Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolekcjonerzy liczą, że odwiedzi ich prezydent

K. Miśdzioł, R. Kościelniak
Werner Grabe (z lewej) i Józef Wąsiewski przygotowują wystawę w puckim muzeum
Werner Grabe (z lewej) i Józef Wąsiewski przygotowują wystawę w puckim muzeum Roman Kościelniak
Jedną z imprez towarzyszących uroczystościom z okazji 89 rocznicy zaślubin Polski z morzem będzie wystawa poświęcona historii lig morskich w Polsce. Autorami ekspozycji "O Polskę nad morzem i wodami, 90 lat istnienia lig morskich w Polsce" są Werner Grabe, znany pucki kolekcjoner, oraz Józef Wąsiewski, autor wielu publikacji marynistycznych, były wieloletni redaktor naczelny pisma "Bandera". Część eksponatów pochodzi ze zbiorów puckiego muzeum.

We wtorek rano na puckim rynku ma pojawić się głowa państwa. Lech Kaczyński odbierze Pierścień Hallera - wyróżnienie nadane przez Ligę Morską i Rzeczną. - Mamy nadzieję, że uda nam się zaprosić prezydenta do muzeum - zdradza Józef Wąsiewski.

- Chcielibyśmy pokazać mu naszą wystawę.
Muzeum Ziemi Puckiej znajduje się w jednej z kamieniczek na rynku, na którym odbywać się będzie pierwsza część jutrzejszych uroczystości. Goście idący później do kościoła na mszę będą przechodzić bardzo blisko placówki. Kolekcjonerzy liczą, że właśnie w tym momencie będzie mógł odwiedzić ich wystawę prezydent Lech Kaczyński.

- Chcemy pokazać, jak po odzyskaniu niepodległości starano się budować w polskim społeczeństwie poczucie związania z morzem - mówi Werner Grabe. - Wówczas Liga Morska i Kolonialna dążyła do zdobycia przez nasz kraj zamorskich terytoriów. Pomóc temu miały liczne publikacje wydawane przez organizację. Wiele z nich można zobaczyć na puckiej wystawie. W gablocie znalazły się pocztówki propagandowe, które miały przekonywać, że Polska jest morską potęgą. Widać na nich olbrzymie dźwigi portowe i gigantyczne statki pełnomorskie, ale także piękno polskich plaż.

- Na wystawie zgromadziliśmy też wiele odznak - mówi Józef Wąsiewski. - Są to zarówno przypinane w klapy znaki organizacyjne, jak również przyznawane wyróżnienia. Ciekawostką mogą być polskie i niemieckie odznaki, które nosili członkowie lig morskich i kolonialnych w obu krajach. Zarówno wersja polska, jak i niemiecka są do siebie bardzo podobne, łatwo je pomylić. Ponadto w gablotach leżą emblematy z czapek z lat 1919-1924. Obok leżą legitymacje członkowskie.
Werner Grabe wskazuje z kolei na wydawnictwa przygotowywane przez Ligę Morską i Kolonialną. Wśród nich jest pochodzący z 1938 r. "Rocznik Morski i Kolonialny". - To prawdziwy rarytas, jest w nim wiele ciekawych artykułów o gospodarce morskiej w przedwojennej Polsce - uważa Werner Grabe. - W ogóle pamiątki z początków działalności ligi są najcenniejszymi eksponatami na tej wystawie.

Autorzy wystawy przypominają także powojenną działalność organizacji. Bardzo bogato jest przedstawiona historia ostatnich lat. Wśród eksponatów są także dokumenty mówiące o zawiązaniu się Bractwa Okrętów Podwodnych. - Są tu także repliki Pierścieni Hallera, którymi Liga Morska i Rzeczna każdego roku wyróżnia zasłużone osoby, organizacje czy nawet miasta - mówi Werner Grabe.
Ciekawie prezentuje się wystawa zdjęć wykonanych w 1995 roku. Wówczas wśród gości był ówczesny prezydent Lech Wałęsa.

Gdzie i kiedy
Wystawa będzie czynna od jutra w Muzeum Ziemi Puckiej przy placu Wolności w Pucku.
Ekspozycję "O Polskę nad morzem i wodami, 90 lat istnienia lig morskich w Polsce" zwiedzać można od poniedziałku do piątku w godz. 9-15. Bilety kosztują normalny 3,50 zł i ulgowy 2,50. Za oprowadzanie przez przewodnika trzeba dodatkowo zapłacić 16 zł. Wernisaż odbędzie się dziś o godz. 19. Ekspozycję będzie można oglądać w muzeum w Pucku do 30 czerwca. O jej dalszych losach zdecyduje szefostwo Ligi Morskiej i Rzecznej. Autorzy wystawy chcieliby pokazać ją w Gdyni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki