Kolekcjonerzy liczą, że odwiedzi ich prezydent

  Kolekcjonerzy liczą, że odwiedzi ich prezydent

  K. Miśdzioł, R. Kościelniak

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Jedną z imprez towarzyszących uroczystościom z okazji 89 rocznicy zaślubin Polski z morzem będzie wystawa poświęcona historii lig morskich w Polsce. Autorami ekspozycji "O Polskę nad morzem i wodami, 90 lat istnienia lig morskich w Polsce" są Werner Grabe, znany pucki kolekcjoner, oraz Józef Wąsiewski, autor wielu publikacji marynistycznych, były wieloletni redaktor naczelny pisma "Bandera". Część eksponatów pochodzi ze zbiorów puckiego muzeum.
  We wtorek rano na puckim rynku ma pojawić się głowa państwa. Lech Kaczyński odbierze Pierścień Hallera - wyróżnienie nadane przez Ligę Morską i Rzeczną. - Mamy nadzieję, że uda nam się zaprosić prezydenta do muzeum - zdradza Józef Wąsiewski.

  - Chcielibyśmy pokazać mu naszą wystawę.
  Muzeum Ziemi Puckiej znajduje się w jednej z kamieniczek na rynku, na którym odbywać się będzie pierwsza część jutrzejszych uroczystości. Goście idący później do kościoła na mszę będą przechodzić bardzo blisko placówki. Kolekcjonerzy liczą, że właśnie w tym momencie będzie mógł odwiedzić ich wystawę prezydent Lech Kaczyński.

  - Chcemy pokazać, jak po odzyskaniu niepodległości starano się budować w polskim społeczeństwie poczucie związania z morzem - mówi Werner Grabe. - Wówczas Liga Morska i Kolonialna dążyła do zdobycia przez nasz kraj zamorskich terytoriów. Pomóc temu miały liczne publikacje wydawane przez organizację. Wiele z nich można zobaczyć na puckiej wystawie. W gablocie znalazły się pocztówki propagandowe, które miały przekonywać, że Polska jest morską potęgą. Widać na nich olbrzymie dźwigi portowe i gigantyczne statki pełnomorskie, ale także piękno polskich plaż.

  - Na wystawie zgromadziliśmy też wiele odznak - mówi Józef Wąsiewski. - Są to zarówno przypinane w klapy znaki organizacyjne, jak również przyznawane wyróżnienia. Ciekawostką mogą być polskie i niemieckie odznaki, które nosili członkowie lig morskich i kolonialnych w obu krajach. Zarówno wersja polska, jak i niemiecka są do siebie bardzo podobne, łatwo je pomylić. Ponadto w gablotach leżą emblematy z czapek z lat 1919-1924. Obok leżą legitymacje członkowskie.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo