozwój. To dla nas priorytet, a biorąc pod uwagę skomplikowany charakter transakcji, zgoda Komisji Europejskiej na wydłużenie terminu na negocjacje to dobra informacja – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Przeciwnicy koncentracji na rynku paliwowym uważają m.in., że odbywa się ona kosztem wyprzedaży znacznej części dochodowej działalności Grupy Lotos na rzecz zewnętrznego inwestora.

Równolegle do łączenia z Grupą Lotos prowadzony jest proces połączenia z PGNiG, co umożliwi stworzenie podmiotu o łącznych rocznych przychodach na poziomie ok. 200 mld zł i łącznym, zróżnicowanym zysku operacyjnym EBITDA, który szacowany jest na ok. 20 mld zł.

W maju 2021 r. Ministerstwo Aktywów Państwowych, PKN Orlen, PGNiG i Grupa Lotos potwierdziły strukturę fuzji spółek, podając tryb połączenia przez przejęcie w trybie art. 492 KSH, jako wiodący model transakcji. Podpisana czterostronna umowa przewiduje bezgotówkową formułę połączenia, która gwarantuje stabilną kondycję finansową nowej, silnej firmy i uwzględnia potrzeby akcjonariuszy wszystkich spółek, w tym mniejszościowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki