Kocham, więc świadomie sięgam po wsparcie dla bliskich i dla siebie - Puckie Hospicjum

Materiał informacyjny Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio

Przez blisko sześć ostatnich lat mojej pracy zawodowej jestem związana z Puckim Hospicjum. W tym czasie wiele zrobiliśmy dla zwiększenia świadomości społecznej w kwestii roli hospicjum w opiece nad chorym i jego bliskimi oraz znaczenia oswajania tematu choroby nieuleczalnej, śmierci i żałoby.

Wydaliśmy „Raport o dobrym umieraniu” – pierwsze wydawnictwo w Polsce zbierające informacje na temat faktów i mitów dotyczących potrzeb i przekonań osób u kresu życia, opieki paliatywnej i hospicyjnej. Zrealizowaliśmy film dokumentalny Aleksandry Kutz „Jeszcze zdążę”, będący częścią trwającej kampanii społecznej Ostatnie Chwile Szczęścia – dokument o pięknym życiu, o śmierci, o miłości, która czyni cuda, o lęku, żalu, złości, uldze, radości w chorobie.

Jednak z rozmów z pacjentami, ich rodzinami, z własnymi przyjaciółmi, rodziną, przypadkowymi rozmówcami wiem, że nadal dla wielu osób hospicjum jawi się jako „umieralnia, do której oddaje się chorego, kiedy nie ma kto się nim zająć w domu”. Często słyszę: „Nie oddam mamy. Jak to będzie o mnie świadczyło jako o córce? Co ludzie powiedzą?”

Do Puckiego Hospicjum nikogo i niczego się nie oddaje. Wręcz przeciwnie, u nas można coś dostać, coś bardzo cennego – profesjonalną pomoc w chorobie.

Opieka paliatywno-hospicyjna to profesjonalizm, obecność i uważność. Towarzysząc choremu, staramy się dostrzec jego potrzeby i marzenia. Chorzy otrzymują profesjonalną opiekę medyczną, psychologiczną i duchową. Bliscy – wsparcie w trudnych chwilach choroby i żałoby.

Puckie Hospicjum to oddział stacjonarny, gdzie chory otrzymuje fachową opiekę interdyscyplinarnego zespołu: lekarzy, pielęgniarek, opiekunów medycznych, psychologów, rehabilitantów, kapelana, dietetyka, gdzie dostępny jest odpowiedni sprzęt medyczny, gdzie personel może reagować natychmiast na dynamicznie zmieniający się stan zdrowia chorego, kiedy w domu nie jest już ona możliwa albo nie daje poczucia bezpieczeństwa choremu i opiekunom. A to poczucie bezpieczeństwa jest bardzo ważne u kresu życia.

Puckie Hospicjum to także hospicjum domowe, Pomorska Grupa Wsparcia dla chorych i ich rodzin, Poradnia Medycyny Paliatywnej, grupa wsparcia dla osób dorosłych w żałobie, grupa wsparcia dla dzieci w żałobie i wiele innych inicjatyw prowadzonych na rzecz osób w chorobie.

Reagujemy na zmieniające się potrzeby. W trudnej rzeczywistości pandemii nauczyliśmy się pracować zdalnie, aby zapewnić kontakt naszych Podopiecznych z ich Bliskimi i nieprzerwanie prowadzić grupy wsparcia.

Portal bliskochorego.pl

Pod koniec ubiegłego roku, w trosce o osoby przewlekle chore przebywające w domach oraz ich bliskich, stworzyliśmy pomocnik online - miejsce specjalistycznego wsparcia dla opiekunów domowych. Na stronie www.bliskochorego.pl każdy obszar pomocy i wsparcia został opracowany przez naszych specjalistów w formie prostych, praktycznych instrukcji z opisem działania krok po kroku: jak należy postępować, czego unikać, jak łatwiej poradzić sobie w danej sytuacji, jakie rozwiązania są bezpiecznym standardem w opiece? Ogólnodostępny serwis bliskochorego.pl skierowany jest do opiekunów, dla których opieka nad osobą chorą to nowa sytuacja, ale także dla tych, którzy chcą poszerzać swoje umiejętności opiekuńcze.

Teresa Piesik – Psycholog, Psychoonkolog Puckiego Hospicjum

Pomóż nam być blisko, blisko chorego.

Aktywność Puckiego Hospicjum możliwa jest dzięki wsparciu darczyńców. To dzięki Wam wciąż się rozwijamy, aby coraz lepiej opiekować się nieuleczalnie chorymi i ich rodzinami. Dajemy i otrzymujemy wsparcie. Z całego serca dziękujemy.

Puckie Hospicjum można wesprzeć datkami przekazanymi przelewem na konto bankowe https://hospitium.org/numery-kont/ , w formie płatności online na stronie https://hospitium.org/darowizny/ , a także przekazując 1% podatku, wpisując w PIT KRS 0000231110.

Wideo

Dodaj ogłoszenie