Kolizja statków w Gdańsku z udziałem „pirackiej” Czarnej Perły. 7 osób poszkodowanych, dwóch członków załogi w stanie po spożyciu alkoholu

OPRAC.:
Jacek Wierciński
Jacek Wierciński
Kolizja statków z udziałem pirackiej Czarnej Perły w środę, 14.07.2021 r. 7 poszkodowanych, dwóch członków załogi statku było pod wpływem alkoholu
Kolizja statków z udziałem pirackiej Czarnej Perły w środę, 14.07.2021 r. 7 poszkodowanych, dwóch członków załogi statku było pod wpływem alkoholu Przemyslaw Swiderski
Udostępnij:
Do zderzenia dwóch statków, w tym przewożącej turystów pod „piracką” banderą charakterystycznej Czarnej Perły, doszło w środę 14.07.2021 r. po południu na Motławie w okolicach ulic Wiosny Ludów i Sienna Grobla w Gdańsku. W zdarzeniu ucierpiało 7 osób. Jak ustalili funkcjonariusze, dwaj członkowie załogi Czarnej Perły, znajdowali się w stanie po użyciu alkoholu. Trwa ustalanie przebiegu zdarzenia. W czwartek, 15.07.2021 r. armatorzy Czarnej Perły wydali oświadczenie w sprawie kolizji.

Aktualizacja, czwartek, 15.07.2021 r.

Po kolizji statków na Motławie, armatorzy Czarnej Perły wydali oświadczenie. Poniżej publikujemy jego treść.

W związku z kolizją oraz przykrym incydentem, który miał miejsce na pokładzie statku Czarna Perła w dniu 14/07/2021r., armatorzy statku oświadczają, iż wobec pracowników, którzy naruszyli przepisy wynikające z Kodeksu Morskiego oraz polityki naszej firmy zostały wyciągnięte natychmiastowe i dyscyplinarne konsekwencje.

Firma DARKRIS TRAVEL S.C. stanowczo potępia wszelkie naruszenia i oświadcza, że na pokładzie statku załogę obowiązuje całkowity zakaz spożywania wszelkich środków odurzających, w tym alkoholu. W naszych szeregach zatrudniamy tylko i wyłącznie wykwalifikowany personel z wymaganymi uprawnieniami, a każdy członek załogi zobowiązany jest do podpisania deklaracji i przestrzegania jej treści, która mówi o całkowitym zakazie wykonywania pracy po spożyciu alkoholu.

W zaistniałej sytuacji zawiódł czynnik ludzki, a wyrywkowe badania trzeźwości załogi nie zadziałały. Jednocześnie podkreślamy, że pozostała część załogi oraz obsługa wypełniają swoje obowiązki na najwyższym poziomie i pracują z pełnym zaangażowaniem, by zapewnić Państwu udany i bezpieczny pobyt na pokładzie naszej jednostki.

Bezpieczeństwo naszych gości zawsze było, jest i będzie naszym najwyższym priorytetem. Dopełnimy wszelkim starań, by w przyszłości uniknąć jakichkolwiek potknięć w tej kwestii i zapewniamy, że już dziś rozpoczęliśmy wdrażanie dodatkowych procedur mających na celu poprawę bezpieczeństwa. Osoby, które bezpośrednio lub pośrednio dotknęła ta przykra sytuacja z całego serca przepraszamy.

Z wielką ulgą przyjęliśmy wiadomość, że wszyscy poszkodowani jeszcze tego samego dnia zostali wypisani ze szpitala, a ich zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Zapewniamy, że dołożymy wszelkich starań, by odbudować nasze dobre imię oraz zaufanie.

Osobom zaangażowanym w pomoc, tj. ratownikom medycznym, funkcjonariuszom Straży Pożarnej, Policji, przedstawicielom Kapitanatu Portu, ale także przypadkowym przechodniom i uczestnikom tego nieszczęśliwego rejsu składamy podziękowania za wszelką okazaną pomoc i wsparcie oraz profesjonalne i sprawne udzielenie pomocy poszkodowanym.

Na koniec dziękujemy również wszystkim przyjaciołom Czarnej Perły za każde dobre słowo wsparcia, które jest silniejsze od miliona gorzkich słów. Bez Was nie byłoby nas. Pełni nadziei na lepsze jutro zabieramy się do pracy, by móc jak najszybciej wrócić na wody Motławy i kontynuować naszą działalność. Wierzymy, że wspólnie damy radę się pozbierać i już wkrótce będziemy mogli ponownie gościć Was na naszym pokładzie. Nie zwijamy żagli, bo wierzymy, że po każdej burzy zawsze wychodzi słońce.

Armatorzy m/v Czarna Perła

Aktualizacja, godz. 18.00: 7 osób poszkodowanych w tym dziecko. 2 członków załogi piło wcześniej alkohol

- W obecności oficera Kapitanatu Portu w Gdańsku, policjanci zbadali trzeźwość 4 członków załogi statku pasażerskiego [Czarna Perła - dop. red.]. Badanie alkomatem Szypra wykazało, że miał w wydychanym powietrzu 0,46 promila, natomiast mechanik – 0,38 promila – mówi nadkom. Magdalena Ciska z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku. - Cały czas trwają czynności. Na miejscu obecni są pracownicy Kapitanatu Portu, policjanci dochodzeniowo-śledczy, technik kryminalistyki – wymienia.

Drugim obok statku pasażerskiego, uczestnikiem kolizji, był pływający pod holenderską banderą statek o długości ponad 140 metrów, będący pogłębiarką z lejem zasypowym.

W międzyczasie służby ratownicze poinformowały, że w wyniku zdarzenia nie 6, a 7 osób zostało poszkodowanych (z ogólnymi obrażeniami). Jest wśród nich dziecko.

WCZEŚNIEJ PISALIŚMY

Kolizja statków z udziałem pirackiej Czarnej Perły. 14.07.2021 r. Minimum 6 poszkodowanych

– Doszło do kolizji statku Czarna Perła z drugim statkiem – potwierdza mł. bryg. Łukasz Płusa, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP w Gdańsku. – Ze zgłoszenia, które do nas trafiło wynika, że jest 6 osób poszkodowanych. Na miejscu jest 7 zastępów Państwowej Straży Pożarnej. W chwili obecnej trwa ustalanie rzeczywistej liczby osób poszkodowanych – dodaje.

Sygnał o zdarzeniu trafił do służb około godziny 15:30. Na nabrzeżu operują również zespoły medyczne i karetki.

O godzinie 17.20 na miejscu wciąż trwało ustalanie skutków kolizji. Jednak raportowana początkowo liczba osób poszkodowanych nie zmieniła się.

Masz informacje? Redakcja Dziennika Bałtyckiego czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie