Komisariaty policji wołają o remont

Ewelina Oleksy
Komisariat na Osowej nie ma godnego wyglądu. Plany są, ale dopiero na lata 2019-2020
Komisariat na Osowej nie ma godnego wyglądu. Plany są, ale dopiero na lata 2019-2020 Fot. Autor
Udostępnij:
Posłanka apeluje do ministra o remont dwóch komisariatów w Gdańsku: - Ich stan jest fatalny! Na wielkie inwestycje w tym roku nie ma co liczyć. Ale plany na przyszłość są optymistyczne

Posłanka Małgorzata Chmiel zwraca się do ministra spraw wewnętrznych i administracji ws. fatalnego stanu dwóch komisariatów policji w Gdańsku. Chodzi o ten w Oliwie przy ul. Kaprów oraz w Osowej przy ul. Balcerskiego. - Oba budynki wymagają pilnego remontu. Teraz nie mogą w pełni spełniać swojej funkcji. Te komisariaty psują wizerunek zarówno policji, jak i Gdańska- podkreśla posłanka Chmiel. I pyta MSWiA, czy w planach jest remont obu siedzib.

Jak wynika z odpowiedzi Jarosława Zielińskiego, wiceministra spraw wewnętrznych i administracji, na wielkie inwestycje w tych miejscach w najbliższym czasie nie ma co liczyć. Ale plany są, na przyszłość. Minister tłumaczy, że konstrukcja budynku przy ul. Kaprów i układ pomieszczeń uniemożliwiają jego modernizację. - Z uwagi na powyższe KWP w Gdańsku podejmuje działania mające na celu pozyskanie nowej siedziby w innej lokalizacji - informuje Zieliński, jednocześnie przyznając, że te działania nie zakończyły się jeszcze sukcesem.

Jeśli zaś chodzi o drugi z komisariatów - ten w Osowej - to mieści się on w pomieszczeniach wynajętych od spółdzielni mieszkaniowej. Dlatego do tej pory podejmowano tam tylko doraźne prace. - KWP Gdańsk od 2007 r. prowadzi działania mające na celu budowę samodzielnej siedziby IX KP. W 2008 r. pozyskano działkę budowlaną przy ul. Orfeusza. Ale wprowadzenie w latach poprzednich budowy nowej siedziby do planu inwestycyjnego nie było możliwe z uwagi na ograniczone środki finansowe - twierdzi Zieliński.

KWP w Gdańsku wyjaśnia, dlaczego znalezienie nowej, spełniającej wszelkie wytyczne siedziby dla komisariatu z ul. Kaprów jest niezwykle trudne.

- W Oliwie większość budynków ma charakter zabytkowy, a ich konstrukcja uniemożliwia przystosowanie obiektu do aktualnie obowiązujących przepisów prawa budowlanego. Obecnie brak jest możliwości przejęcia w tym rejonie od miasta zarówno gruntu pod budowę nowej siedziby, jak też istniejącego obiektu w celu adaptacji do potrzeb komisariatu - mówi nadkom. Joanna Kowalik-Kosińska, rzecznik KWP Gdańsk. I dodaje, że w planach jest już za to kompleksowy remont siedziby w Oliwie za 1,7 mln zł.

- W 2017 r. chcemy zlecić dokumentację projektową, a remont zakończyć w 2018 r. - dodaje.

KWP przedstawia też konkrety ws. budowy nowej siedziby dla policjantów w Osowej.

- W 2018 r. przewidziane jest zlecenie dokumentacji projektowej. Roboty budowlano-montażowe zaplanowano na dwa lata. W 2019 r. zrealizowane będą prace o wartości 2 mln zł, a w 2020 r. o wartości blisko 4,5 mln zł. Wtedy też planujemy zakończenie inwestycji - informuje Kowalik-Kosińska.

Lokalowe kłopoty policji to nie tylko domena Gdańska. Nie najlepiej jest w Gdyni, gdzie istnieje zagrożenie, że policja straci swoją główną siedzibę przy ul. Portowej. O wydanie nieruchomości przez Skarb Państwa wystąpili na podstawie wcześniejszych korzystnych rozstrzygnięć sądowych prawnicy przedwojennego właściciela gmachu.

Policja odbiła piłeczkę i wytoczyła proces o nabycie praw do budynku przez zasiedzenie. Postępowanie jest w toku. Ale w związku z tym siedzibie KMP w Gdyni... wstrzymano jakiekolwiek pieniądze na większe remonty. Tymczasem elewacja jest w kiepskim stanie, a zdaniem wielu mieszkańców obiekt nie reprezentuje godnie instytucji.

Jak wygląda sytuacja komisariatów na Pomorzu? Czytaj w najnowszym, weekendowym papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" (16.04.2016r.)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
Popiwek
Oto cynizm PO.
Dodaj ogłoszenie