Kolejne nowości na liście leków refundowanych. Duże udogodnienia w przypadku terapii onkologicznych

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
pixabay
Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało kolejne nowości na styczniowej liście leków refundowanych. Tym razem resort ogłosił znaczne zmiany w przypadku terapii onkologicznych, w tym leczeniu raka piersi, chłoniaka złośliwego i raka płuc.

Największe zmiany w przypadku refundacji terapii onkologicznych dotyczą raka piersi. Resort zdrowia ogłosił, że chorzy na nieoperacyjnego, miejscowo zaawansowanego lub przerzutowego raka piersi będą mogli skorzystać z nowej linii lekowej. Tym samym oznacza to istotne uzupełnienie dotychczasowych terapii.

Od stycznia refundowany będzie trastuzumab emtanzyna (Kadcyla) stosowany w leczeniu pacjentek z HER2+ nieoperacyjnym miejscowo zaawansowanym lub przerzutowym rakiem piersi. Stanowi to uzupełnienie programu lekowego "Leczenie raka piersi"

- zapowiedział wiceminister Maciej Miłkowski.

Czytaj także

Dodatkowo pojawiła się informacja o włączeniu produktów zawierających anastrozol, letrozol i eksemestan w ramach refundacji aptecznej we wskazaniu pozarejestracyjnym, w przypadku hormonozaleznego i HER2-ujemnego, zaawansowanego raka piersi.

Jak zareagowały organizacje pacjenckie? Przede wszystkim wielką ulgą, ponieważ taki krok zbliża nas do standardów europejskich, przynajmniej jeśli chodzi o leczenie farmakologiczne, ponieważ w Polsce cały czas rośnie umieralność na raka piersi. Pojawiają się również głosy o potrzebie rozszerzenia wskazań.

Cieszymy się że przede wszystkim Kadcyla będzie dostępna dla niektórych pacjentek, z zaawansowanym, rozsianym nowotworem piersi HER2+. I choć w styczniu to będzie raczej teoretycznie, i raczej na papierze, bo w szpitalach dla pacjentów - jak zwykle znacznie później, to i tak - dobra wiadomość

- powiedziała Magdalena Sulikowska z fundacji Alivia.

Refundacja nie obejmie wszystkich wskazań światowych towarzystw onkologicznych, które polecają ten lek także u chorych z wczesnym, nieoperacyjnym, miejscowo zaawansowanym rakiem piersi HER2 pozytywnym. Obecnie Oncoindex wskazuje, że na 12 zalecanych w raku piersi terapii lekowych, zarejestrowanych w ostatnich 15 latach, tylko 2 są refundowane zgodnie ze światowym standardem, a 2 z ograniczeniami.

Nie tylko rak piersi

Styczniowe zmiany odczuje grupa pacjentów z niedrobnokomórkowym rakiem płuc. Refundację obejmie lek z grupy inhibitorów ALK, który wpisuje się w leczenie ściśle spersonalizowane. Kolejny raz zmiany obejmą również pacjentów borykających się z nowotworami narządów krwiotwóczych.

Ważnym elementem listy leków refundowanych jest wprowadzenie refundacji dotyczącej leczenia chłoniaka grudkowego. Schorzenie dotyka różnorodną grupę pacjentów, w tym także ludzi młodych. Z kolei na listopadowej liście leków refundowanych pojawiły się preparaty stosowane w przypadku przewlekłej białaczki limfocytowej - powiedziała Anna Kupiecka, prezes fundacji OnkoCafe Razem Lepiej. - Ministerstwo Zdrowia zapewniało, że w przypadku chorych bez delecji genu 17p zmiany obejmą całą grupę pacjentów, natomiast tak się nie stało. Prowadzimy rozmowy ze środowiskami pacjenckimi i apelujemy do resortu o pilne uregulowanie tej kwestii.

Obecnie, w przypadku terapii onkologicznych, funkcjonuje 30 programów lekowych, a pacjenci mają dostęp do przeszło 140 preparatów. Tylko w tym roku pojawiły się 37 nowe produkty lub nowe wskazania refundacyjne.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Flesz - Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie