Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kolegium Służby Publicznej. Powołanie Klubu Niepodległej w Gdańsku

Michał Karcz
Michał Karcz
Przemysław Świderski
W dniach 30.09-2.10 w Gdańsku odbywa się spotkanie Kolegium Służby Publicznej, podczas którego zostanie powołany Klub Niepodległej. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Służba Niepodległej, powołana z zamiarem postaw patriotycznych w oparciu o wartości tradycjonalistyczne wśród młodych osób.

Powołanie Klubu Niepodległej w Gdańsku

W Gdańsku w dniach 30.09-2.10 odbywa się Kolegium Służby Publicznej. Podczas wydarzenia powołany został Klub Niepodległej. Całość została zorganizowana przez Fundację Służby Narodowej.

Założeniem fundacji jest propagowanie i wzmaganie postaw propaństwowych i patriotycznych w młodym społeczeństwie. Samo kolegium jest projektem pomagającym wdrażać założone cele, poprzez nawiązywanie kontaktów z organizacjami pozarządowymi czy edukowaniem młodzieży na temat struktur państwa.

Podczas trzech dni Kolegium odbywają się spotkania z prelegentami. Wśród gości są m.in Anna Fotyga - minister spraw zagranicznych w latach 2006-2007 a obecnie posłanka do Europarlamentu, Kazimierz Smoliński- poseł do Sejmu IX kadencji, Jarosław Sellin - poseł i sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

"Rola i możliwości samorządu terytorialnego w Polsce"

Poseł Kazimierz Smoliński swoje wystąpienie poświęcił samorządom i ich funkcjonowaniu. Zaznaczył na samym początku, że samorządy nie są jednostką terytorialną, która może działać jako osobne państwo. W swojej wypowiedzi zaznaczył, że Polska jest państwem unitarnym więc samorządy muszą podlegać wyższym organom państwowy. Odniósł się również do kwestii dofinansowania samorządów. Zdaniem Smolińskiego obecny system podziału pieniędzy między gminami jest niesprawiedliwy, ponieważ wciąż najwięcej zyskują większe miasta kosztem tych mniejszych.

Dyfuzja którą stosowała Platforma Obywatelska nie działała. Od lat realizujemy zasadę zrównoważonego rozwoju, większe miasta muszą proporcjonalnie dostawać mniej, żeby te biedniejsze wsie i miasteczka mogły otrzymać więcej.

Na koniec zachęcał by przemawiać do mieszkańców, by chętniej brali udział w Budżecie Obywatelskim.

Powołanie Klubu Niepodległej w Gdańsku

W przerwie pomiędzy wystąpieniami Kazimierza Smolińskiego i Anny Fotygi wręczono oficjalne powołanie klubu Niepodległej w Gdańsku. Dokument z rąk przedstawicieli Kolegium Służby Publicznej przyjęła Dominika Kempa.

Chciałabym podziękować prezesom i wszystkim wam za wsparcie. Mam nadzieje, ze będziecie mnie wspierać w dalszych projektach na które chętnie już wszystkich zapraszam - mówiła Dominika Kempa

Anna Fotyga na Kolegium Służby Publicznej

Anna Fotyga swoje wystąpienie rozpoczęła od wspomnienia o Lechu Kaczyńskim.

Mówiła o tym w jak poznała byłego prezydenta w sierpniu 1980 roku. Dalsza część wypowiedzi byłej Pani minister dotyczyła funkcjonowania Unii Europejskiej i jej relacji z Polską.

Skrytykowała jakość obecnego Europarlamentu, w którym jej zdaniem ponad połowa wybranych osób nie umie spełniać swojego mandatu. Zaznaczyła, że większość europosłów wykonuje tylko założone z góry zadania. Wspomniała też o niskiej świadomości obywateli na temat stanowienia prawa w Unii Europejskiej.

Anna Fotyga stwierdziła także, że Unia Europejska często pomija głosy państw, które nieprzychylnie wypowiadają się na temat unijnych instytucji. Następnie przybliżyła obecną relację Polski z UE.

Wy którzy służycie Niepodległej pamiętajcie, że trudne czasy także służyły Polsce. Od 24 lutego nasza pozycja znacznie wzrosła. Nie tylko w wyniku traktatów czy realnej oceny sytuacji ale w wyniku działania jakie podjęliśmy. Jestem święcie przekonana, że jest to czas by działać jak najwięcej- wypowiedziała się Anna Fotyga

Kończąc odniosła się do tweeta Radosława Sikorskiego. Jej zdaniem wpis był bardzo nieodpowiedzialny. Zaznaczyła, że takie medium powinno politykom służyć tylko do oficjalnych oświadczeń, nie do wygłaszania własnych opinii.

Kolegium Służby Publicznej. Powołanie Klubu Niepodległej w Gdańsku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki