Kolejne sześć medali Polaków podczas paraigrzysk w Rio

Andrzej Skibiński
Złoty medal, dwa srebrne i trzy brązowe - tyle zdobyli polscy paraolimpijczycy minionej nocy podczas paraigrzysk w Rio de Janeiro. Łącznie nasi reprezentanci mają na koncie już 30 krążków.

Ze złotem z Rio wróci Jakub Tokarz. Kajakarz w klasie KL1 na dystansie 200 m z czasem 51,084 sekundy był najszybszy. Od Węgra Roberta Suby był szybszy o 0,045 sekundy.

Rafał Wilk zdobył swój drugi medal w Rio. Do złotego w jeździe indywidualnej na czas w kolarstwie ręcznym w klasie H4 dołożył srebro w wyścigu ze startu wspólnego na dystansie 60 km. Polak był w czołówce od startu. Na finiszu przegrał z Niemcem Vico Merkleinem, ale wygrał z Francuzem Joelem Jeannotem

Srebrny medal zdobyła także Karolina Kucharczyk w skoku w dal w klasie T20. Polka w drugiej próbie uzyskała 5,55 m. W ostatniej serii wyprzedziła ją Chorwatka Mikela Ristoski - 5,79 m. Dodajmy, że Kucharczyk to mistrzyni paraolimpijska z Londynu i rekordzistka świata.

W kajakarskiej klasie KL1 na dystansie 200 metrów brązowy medal zdobyła Kamila Kubas. Polka przegrała tylko z Brytyjką Jeanette Chippington i Niemką Ediną Muller, które o klasę były lepsze od reszty stawki.

Brąz zdobyła także Milena Olszewska, rywalizująca w łucznictwie. W konkurencji indywidualnej open w półfinale przegrała z Chinką Chunyan Wu, ale w pojedynku o medal była lepsza od Koreanki Hwa-Sook Lee. Cztery lata temu w Londynie Olszewska sięgnęła po brązowy krążek w konkurencji indywidualnej stojąc.

Trzeci stopień podium padł także łupem Dariusza Pendera, Kamila Rząsy, Michała Nalewajka, czyli nasze drużyny szpadzistów. Przy odrobinie szczęścia mogli pokonać w półfinale Chińczyków. W starciu o brązowe medale wyraźnie wygrali z Grekami.

Polska ma na koncie 30 medali, co jest wyrównaniem wyniku z paraigrzysk w Pekinie osiem lat temu. Na taki bilans składa się sześć złotych krążków, 14 srebrnych i 10 brązowych. W klasyfikacji generalnej zajmuje 15. miejsce. Dorobek powinien się jeszcze powiększyć. Z Londynu Biało-Czerwoni wrócili z 36 medalami. Paraigrzyska zakończą się w niedzielę.

Powrót na siłownię - na jakich zasadach?

Materiał oryginalny: Kolejne sześć medali Polaków podczas paraigrzysk w Rio - Polska Times