Kolejny sukces gdańskich chirurgów. W usunięciu zmian nowotworowych pomógł system obrazowania fluorescencyjnego

OPRAC.:
Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Zespół operacyjny w składzie (od lewej): mgr Ewa Kopczyńska, prof. dr hab. Piotr Czauderna, dr n. med. Maciej Murawski, lek. Marta Bielewicz, dr n. med. Marcin Łosin, dr n. med. Hanna Garnier (fot. dr n. med. Maciej Murawski).
Zespół operacyjny w składzie (od lewej): mgr Ewa Kopczyńska, prof. dr hab. Piotr Czauderna, dr n. med. Maciej Murawski, lek. Marta Bielewicz, dr n. med. Marcin Łosin, dr n. med. Hanna Garnier (fot. dr n. med. Maciej Murawski). Copernicus
Gdańscy chirurdzy z Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży GUMed w Szpitalu im. Kopernika jako pierwsi w Polsce wykonali skomplikowaną operację oczyszczania przerzutów nowotworowych z płuc u dziecka wykorzystując przy tym dane z obrazowania flurescencyjnego.

W połowie czerwca lekarze z Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży GUMed w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku przeprowadzili operację usunięcia przerzutów nowotworowych do płuc u dziecka ze złośliwym nowotworem wątroby. Aby precycyjnie zlokalizować ogniska nowotworzenia, zespół specjalistów kierowany przez prof. Piotra Czaudernę, zastosował metodę obrazowania fluorescencyjnego w trakcie zabiegu.

- System obrazowania fluorescencyjnego przy pomocy zieleni indocyjaninowej (ICG) w czasie rzeczywistym umożliwia, po wcześniejszym podaniu barwnika dożylnie, uwidocznienie nawet małych ognisk nowotworowych w płucach, a co za tym idzie ich pełne usunięcie - wyjaśnia prof. Piotr Czauderna. - Do tej pory zabieg ten wykonywany był na świecie u pacjentów pediatrycznych tylko w pojedynczych ośrodkach, szczególnie w Japonii i Stanach Zjednoczonych.

Dzięki obrazowaniu było możliwe zlokalizowanie i usunięcie bardzo niewielkich zmian. To pierwsza operacja tego typu wykonana w Polsce.

To już kolejny sukces gdańskich chirurgów

Przypomnijmy, że nie jest to jedyny sukces, jaki w ostatnim czasie został ogłoszony przez zespół prof. Czauderny. Na początku czerwca specjaliści pierwszy raz wykonali zabieg cytoredukcji połączony z dootrzewnową chemioterapią perfuzyjną u niemowlęcia. Do tej pory ten typ leczenia było stosowane u starszych pacjentów.

Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie