KODEKS PRACY 2020. Zmiany w przepisach dla pracowników. Wzrost płacy minimalnej. Co ze zwolnieniami chorobowymi i nadgodzinami? [02.01.2020]

Sandra Janikowska
NOWY KODEKS PRACY 2020. Wraz z nowym rokiem zaczną obowiązywać nowe przepisy kodeksu pracy. Rząd przesłał niedawno projekt ustawy zmieniającej minimalne wynagrodzenie w strefie budżetowej. Poruszona także została kwestia dodatku stażowego. Wzrosną także zarobki pracowników budżetówki. Co ze zwolnieniami chorobowymi? Jak wygląda kwestia nadgodzin? Co jeszcze ulegnie zmianom? Sprawdź! Pixabay
NOWY KODEKS PRACY 2020. Wraz z nowym rokiem zaczną obowiązywać nowe przepisy kodeksu pracy. Rząd przesłał niedawno projekt ustawy zmieniającej minimalne wynagrodzenie w strefie budżetowej. Poruszona także została kwestia dodatku stażowego. Wzrosną także zarobki pracowników budżetówki. Co ze zwolnieniami chorobowymi? Jak wygląda kwestia nadgodzin? Co jeszcze ulegnie zmianom? Sprawdź!

Kodeks pracy 2020. Wzrost płacy minimalnej

Zmiana kodeksu pracy w przyszłym roku ma na celu poprawienie sytuacji doświadczonych pracowników strefy budżetowej. Rząd skierował niedawno do parlamentu ustawę, która ma wprowadzić ważne zmiany.

Wprowadzenie tych zmian ma pomóc osobom z dłuższym stażem pracy. Dotychczas wzrost płacy minimalnej nie obejmował tzw. budżetówki. Z powodu zamrożenia płac w sektorze budżetowym, wieloletni pracownicy instytucji publicznych często otrzymują znacznie niższe wynagrodzenie bazowe niż ich koledzy czy stażyści. Od 1 stycznia dodatek za staż pracy nie będzie uwzględniany przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika.

Nowe regulacje w kodeksie pracy mają zacząć obowiązywać 1 stycznia 2020 roku. Przypominamy, że od 1 stycznia br. płaca minimalna wynosi 2250 zł brutto, czyli 14,7 zł za godzinę. Po wprowadzeniu w życie powyższych zmian, od 1 stycznia 2020 roku kwota ta zostanie podwyższona stosunkowo do 2600 zł brutto i 16 zł za godzinę.

Kodeks pracy 2020. Wzrost ZUS dla przedsiębiorców

Nowy kodeks pracy nie przypadł do gustu przedsiębiorcom odprowadzającym do ZUS składki wyższe o 127 złotych, czyli o blisko 10 proc. Dzieje się tak w efekcie wzrostu średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, które w przyszłym roku mają wzrosnąć z 4 765 zł do 5 227 zł. Podwyżek tych nie unikną osoby rozpoczynające działalność gospodarczą czy osoby korzystające z preferencyjnego ZUS-u. Zapłacą oni o około 150 zł więcej.

Warto wspomnieć, że w przyszłym roku wzrośnie także składka na ubezpieczenie zdrowotne. Jej wysokość jest zależna od obliczanego przez Główny Urząd Statystyczny średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale 2019 roku. Dokładną kwotę poznamy jednak dopiero w styczniu 2020 roku.

ZOBACZ TAKŻE: Nowy Kodeks Pracy. 10 zmian

Kodeks pracy 2020. Co ze zwolnieniami chorobowymi?

Od 2020 roku ZUS będzie decydował także o tym, czy udamy się na zwolnienie lekarskie. Dzieje się tak w efekcie zbyt dużej liczby fałszywych zwolnień w skali całego kraju. W pierwszym półroczu br. ZUS podał w wątpliwość aż 31 tysięcy przypadków wzięcia tzw. L4. Nowi pracownicy odprowadzający składki ZUS nabędą uprawnienia do płatnego zwolnienia chorobowego po 90 dniach pracy. W przypadku osób samozatrudnionych okres ten wydłuża się do 180 dni.

Rząd zamierza walczyć również z wyłudzaniem między innymi zasiłku macierzyńskiego. Z dostępnych informacji wynika, że rekordzistom udaje się wyprowadzić z kasy ZUS dziesiątki tysięcy złotych. Na dokładniejszych kontrolach i wprowadzeniu elektronicznych formularzy L4 rząd może zaoszczędzić nawet 2 miliardy złotych.

Kodeks pracy 2020. Ile wynosi wynagrodzenie za nadgodziny?

Pracodawca może zrekompensować pracownikowi pracę w godzinach nadliczbowych dodatkowym wynagrodzeniem albo czasem wolnym od pracy. Za pracę w nadgodzinach, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje dodatek finansowy. Wynosi on 100 proc. wynagrodzenia w przypadku:

  • pracy w godzinach nadliczbowych przypadających w nocy,
  • pracy w godzinach nadliczbowych przypadających w niedziele i święta nie będące dla pracownika dniami pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
  • pracy w godzinach nadliczbowych przypadających w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto,
  • pracy w godzinach nadliczbowych będących przekroczeniem średniotygodniowej normy czasu pracy.

Warto wspomnieć, że tygodniowy czas pracy - łącznie z godzinami nadliczbowymi - nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Przypominamy, że dodatek wynoszący 50 proc. wynagrodzenia należy się za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż wymienione wyżej.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie