MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koalicja Obywatelska rozpoczęła w Trójmieście zbiórkę podpisów dla Rafała Trzaskowskiego. Prezydent Warszawy w czwartek odwiedzi Gdańsk

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
03.06.2020 gdanskkoalicja obywatelska - konferencja w sprawie  zaplanowanych na 28 czerwca wyborow prezydenckich. zbieranie podpisow dla nowego kandydata ko rafala trzaskowskiegofot. przemek swiderski / polska press / dziennik baltycki
03.06.2020 gdanskkoalicja obywatelska - konferencja w sprawie zaplanowanych na 28 czerwca wyborow prezydenckich. zbieranie podpisow dla nowego kandydata ko rafala trzaskowskiegofot. przemek swiderski / polska press / dziennik baltycki Przemyslaw Swiderski
Trójmiejscy politycy Koalicji Obywatelskiej rozpoczęli zbiórkę podpisów pod rejestracją kandydatury na prezydenta RP Rafała Trzaskowskiego. W czwartek 4.06.2020 prezydent Warszawy odwiedzi Gdańsk.

Po ogłoszeniu przez Marszałek Sejmu Elżbietę Witek daty nowych wyborów prezydenckich na 28.06.2020, można ponownie prowadzić oficjalne działania kampanijne. Dla Koalicji Obywatelskiej oznacza to możliwość rejestracji jej kandydata na prezydenta, którym po rezygnacji wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej ze startu wyborach został prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Niedługo po ogłoszeniu decyzji przez Marszałek Witek, lokalni działacze KO zainaugurowali zbiórkę podpisów przed centrum handlowym Manhattan w Gdańsku Wrzeszczu. Na miejscu byli gdańscy parlamentarzyści, samorządowcy oraz członkowie mniejszych ugrupowań tworzących KO takich jak Inicjatywa Polska i Zieloni. Byli też działacze stowarzyszenia Wszystko dla Gdańska i Obywateli RP.

- Dzisiaj rozpoczynamy zbiórkę podpisów dla prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Wierzymy, że dzięki energii mieszkańców uda nam się zebrać szybko 100 tysięcy podpisów - zapowiedział Cezary Śpiewak-Dowbór, przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miasta Gdańska.

- Jutro 4 czerwca, kolejna rocznica częściowo wolnych wyborów. Właśnie tę datę prezydent Trzaskowski wybrał na zbiórkę podpisów u nas, w Gdańsku na Długim Targu - powiedziała posłanka Małgorzata Chmiel odnosząc się do czwartkowej wizyty Rafała Trzaskowskiego w Gdańsku. - Wszystko obecna władza robiła byśmy mieli jak najmniej czasu na zbieranie podpisów, ale damy radę, mimo że utrudniają nam jak tylko mogą. Chcą zwalić na nas winę za nieodbycie się wyborów 10 maja. Hipokryzja nie ma granic. Gdzie 70 mln, które poszły na druk kart wyborczych bez podstawy prawnej przez pana Sasina i pana Morawieckiego, i teraz pójdą na przemiał? Prosiliśmy wczoraj, kiedy było uchwalane prawo wyborcze, żeby przedłużyć godziny urzędowania lokali wyborczych. Środki ostrożności będą powodowały wydłużenie czasu głosowania przez każdego z nas. Nie zgodzono się. Obecna władza nie zgadza się na nasze propozycje, które idą w kierunku polepszenia jakości tych wyborów - dodała.

Do spotkania Rafała Trzaskowskiego z mieszkańcami Gdańska, które w czwartek 4.06.2020 odbędzie się na ulicy Długiej, odniósł się też gdański radny KO Łukasz Bejm, który zapowiedział, że przy tej okazji także będą zbierane podpisy.

- Od rana rozdzwoniły się telefony, wiele osób chce złożyć podpis. W każdym powiecie w województwie pomorskim rozpoczynamy zbiórkę podpisów. Nie tylko PO, ale też WdG i Platforma Sopocian, KOD i Obywatele RP angazują się w zbiórkę bo czuć pozytywną energię i wiatr zmian, które idą w Polsce - dodał wiceprezydent Sopotu Marcin Skwierawski. Samorządowiec zaapelował o zachowywanie dystansu społecznego podczas zbierania podpisów. Zapowiedział, że na stolikach osób zbierających podpisy będą płyny do dezynfekcji rąk. Będą też jednorazowe długopisy.

O poparciu dla Rafała Trzaskowskiego zapewnili Marek Weryszko z partii Zielonych oraz Arkadiusz Dzierżyński z gdyńskiej Inicjatywy Polskiej. Marcin Makowski z Wszystko dla Gdańska przypomniał, że w ubiegłym roku w ciągu jednego dnia udało się zebrać w Gdańsku 25 tysięcy podpisów dla Aleksandry Dulkiewicz, która po śmierci prezydenta Pawła Adamowicza, kandydowała na urząd prezydenta Gdańska.

Gdańscy posłowie odnieśli się też do formy oświadczenia, w którym Marszałek Elżbieta Witek poinformowała o nowej dacie wyborów. Przez kilkanaście minut, zanim o niej poinformowała, krytykowała opozycję i chwaliła rząd.

- Ten sposób prezentacji jest nieprawdopodobny. To przypomina mi dziecięcą zabawę. Wymyślić problem, obwinić kogoś, a potem mówić, że to oni są w stanie kogoś uratować. Oni nie widzą swojej winy w tym, że doprowadzono do takiego kryzysu konstytucyjnego, jakiego w wolnej Polsce nigdy nie było. Nie widzą, że były inne sposoby, proponowaliśmy stan klęski żywiołowej. Mówią, że to nasza wina bo zmieniliśmy kandydata i marszałek Tomasz Grodzki pracował w Senacie zgodnie z prawem. To niewiarygodny cynizm pani Marszałek - skomentowała posłanka Małgorzata Chmiel.

Poseł Jerzy Borowczak stwierdził, że Rafał Trzaskowski ma skupić się na budowie "nowej Solidarności".

- Pani Witek nie mówiła do naszego elektoratu, mówiła do pisowskiego, bolszewickiego elektoratu, który w to wierzy - stwierdził Jerzy Borowczak. - Mówiła też do Jarosława Kaczyńskiego, bo jak wiemy, było wielkie nieporozumienie między nimi. Musimy zająć się budową nowej Solidarności, będzie ją budował Rafał Trzaskowski. Społeczeństwo mobilizuje się jak w sierpniu 1980 roku. Widzimy jak ta władza się bogaci na koronawirusie, więc musimy zbudować nową Solidarność i nową sprawiedliwość. Myślę, że Rafał Trzaskowski może taką solidarność zbudować, bez wyrzucania ludzi poza nawias i nazywania ich gorszym sortem i "zdradzieckimi mordami". Dziś jest tylko nienawiść. Jeżeli nie znajdzie się człowiek, który przemówi do narodu i zbuduje Solidarność, możemy mieć takie sceny jak w Ameryce czy 20 lat temu w Słupsku gdy zabito kibica Czarnych - dodał.

W momencie rozpoczęcia zbiórki podpisów przez zwolenników Rafała Trzaskowskiego, w Dzienniku Ustaw nie było jeszcze opublikowanej decyzji Marszałek Sejmu o nowej dacie wyborów. Państwowa Komisja Wyborcza nie podała też wzorów kart do zbierania podpisów. Do sprawy odniósł się radny Cezary Śpiewak-Dowbór.

- Mamy karty, które spełniają kodeksowe wymogi. Mają wszystkie elementy, które są wymagane przez prawo w randze ustawy. Te karty muszą być zaakceptowane przez Państwową Komisję Wyborczą. Te podpisy, które zbieramy, są ważne - stwierdził radny.

Na sprawę zwraca uwagę miejsca opozycja w Radzie Miasta.

- Politycy PO zbierają podpisy na kandydata, który nie ma jeszcze formalnie założonego komitetu - napisał na Twitterze Przemysław Majewski, gdański radny Prawa i Sprawiedliwości.

Do sprawy odniósł się także pytany przez dziennikarzy na innej konferencji prasowej Kazimierz Koralewski, przewodniczący klubu gdańskich radnych Prawa i Sprawiedliwości.

- Wydaje mi się, że KO powinna się uderzyć w piersi, bo to jej senatorowie tyle czasu pracowali nad ustawą o trybie wyborów. W ten sposób skracali sobie czas. Myślę, że nawet jeśli wzór kart wyborczych się zmieni, to myślę, że w skali kraju taka liczba podpisów jest do zebrania w krótkim czasie - stwierdził Kazimierz Koralewski.

Decyzja Marszałek Sejmu Elżbiety Witek została opublikowana w Dzienniku Ustaw w środę po południu.

Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak w rozmowie z TVN24 powiedział, że wzory publikowane przez Komisję nie mają charakteru urzędowego, a charakter pomocniczy. Jego zdaniem podpisy mogą zostać uznane za nieważne, jeżeli ktoś wykaże, że podpisy zostały złożone przed publikacją decyzji Marszałek Sejmu w Dzienniku Ustaw.

W czwartek 4.06.2020 Rafał Trzaskowski odwiedzi Gdańsk. Po 16:00 spotka się z mieszkańcami miasta na Długim Targu.

W piątek 5.06,2020 minie termin na zawiadamianie PKW o utworzeniu komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta RP. Tego dnia minie również czas potwierdzenia uczestnictwa w wyborach przez komitety wyborcze, których zawiadomienia o utworzeniu zostały przyjęte przez PKW w związku z wyborami prezydenta zarządzonymi na 10 maja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki