Kolosalny „tytoniowy gang” rozbity. Pięciu Pomorzan miało...

  Kolosalny „tytoniowy gang” rozbity. Pięciu Pomorzan miało uczestniczyć w papierosowych przekrętach na 15 mln zł [wideo,zdjęcia]

  wie

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Pięciu mężczyzn z Trójmiasta i okolic miało działać w międzynarodowej grupie przestępczej obok Belgów, Greków, Brytyjczyków i Litwinów. Według śledczych „na papierze” dokumentując wywóz papierosów z Unii Europejskiej, a w rzeczywistości sprzedając je w strefie Schengen narazili skarbówkę na stratę na poziomie niemal 15 mln zł.
  Kolosalny „tytoniowy gang” rozbity. 5 Pomorzan i przekręt na 15 mln zł
  1/10

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©CBŚP

  Według śledczych wielka międzynarodowa grupa przestępcza, której członkami było 5 mieszkańców Trójmiasta i okolic działała według – względnie prostego – schematu. Dzięki utworzonym specjalnie w tym celu spółkom „słupom” przy wykorzystaniu uproszczonej procedury tranzytu międzynarodowego podejrzani mieli deklarować wywóz poza Unię Europejską papierosów, dzięki czemu unikali podatku akcyzowego, podatku VAT i cła.
  Wyroby tytoniowe, m.in. dzięki skorumpowaniu unijnych urzędników celnych, tylko „na papierze” opuszczały UE, a w rzeczywistości były sprzedawane na wspólnotowym rynku, co pozwalało „zaoszczędzić” m.in. na regulacji rachunków z urzędami skarbowymi różnych krajów. Jeden z zatrzymanych pięciu Pomorzan trafił do aresztu tymczasowego na okres 3 miesięcy, wobec pozostałych czterech zastosowano dozór policji, poręczenia majątkowe oraz zakazu opuszczania kraju.

  Zobacz galerię

  - W wyniku współpracy służb wymiaru sprawiedliwości kilku Państw, w 2015 r. na terenie Włoch zatrzymano kilka transportów zabezpieczając 39 mln sztuk nielegalnych papierosów, których wprowadzenie na rynek naraziłoby budżet Unii na uszczuplenia z tytułu nieodprowadzonego podatku akcyzowego, podatku VAT i cła w łącznej wysokości prawie 15 mln zł – relacjonuje prokurator Maciej Załęski, rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.

  I dodaje: - Dalsze ustalenia śledztwa doprowadziły, na początku lipca br. do zatrzymania na polecenie Prokuratury Regionalnej w Gdańsku pięciu osób uczestniczących w procederze. Są to mieszkańcy Trójmiasta i okolic. Przedstawiono im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz narażenia na uszczuplenie należności publicznoprawnych wielkiej wartości w wysokości niemal 15 mln zł.

  Czytaj też: Gdańska policja rozbiła gang hurtowników, który miał sprzedać co najmniej 10 kg narkotyków [wideo]


  Śledczy twierdzą, że gang do którego należeli zatrzymani mieszkańcy Pomorza (u jednego z nich policjanci ujawnili pieniądze w wysokości ponad 250 tysięcy euro) był bardzo międzynarodową organizacją przestępczą. Prócz nich wchodzili w jego skład m.in. obywatele Ukrainy, Litwy, Wielkiej Brytanii, Belgii, Grecji i Włoch, a rozpracowywanie grupy wciąż trwa.

  - Przedmiotowe śledztwo ma charakter rozwojowy – zastrzega prok. Załęski.  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:
  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  KOLOSALNY gang wypuszczony za poręczeniem ! hahahahahahahahahaha Prawo i hahahahaha

  sprawiedliwość solidarnego państwa obrońców narodu przed komunizmem. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  A suweren wie jak przywieźć tony papierosów a nie jednego połkniętego przed granicą i odzyskanego za granicą w kupie g...? jak wypełnić tranzyt uproszczony, co to w ogóle jest, jak dowiedzieć się...rozwiń całość

  A suweren wie jak przywieźć tony papierosów a nie jednego połkniętego przed granicą i odzyskanego za granicą w kupie g...? jak wypełnić tranzyt uproszczony, co to w ogóle jest, jak dowiedzieć się o takiej możliwości biznesu ? to ile suwerena wie ?zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo