MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kobiety w Iranie dostały zakaz występowania w reklamach telewizyjnych. Kontrowersyjna decyzja po emisji spotu promującego lody

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Kobiety w Iranie nie mogą występować w reklamach telewizyjnych. Zakaz został wprowadzony po tym, jak firma produkująca lody wyemitowała spot promujący swój produkt. Główną bohaterką była kobieta w chuście owiniętej wokół głowy, ale z odsłoniętą twarzą.
Kobiety w Iranie nie mogą występować w reklamach telewizyjnych. Zakaz został wprowadzony po tym, jak firma produkująca lody wyemitowała spot promujący swój produkt. Główną bohaterką była kobieta w chuście owiniętej wokół głowy, ale z odsłoniętą twarzą. Endho Pixabay.com
Władze w Iranie wprowadziły zakaz udziału pań w reklamach telewizyjnych. Powodem decyzji jest jeden z wyemitowanych filmików promujących lody przez irańską kobietę. Na mocy prawa o czystości nie będą one mogły więcej występować w tego typu przedsięwzięciach. To już kolejna wymierzona w kobiety represja wprowadzona przez rząd.

Ministerstwo kultury Iranu wysłało list do szkół artystycznych i filmowych oraz do agencji reklamowych, w którym zakazano pokazywania kobiet w reklamach. A to wszystko z powodu obowiązującego tam prawa o czystości, które ma rzekomo chronić przed instrumentalnym wykorzystywaniem ludzi. Prawo to jest jednak swobodnie interpretowane przez kolejne rządy w zależności od politycznych i religijnych poglądów władz.

Spis treści

Lody i zachwycająca się nimi irańska kobieta w reklamie

W reklamie lodów wyemitowanej w telewizji pokazana jest kobieta, która zachwyca się smakołykiem w samochodzie. Główna bohaterka na głowie ma luźno nałożoną czerwoną chustę, która nie zasłania jej twarzy.

Spot został uznany przez irańskie władze za kontrowersyjny. Dodatkowo złożono pozew przeciwko firmie „Domino”, w którym napisane jest, że reklama „obraża wartości kobiet”, prowadzi do „promocji niemoralności” w społeczeństwie i „jest sprzeczna z zasadami przyzwoitości publicznej”. Tym samym widoczność kobiet w irańskich mediach stanie się jeszcze mniejsza niż przedtem.

Władze zmuszają do noszenia hidżabu, wiele kobiet nie chce tego robić

Prawo w Iranie oparte jest na zasadach islamu, które jasno określa prawa kobiet, to, jak się one powinny zachowywać, jakie mają obowiązki i jaki strój je obowiązuje. To właśnie ta ostatnia kwestia, czyli nakaz noszenia hidżabu sprawiła, że rządzący skrytykowali reklamę. Hidżab jest obowiązkowym elementem garderoby od czasów rewolucji islamskiej w 1979 r. Ma zasłaniać włosy, uszy, szyję i trzeba go nosić w obecności dorosłych mężczyzn, którzy nie są ich najbliższymi krewnymi. Obowiązkowi muszą podporządkować się już dziewczynki, które skończyły dziewięć lat.

Wiele kobiet nie przestrzega noszenia hidżabu i dlatego 5 lipca 2022 roku nakaz został bardzo zaostrzony. Aktualnie obywatelki Iranu muszą nosić chusty zakrywające włosy, szyję i ramiona, a policja zatrzymuje osoby, które nie przestrzegają tego zarządzenia. Coraz więcej mieszkanek Iranu protestuje przeciwko drakońskim przepisom. 12 lipca władze tego kraju zarządziły „Dzień Hidżabu” – w odpowiedzi na to wiele kobiet przyłączyło się do kampanii „No2Hijab” i wyszło na ulicę bez obowiązkowych nakryć głowy. Wrzucały również do sieci swoje zdjęcia pokazujące je w miejscach publicznych bez chust. Inicjatorką tej akcji była dziennikarka i działaczka na rzecz praw kobiet i praw człowieka Masih Alinejad. Jest ona również założycielką ruchu „My Stealthy Freedom” („Moja ukryta wolność”), która od wielu lat żyje na emigracji.

Kobieta bez nakrycia głowy może trafić do więzienia

Kobiety w Iranie są dyskryminowane pod wieloma względami, zarówno w prawie, jak i w praktyce. Nie są chronione przed przemocą (domową również), gwałtami małżeńskimi oraz wczesnymi i wymuszonymi małżeństwami. Karane są za brak hidżabu – kontroluje się to w szkołach, na uczelniach, w urzędach i bankach, a także w szpitalach i na ulicach. Kobiety, które próbują z tym walczyć, są wtrącane do więzienia. Przykładem tego jest 25-letnia Yasaman Aryani, która w 8 marca 2019 roku (Dzień Kobiet) rozdawała ulotki o prawach kobiet na świecie na jednej ze stacji metra w Teheranie bez nakrycia głowy. Skazano ją na 16 lat więzienia.

Irańskie organizacje na rzecz praw kobiet należą do najprężniej rozwijających się inicjatyw kobiecych na Bliskim Wschodzie. W 2014 blisko 3,6 miliona kobiet było na różne sposoby karane za nieprzestrzeganie obowiązku noszenia nakrycia głowy.

Kobiety w Iranie pokrzywdzone ze względu na płeć

To, jak bardzo kobiety w Iranie są dyskryminowane, pokazuje najnowszy raport Fundacji Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) „Gender Gap Report 2022”. W tym zestawieniu na 146 miejsc Iran zajmuje pozycję 143. W strukturach irańskiej władzy praktycznie nie ma kobiet. Nie przysługuje im prawo zostawania przywódczyniami religijnymi, nie wolno im kandydować na stanowisko prezydenta, nie ma też dla nich miejsca w sądownictwie czy w Radzie Ekspertów, Kuratorów i Arbitrów. Obecnie na 290 członków irańskiego parlamentu tylko 16 to kobiety, wszystkie bardzo religijne i wierne Islamskiej Republice Iranu.

Dodaj firmę
Logo firmy Rzecznik Praw Obywatelskich
Warszawa, al. Solidarności 77
Autopromocja

Czas na nowy telefon? Skorzystaj z okazji

Materiały promocyjne partnera

Zródło:
Global Gender Gap Report 2022, Raport Fundacji Światowego Forum Ekonomicznego (WEF)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Swoboda ze swoją Barbie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kobiety w Iranie dostały zakaz występowania w reklamach telewizyjnych. Kontrowersyjna decyzja po emisji spotu promującego lody - Strona Kobiet

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki