Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolorowe pasy na gdańskich przejściach dla pieszych. O co chodzi?

Krzysztof Dunaj
Krzysztof Dunaj
Fot. Piotr Wittman/mat. prasowe
Do końca wakacji na gdańskich przejściach dla pieszych znajdujących się przy szkołach będą dodatkowe zielono-czerwone pasy oraz napis "szkoła". Oznaczenia mają skłonić kierowców do zachowania szczególnej ostrożności w strefie przyszkolnej.

Nowe oznaczenia to jedna z rekomendacji wynikających z przeprowadzanych w 2019 i 2022 roku audytów warunków dla ruchu rowerowego i pieszego w szkołach podstawowych. Symbole pojawią się przy przejściach dla pieszych w około 80 lokalizacjach na terenie Gdańska. Pierwsze oznaczenia znalazły się przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2.

- To jeden z elementów, który ma jeszcze bardziej zachęcić najmłodszych do tego, żeby korzystać z roweru przy dojazdach do szkoły - mówi Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych. - W Gdańsku od 2019 roku realizujemy audyty bezpieczeństwa rowerzystów i pieszych przy obiektach szkolnych. Sukcesywnie wprowadzamy rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo, które są odpowiedzią na te badania.

CZYTAJ TAKŻE:
„Odłóż telefon i żyj!” Sopot ostrzega pieszych przed używanim telefonu

Zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej, Łukasz Kłos podkreśla, że w 2019 roku przeprowadzono specjalne audyty w 10 szkołach. W obecnym roku przebadano 11 szkół pod kątem bezpieczeństwa. Działania prowadzone były przy pomocy zespołu fachowców.

- Na bazie zebranych informacji postanowiliśmy zrobić coś więcej przy szkołach - tłumaczy Łukasz Kłos, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej. - Chcielibyśmy, żeby okolica szkoły jednoznacznie kojarzyła się z miejscem bezpiecznym i żeby każdy kierowca wiedział, że przy takiej szkole się znajduje. Dlatego, do końca sierpnia przy każdej szkole podstawowej, oczywiście tam, gdzie mamy dostęp do ulicy, wymalujemy 80 znaków składających się z trzech pasów i napisu szkoła. Chodzi o to, żeby kierowca jednoznacznie wiedział, że znajduje się w jej okolicy. Następnym elementem, który zamierzamy wdrożyć, to trzecia tura audytów, którą rozpoczniemy na wiosnę przyszłego roku.

Audyty przeprowadzane były w kilku etapach. W trakcie ich trwania sprawdzano m.in. ciągi piesze i drogi rowerowe. Kontrolą objęte były też skrzyżowania oraz przejścia dla pieszych w bezpośrednim otoczeniu szkoły.

W pierwszej kolejności do szkół zostały skierowane ankiety, po czym przystąpiono do audytów terenowych - wyjaśnia Jędrzej Sieliwończyk z Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Następnie powstawał raport podsumowujący, zawierający informacje z ankiet oraz audytów terenowych. Kolejnym krokiem było przygotowanie rekomendacji oraz przekazanie listy zadań do instytucji miejskich, oraz ich realizacja. W ramach pierwszego etapu zbierano informacje dotyczące m.in. infrastruktury na terenach poszczególnych szkół. W ankietach pytano także o kwestie dotyczące edukacji, współpracy czy promocji. Chodzi tu o takie elementy jak zajęcia dodatkowe, szkolenia czy możliwość wyrobienia karty rowerowej. Autorów kwestionariuszy interesowało również, jakie są priorytety dla szkół. Wskazywano tu przede wszystkim chodniki i drogi dla rowerów, przejścia dla pieszych, oświetlenie i widoczność, parkowanie oraz ograniczenie prędkości.

Przekroczenie prędkości o 31-40 km/h - 800 zł i 10 punktów karnych, recydywa: 1 600 zł i 10 punktów karnych,

Mandaty dla kierowców będą dwa razy wyższe niż dotychczas. S...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki