Kolejny pomorski zamek pod młotek

  Kolejny pomorski zamek pod młotek

  Anna Sztym, Krystyna Paszkowska

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Jedyną szansą na ratowanie sztumskiego zabytku jest jego sprzedaż. Na jego remont potrzeba przynajmniej 40 mln zł
  1/3
  przejdź do galerii

  Jedyną szansą na ratowanie sztumskiego zabytku jest jego sprzedaż. Na jego remont potrzeba przynajmniej 40 mln zł ©Archiwum

  W ramach współpracy polsko-niemieckiej udało się wyremontować i zaadaptować na potrzeby Europejskiego Centrum Wymiany Młodzieży jedno skrzydło zamku.

  - Burmistrz poinformował nas o planach sprzedaży zamku, gdzie swoją siedzibę ma także biuro Związku Ludności Pochodzenia Niemieckiego Ziemi Sztumsko-Dzierzgońskiej - mówi Alfons Targan, który stoi na czele organizacji byłych sztumian w Niemczech. - Remont tego skrzydła współfinansowała Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, a my popieraliśmy tę inicjatywę. W przypadku sprzedaży zamku otrzymamy inne pomieszczenie na działalność. Mamy zapewnienie burmistrza.

  Andrzej Lubiński, mieszkaniec Sztumu, historyk, zna całą historię sztumskiego zamku. W jego sprzedaży upatruje szansy na ratowanie zabytku.

  - Myślę, że to jedyne rozsądne wyjście - mówi. - Warto przyjrzeć się choćby zamkowi w Rynie. Firma, która go zakupiła, stworzyła tam centrum hotelowo-konferencyjne, ale nie zamknęła zamku. Nadal można swobodnie wejść na dziedziniec. Chciałbym, aby i sztumski zamek znalazł takiego inwestora.
  7,4 mln - to cena wywoławcza pokrzyżackiego zamku w Sztumie
  Do końca przyszłego roku obowiązuje umowa dzierżawy części zamku zawarta ze Sztumskim Centrum Kultury. Burmistrz podkreśla, że w umowie z inwestorem będzie zapis zapewniający wygaśnięcie dzierżawy.

  - Planowane jest przeniesienie siedziby Sztumskiego Centrum Kultury do budynku kina Powiśle - mówi Andrzej Grześków, dyrektor Sztumskiego Centrum Kultury. - Budynek zostanie wyremontowany, dostosowany do nowoczesnych standardów. Nie ma więc obawy, że zostaniemy bez siedziby.
  1 3 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo