Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejny niszczyciel min w składzie polskiej floty. Mewa niedługo otrzyma banderę

Anna Krenc
Anna Krenc
Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Do portu wojennego w Gdyni wpłynął trzeci z nowych polskich niszczycieli min. Wkrótce odbędzie się uroczystość podniesienia bandery na okręcie, który będzie nosił imię ORP „Mewa”.
Do portu wojennego w Gdyni wpłynął trzeci z nowych polskich niszczycieli min. Wkrótce odbędzie się uroczystość podniesienia bandery na okręcie, który będzie nosił imię ORP „Mewa”. st. mat Ariel Szczepański/ 8 FOW
Do portu wojennego w Gdyni wpłynął trzeci z nowych polskich niszczycieli min. Wkrótce odbędzie się uroczystość podniesienia bandery na okręcie, który będzie nosił imię ORP „Mewa”.

Jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia na terenie Stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku podpisany został protokół zdawczo-odbiorczy przyszłego ORP Mewa, czyli trzeciego z budowanych dla Marynarki Wojennej nowoczesnych niszczycieli min projektu 258 typu Kormoran II. Okręt ten niedawno wpłynął do Gdyni, gdzie będzie oczekiwał na uroczystość podniesienia bandery.

Nowe jednostki

Po zacumowaniu w macierzystym porcie z jego załogą spotkał się dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kontradmirał Włodzimierz Kułagin.

28 listopada tego roku, w dniu święta Marynarki Wojennej, do służby oficjalnie wszedł ORP „Albatros”, drugi z niszczycieli min. Kolejne trzy jednostki zostały jeszcze w czerwcu zamówione przez MON. Dostarczone mają być w latach 2026-2027.

ORP "Albatros”, przyszły ORP Mewa, a także ORP „Kormoran” (pierwszy z oddanych do służby niszczycieli min) stworzą niebawem niebawem trzon gdyńskiego 13. Dywizjonu Trałowców. Natomiast kolejne trzy tego typu jednostki w latach 2026-27 wejdą w skład 12. Dywizjonu Trałowców, ze Świnoujścia (oba związki wchodzą w skład 8. FOW).

ZOBACZ TAKŻE: Kolejny niszczyciel min Kormoran II został przekazany do Marynarki Wojennej!

Okręty buduje konsorcjum Stoczni Remontowej Shipbuilding w Gdańsku, gdyńskiego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej oraz PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni.

- To nie tylko okręty o nowoczesnych zdolnościach bojowych, to przede wszystkim wspaniały przykład suwerenności produktowej – mówił o niszczycielach min Marcin Wiśniewski, prezes zarządu Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej S.A.

Platformy przeciw minom

Głównym zadaniem jednostek typu Kormoran II jest poszukiwanie i zwalczanie min morskich, a także rozpoznanie żeglugowych torów wodnych. Okręty te mają również za zadanie prowadzić inne okręty bądź statki przez morskie akweny tzw. zagrożenia minowego. Mają również walory ofensywne – m.in. przygotowane są do stawiania min dysponują również systemem artyleryjskim.

Jak pokazuje odsłona agresji rosyjskiej na Ukrainę na Morzu Czarnym, miny morskie stosowane zarówno ofensywnie jak i defensywnie mają ogromne znaczenie. Pola minowe chronią ukraińskie porty przed rosyjskim desantem. Z drugiej strony, używane ofensywnie przez Rosjan są elementem blokady żeglugi na Morzu Czarnym. Miny, zerwane z kotw, stanowić mogą ogromne zagrożenie dla żeglugi, zarówno cywilnej, jak i wojennej.

Dwa najnowsze niszczyciele minowe przechodziły niedawno próby nowego uzbrojenia – uniwersalnej armaty morskiej, zdolnej do prowadzenia ognia z prędkością 550 pocisków na minutę (zasieg 5 km), wraz z systemem kierowania ogniem. Docelowo, OSU (okrętowy system uzbrojenia) będzie zainstalowany na każdym z niszczycieli min projektu 258.

- Okręty te nazywane są niszczycielami min, choć według mnie bardziej pasuje do nich określenie „jednostki obrony przeciwminowej” albo nawet „platformy obrony przeciwminowej” – zaznaczał w „Polsce Zbrojnej” kmdr Piotr Sikora z Inspektoratu Marynarki Wojennej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. – To kwestia ich konstrukcji, możliwości i zadań. Okręty mogą na przykład wykrywać i neutralizować miny z dużych odległości, używając systemów bezzałogowych. Wcale nie muszą już, jak jednostki starszych typów, wchodzić na pole minowe.

Uroczystość na Skwerze Kościuszki?

Dodajmy, już po uroczystości podniesienia bandery na ORP „Albatros” pojawiła się petycja, by podobnej uroczystości na przyszłym ORP „Mewa” nadać otwarty charakter. Uroczystości związane z „Albatrosem” odbywały się na terenie Portu Wojennego na Oksywiu. Paweł Zariczny, inicjator listu otwartego do władz Gdyni, wraz z pozostałymi sygnatariuszami domagał się, by podniesienie bandery na „Mewie” zorganizować na Skwerze Kościuszki tak, by w uroczystości mogło wziąć udział znacznie więcej zainteresowanych osób.

- Niestety, obecny stan otoczenia Skweru Kościuszki, z przeważającą zabudową bazarową, nie pozwalał na przeprowadzenie tej uroczystości w sposób bezpieczny dla szerokiej społeczności mieszkańców i osób przyjezdnych. Z tego względu uroczystość została przeprowadzona w Porcie Wojennym na Oksywiu, który ze względu na swój obronny charakter cechuje się też bardzo ograniczoną dostępnością dla osób z zewnątrz, zwłaszcza w obecnej sytuacji bezpieczeństwa. (…) Zwracamy się z apelem o podjęcie niezbędnych działań porządkowych na Skwerze Kościuszki tak, aby uroczystość pierwszego podniesienia bandery, na kolejnym okręcie, mogła odbyć się z szerokim udziałem lokalnej społeczności w sercu Gdyni – brzmiał fragment petycji.

Zapytany przez nas o tę sprawę samorząd Gdyni podkreślił, że Marynarka Wojenna nie zwracała się do miasta o udostępnienie terenu przy Skwerze Kościuszki na uroczystość podniesienia bandery na ORP „Albatros”.

- Takie wnioski są zawsze pozytywnie rozpatrywane przez prezydenta (Wojciecha Szczurka – red.). I nie ma żadnego problemu, żeby na czas imprezy odsunąć ławki i donice, by standardy bezpieczeństwa dla tego rodzaju wydarzeń były spełnione. Tak jak to zostało zorganizowane np. w przypadku niedawnych uroczystości Uniwersytetu Morskiego - mówił Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki