Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komisja Europejska do 30 czerwca ma czas na wydanie decyzji ws. fuzji Orlenu i Lotosu

Jacek Klein
Jacek Klein
archiwum
Komisja Europejska przedłużyła termin na rozpatrzenie wniosku Orlenu o zgodę na przejęcie Lotosu do 30 czerwca tego roku. Zakończyła procedurę trzymania zegara i wznowiła negocjacje z płocka firmą.

KE zatrzymała procedurę stop the clock, co oznacza, że wznawiamy negocjacje w sprawie przejęcia Grupy Lotos przez PKN Orlen. Przedłożyliśmy wszystkie dokumenty, których oczekiwała KE i oczekujemy, że finalna decyzja dot. transakcji zostanie wydana w pierwszym półroczu 2020 - napisał na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

To rok później niż liczył koncern składając w listopadzie 2018 roku roboczy wniosek do Komisji Europejskiej ws. przejęcia Lotosu, komunikując wówczas, że liczy na decyzję Brukseli do połowy 20199 roku.

Ostateczny wniosek wpłynął do Brukseli lipcu 2019 roku i dopiero wtedy formalne postępowanie Komisji Europejskiej w sprawie koncentracji rozpoczęło się. W sierpniu KE wyraziła obawę, że transakcja zaszkodzi konkurencji na rynku krajowym. We wrześniu ubiegłego roku Komisja Europejska zastosowała procedurę „Stop The Clock” dając czas Orlenowi na uzupełnienie wniosku o dodatkowe dokumenty i analizy rynkowe.

W sierpniu Orlen i Skarb Państwa podpisały porozumienie co do warunków przejęcia Lotosu. Wygasa ono 30 czerwca tego roku, a więc w terminie w jakim KE ma zaopiniować transakcję.

Proces przejęcia Grupy Lotos przez PKN Orlen został zainicjowany w lutym 2018 r. podpisaniem listu intencyjnego ze Skarbem Państwa, który posiada w Grupie Lotos 53,19 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy.

W dokumencie nakreślone zostały ramy struktury tej transakcji. W pierwszym etapie, PKN Orlen planuje nabyć 32,99 proc. akcji od Skarbu Państwa. W kolejnym konieczne będzie ogłoszenie wezwania na zakup akcji reprezentujących do 66 proc. ogólnej liczby głosów na walnym Lotosu.

- Fuzja Orlenu z Lotosem ma bardzo duże znaczenie zarówno dla obu firm, jak i polskiej gospodarki, dlatego sprawne przeprowadzenie procesu przejęcia Grupy Lotos to dla nas priorytet - mówił Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

Procesy konsolidacyjne w tej branży trwają od dawna i podyktowane są przede wszystkim koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego państw. Podobne konsolidacje w sektorze przechodziły np.: węgierski MOL, norweski Statoil, hiszpański Repsol, portugalski GalpEnergia, włoskie ENI, austriackie OMV, francuski Total - komunikował Orlen. - Wszystkie zrealizowane w Europie procesy konsolidacji w żaden sposób nie ograniczyły konkurencji na tych rynkach w obszarze paliw, czy logistyki. Tak będzie również w przypadku połączenia PKN Orlen z Grupą Lotos.

We wtorek w siedzibie Orlenu mają spotkać się prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i prezes Daniel Obajtek

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki