Kolejarze z PKP PLK przed świętami przypominali o kierowcom o zasadach bezpiecznego przekraczania przejazdów kolejowo-drogowych

MP
W piątek 20 grudnia w kilku polskich miastach pracownicy PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. i Straż Ochrony Kolei prowadzili dodatkowe akcje informacyjne na skrzyżowaniach kolejowo-drogowych.

Ulotki, materiały edukacyjne oraz wskazówki kolejarzy przypominają kierowcom o zasadach bezpiecznego przekraczania przejazdów. W Gdańsku kampania była prowadzona na przejeździe przy ul. Nowy Świat w Osowej.

Czytaj także

Nie tylko „od święta” trzeba pamiętać o bezpieczeństwie na skrzyżowaniach kolejowo-drogowych. 99 proc. wszystkich zdarzeń na przejazdach powodują nieostrożni kierowcy. Brak zachowania szczególnej ostrożności przy zbliżaniu się do torów, ignorowanie znaku stop, wjeżdżanie na przejazd pomimo czerwonego światła i zamkniętych półrogatek to „proszenie się” o wypadek. Niebezpieczne zachowanie kierowcy zagraża nie tylko pasażerom samochodu, ale także podróżnym w pociągu

- podkreśla Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP PLK

Akcja kolejarzy przypomina o żółtych naklejkach PLK, o których każdy musi wiedzieć. Dodatkowe informacje umieszczone są na wszystkich przejazdach. Znajdują się od wewnętrznej strony krzyży św. Andrzeja lub przy słupkach, do których umocowane jest ramię rogatki.

Trzy ważne numery

Każda naklejka posiada trzy ważne numery. Pierwszy to indywidualny numer przejazdu kolejowo-drogowego.

Drugi to numer alarmowy 112, który należy wybrać w przypadku zagrożenia życia. Operator 112 po podaniu numeru skrzyżowania będzie w stanie precyzyjnie określić gdzie należy wysłać pomoc. Ma także możliwość szybkiego łącza z kolejarzami, którzy mogą wstrzymać ruch pociągów na linii.

Trzeci numer to numer awaryjny, na który można zgłaszać usterki. W tym roku odnotowano ponad 4300 reakcji na żółtą naklejkę PLK. W 180 przypadkach wstrzymany był ruch pociągów. W 245 przypadkach wprowadzono ograniczenie prędkości pociągów.

Horror na torach i przejazdach kolejowych. Wstrząsające nagr...

Kampania społeczna Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!” to prowadzone od czternastu lat cykliczne działania, mające ograniczać zdarzenia na przejazdach kolejowo-drogowych, przez zwiększanie świadomości uczestników ruchu drogowego.

W ramach kampanii PLK prowadzą warsztaty dla instruktorów nauki jazdy oraz egzaminatorów WORD, akcje prewencyjne na przejazdach, prelekcje edukacyjne w szkołach i przedszkolach. Są działania w mediach oraz kolportaż materiałów informacyjnych.

Ważną akcją było znakowanie przejazdów kolejowo-drogowych żółtymi naklejkami z dodatkowymi informacjami pozwalającymi na szybką reakcję, szczególnie wówczas, gdy na przejeździe zgaśnie samochód.

Jesteś świadkiem wypadku? Daj nam znać! Poinformujemy innych o utrudnieniach. Czekamy na informacje, zdjęcia i wideo!

Śledź na bieżąco nasz raport 24h/dobę:

INFORMACJE DROGOWE z województwa pomorskiego

Śmiertelne wypadki na Pomorzu w 2019 r.:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie