Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kobiety chcą używania żeńskich nazw stanowisk na równi z męskimi. "W opinii kobiet feminatywy powinny być uwzględniane przez pracodawców"

Maciej Badowski
Maciej Badowski
- Żeńskie końcówki i nazwy zawodów wciąż wzbudzają sprzeciw u wielu z tych, którzy zapominają, że są to całkowicie normalne i poprawne formy językowe- tłumaczy ekspertka.
- Żeńskie końcówki i nazwy zawodów wciąż wzbudzają sprzeciw u wielu z tych, którzy zapominają, że są to całkowicie normalne i poprawne formy językowe- tłumaczy ekspertka. 123RF
8 na 10 kobiet uważa, że żeńskie nazwy stanowisk powinny być używane powszechnie na równi z męskimi. Ponadto 3/4 z nich oczekuje feminatywów w ogłoszeniach o pracę, a także chciałoby mieć wpływ na nazwę swojego stanowiska. - Warto zauważyć, że respondentki nie tylko popierają wprowadzanie do życia zawodowego feminatywów, ale także starają się wykorzystywać te formy językowe w zawodowej codzienności, stosując je do opisu stanowisk innych pań- tłumaczy w rozmowie z Agencją informacyjną Polska Press ekspertka.

W opinii kobiet feminatywy w miejscu pracy pełnią ważną rolę i powinny być uwzględniane przez pracodawców. Zdecydowana większość respondentek (83 proc.) uważa, że żeńskie nazwy stanowisk powinny być używane powszechnie, na równi z męskimi.

- Feminatywy, czyli żeńskie formy gramatyczne nazw zawodów, stanowisk lub funkcji, stały się tematem badania, bo są poddawane częstym dyskusją. Wyniki stanowią wyraźny sygnał, że w opinii kobiet feminatywy w miejscu pracy pełnią ważną rolę i powinny być uwzględniane przez pracodawców- tłumaczy w rozmowie z AIP Aleksandra Skwarska, ekspertka Pracuj.pl. - ponad 8 na 10 respondentek, uważa, że żeńskie nazwy stanowisk, np.: programistka, prawniczka, psycholożka, ekspertka, powinny być używane powszechnie, na równi z męskimi. Przeważająca część z nich twierdzi również, że żeńskie nazwy stanowisk są ważne i określają funkcję zawodową na tych samych zasadach, co przyjęte powszechnie męskie odpowiedniki- dodaje.

- Żeńskie końcówki i nazwy zawodów wciąż wzbudzają sprzeciw u wielu z tych, którzy zapominają, że są to całkowicie normalne i poprawne formy językowe- tłumaczy ekspertka.

Kobiety chcą używania żeńskich nazw stanowisk na równi z męs...

Skwarska zwraca uwagę, że respondentki nie tylko popierają wprowadzanie do życia zawodowego feminatywów, ale także starają się wykorzystywać te formy językowe w zawodowej codzienności, stosując je do opisu stanowisk innych pań. - Co czwarta badana kobieta deklaruje, że zawsze używa żeńskich nazw stanowisk, a ponad połowa robi to często. Zaledwie niewielki odsetek respondentek deklaruje, że nigdy nie stosuje feminatywów w życiu codziennym- wyjaśnia.

- Ważną wskazówką dla pracodawców i rekruterów może być fakt, że zdecydowana większość respondentek byłaby zainteresowana posiadaniem wpływu na nazwę swojego stanowiska w pracy, np. pod kątem wykorzystania w nim słów odpowiednich dla swojej płci. Deklaruje to ponad 3/4 z nich. Jednocześnie analitycy Pracuj.pl zwracają uwagę, że wśród pozostałych badanych tylko 2,5 proc. w ogóle nie chciałoby skorzystać z takiej możliwości, a 21,5 proc. twierdzi, że taki wpływ na nazwę stanowiska jest im obojętny- tłumaczy.

Większość respondentek badania zwraca uwagę na wykorzystanie żeńskich nazw stanowisk w ogłoszeniach o pracę. 78 proc. z nich podkreśla, że feminatywy powinny pojawiać się w ofertach zatrudnienia tak samo często, jak ich męskie odpowiedniki. Ponadto 68 proc. badanych kobiet oczekuje, że w tytułach ogłoszeń powinny pojawiać się obie wersje nazwy stanowiska.

- Jak wykazują analizy Pracuj.pl, w I kwartale 2021 liczba ofert z udziałem feminatywów na portalu była wyższa o 19 proc. niż w analogicznym okresie 2016. Wciąż jednak stanowiły one zdecydowaną mniejszość ofert – 3,5 proc.- podaje Skwarska.

Jednocześnie ekspertka zwraca uwagę, że wprowadzanie feminatywów wymaga przyzwyczajenia do nowych form nazewnictwa przez odbiorców, co dla części pracodawców i pracowników jest wyzwaniem. - Pokazują to wyniki badania Pracuj.pl – mimo pozytywnego stosunku pań do żeńskich nazw stanowisk blisko co trzecia respondentka uważa, że nie pasują one do wszystkich zawodów. Blisko co piąta z kolei dodaje, że użycie żeńskiej nazwy stanowiska niepotrzebnie określa aspekt płci, który nie powinien być istotny w przypadku pracy- dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kobiety chcą używania żeńskich nazw stanowisk na równi z męskimi. "W opinii kobiet feminatywy powinny być uwzględniane przez pracodawców" - Portal i.pl

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki