Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Kolej na Południe". Czy tak będą wyglądały przystanki PKM Południe? Wizualizacje wyróżnionych projektów

Krzysztof Dunaj
Krzysztof Dunaj
Pierwsze miejsce za pracę pt. "Przesiądź się na kulturę" zajęły Patrycja Stawska i Małgorzata Maina
Pierwsze miejsce za pracę pt. "Przesiądź się na kulturę" zajęły Patrycja Stawska i Małgorzata Maina mat. prasowe
Jak powinny w przyszłości wyglądać przystanki PKM Południe? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć studenci, którzy wzięli udział w konkursie "Kolej na Południe" organizowanym przez PKM i trójmiejskie uczelnie FarU. 29 czerwca zakończył się finał I etapu. To właśnie tego dnia poznaliśmy studenckie wizje przystanków nowej linii PKM Południe.

Konkurs "Kolej na Południe"

- Zadaniem konkursowym studentów było przygotowanie studium architektoniczno-urbanistycznego kształtowania kolei pasażerskiej na aglomeracyjnym odcinku nowej, dopiero planowanej przez pomorski samorząd linii PKM Południe, uwzględniające rozwiązania funkcjonalno-przestrzenne, aspekty społeczne, środowiskowe oraz zawierające innowacyjne rozwiązania technologiczne - czytamy w komunikacie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

W I etapie konkursu do opracowania koncepcji zostali zaproszeni studenci pierwszego semestru studiów magisterskich na kierunku architektura. W sumie wpłynęło 18 prac, natomiast 16 z nich spełniło wszystkie wymagania formalne i zostały dopuszczone do udziału. Autorzy trzech najlepiej ocenionych projektów otrzymali nagrody finansowe o łącznej wartości 15 tys. zł. Podczas czwartkowego (29.06.2022 r.) wydarzenia na Politechnice Gdańskiej przyznano także pięć wyróżnień.

To bardzo ważne, aby przy takich, dopiero rodzących się projektach, wykorzystywać potencjał młodych ludzi, jednocześnie dając im szansę na zmienianie na lepszą przestrzeni, w której sami żyją - mówił podczas uroczystości Grzegorz Mocarski, prezes PKM SA. - To przecież oni w przyszłości będą korzystać z rozwiązań, które dzisiaj proponują w swoich często futurystycznych, ale przede wszystkim nowoczesnych wizjach nowej, dopiero planowanej linii PKM Południe. Dlatego cieszą mnie zaproponowane przez studentów rozwiązania pokazujące, że infrastruktura kolejowa może być nowoczesna, ekologiczna i tworząca nowe przestrzenie użytkowo-rekreacyjne dla okolicznych mieszkańców.

Prezes Mocarski podkreślił, że dzięki temu każdy przyszły przystanek PKM Południe ma szansę stać się swego rodzaju lokalnym centrum, których na południu metropolii obecnie brakuje.

- Wierzę, że jeśli dojdzie do realizacji tego projektu, studenckie wizje staną się inspiracją dla przyszłych projektów tej linii - dodał Grzegorz Mocarski.

Kolej na Południe - drugi etap

W drugim etapie konkursu dla wybranych ośmiu prac studenci będą przygotowywać szczegółowe koncepcje innowacyjnych rozwiązań środowiskowych, społecznych i gospodarczych wzmacniających atrakcyjność kolei pasażerskiej dla użytkowników.

- Zadanie to będą realizować interdyscyplinarne zespoły, liczące co najmniej pięciu członków. We wszystkich drużynach obecny musi być reprezentant każdej z uczelni tworzących FarU – Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Gdańskiego. W tym etapie dla zwycięskich zespołów PKM SA ufundowała nagrody finansowe o łącznej wartości 20 tys. zł - tłumaczy PKM.

Szczegóły II etapu zostaną ogłoszone 1 października 2022 r.

Konkurs ten stanowi możliwość rozwinięcia współpracy pomiędzy naszymi uczelniami a Pomorską Koleją Metropolitalną, ale co najważniejsze stanowi możliwość dla studentów rozwinięcia nowych kompetencji, w tym pracy w zespołach metropolitalnych - zaznaczyła prof. Adriana Zaleska-Medynska, dyrektor Uczelni Fahrenheita. - Sądzę też, że świeże spojrzenie młodych ludzi, pozwoli na stworzenie nowoczesnej i wizjonerskiej koncepcji przystanków w nowej linii PKM.

Laureaci I etapu konkursu

Pierwsze miejsce za pracę pt. "Przesiądź się na kulturę" zdobyły Patrycja Stawska i Małgorzata Maina w uznaniu za śmiałe, całościowe, rozwiązanie wielkomiejskie łączące przystanek z bogatym programem funkcjonalnym i efektownie rozwiązaną przestrzenią publiczną. Na drugiej pozycji znalazła się praca Urszuli Całusińskiej i Klaudii Chorobińskiej pt. "Połączenie". Podium zamknęła Ludmiła Matsisovich i Marta Kloch z projektem "Żółta wstążka".

Równorzędne wyróżnienia otrzymali:

  • Natalia Buć i Milena Mroch, praca pt. „Równowaga” – za powściągliwość ingerencji w przestrzeń, uzyskanie zielonej przestrzeni w trudnej lokalizacji komunikacyjnej.
  • Anna Pliszka i Agnieszka Kowalik, praca pt. „Kolej na relację z południem” – za nawiązanie do istniejących elementów tworzących identyfikację wizualną istniejących przystanków PKM i realność adaptacji w innych lokalizacjach.
  • Robert Maskos i Jelizawieta Miakotina, praca pt. „Nowe centrum Orunii Górnej” – za odwagę w kreowaniu wielkomiejskiego, wielopoziomowego węzła komunikacyjnego, z funkcją kulturową, integrującą społeczność.
  • Dominika Wodeńko i Sylwester Wilczak, praca pt. „Latający dywan” – za ciekawą formę, rozwiązania przestrzenne i proponowane rozwiązania proekologiczne, a także atrakcyjność przekazu rysunkowego.
  • Joanna Kreft i Julia Lebioda, praca pt. „Fuzja” – za interesujące rozwiązania funkcjonalne i realne powiązanie kondygnacji nadziemnych z podziemnymi.

"Kolej na Południe" - wystawa projektów

Pierwsze miejsce za pracę pt. "Przesiądź się na kulturę" zajęły Patrycja Stawska i Małgorzata Maina

"Kolej na Południe". Czy tak będą wyglądały przystanki PKM P...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki