Koalicja Europejska obiecuje zawalczyć o 100 mld na opiekę zdrowotną. Przedstawili główne punkty Programu Europejskiej Ochrony Zdrowia

Natalia GrzybowskaZaktualizowano 
We wtorek 7 maja, przed budynkiem Centrum Medycyny Inwazyjnej w Gdańsku, kandydaci Koalicji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego Jarosław Wałęsa i Krzysztof Trawicki przedstawili "Program Europejskiej Ochrony Zdrowia". Przemysław Świderski
Podczas wtorkowej konferencji prasowej kandydaci Koalicji Europejskiej złożyli szereg obietnic związanych z naprawą polskiej służby zdrowia za pieniądze unijne.

We wtorek 7 maja, przed budynkiem Centrum Medycyny Inwazyjnej w Gdańsku, kandydaci Koalicji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego Jarosław Wałęsa i Krzysztof Trawicki przedstawili "Program Europejskiej Ochrony Zdrowia". Jak twierdzą zakłada on możliwość wynegocjowania 100 miliardów zł więcej, niż jest w stanie wynegocjować w Unii Europejskiej dla naszego kraju aktualny rząd.

- Chcielibyśmy zaraz po wyborach 26 maja wraz z naszą silną ekipą w Brukseli walczyć o dodatkowe 100 miliardów złotych, które będzie można przeznaczyć na takie miejsca jak to pod którym się znajdujemy - powiedział Jarosław Wałęsa. - Uniwersyteckie Centrum Kliniczne powstało dzięki środkom unijnym. Chcemy pozyskiwać je na służbę zdrowia, na ludzi pracujących w Polsce, na walkę ze smogiem, na te wszystkie rzeczy, które są po prostu niezbędne dla dalszego pozytywnego rozwoju naszego kraju.

Podkreślił, że przygotowane przez nich projekty walki ze smogiem zostały w Sejmie zamrożone.

- (...) pokazywały one jak należy prowadzić politykę czystego powietrza w naszych miastach - dodał Jarosław Wałęsa. - Niestety to zostało wstrzymane. Chcielibyśmy możliwie jak najszybciej po wygranych wyborach, by te projekty zostały odmrożone i wprowadzone w życie.

Czytaj także

Krzysztof Trawicki zwrócił uwagę na problem Pomorza, jakim jest najwyższy poziom umieralności na choroby nowotworowe.

- Jesteśmy regionem najbardziej obciążonym chorobą nowotworową w kraju, więc Europejski Pakiet Onkologiczny idealnie wpisuje się w problematykę, którą mamy w naszym województwie.

Zwrócił uwagę na poważny problem kolejek, które wbrew temu, co prezentują badania, wcale się nie zmniejszają. Zauważył, że z punktu widzenia leczenia nowotworów jest on niezwykle istotny.

- Chodzi o wyłapywanie nowotworu jeszcze przed wystąpieniem jego objawów klinicznych - powiedział. - To najtańszy sposób leczenia, tylko że trzeba to wszystko organizacyjnie ująć.

Mówił również o programie badań profilaktycznych dla wszystkich po 50 roku życia, który stosowany jest już w kilku krajach europejskich i obejmuje pełen bilans zdrowotny.

- Należy wspomnieć o bardzo ważnej kwestii, jaką są badania prenatalne i objęcie opieką matek na każdym etapie, nie tylko ciąży, ale także po urodzeniu - dodał Jarosław Wałęsa. - Wydaje nam się, że gwarancja ludzkiego porodu oraz zabezpieczenie komfortu przyszłych matek jest podstawową kwestią.

Krzysztof Trawicki zapowiedział również wprowadzenie powszechnego, pełnego kalendarza szczepień na najwyższym europejskim poziomie.

- Musimy zrobić wszystko aby środki w kolejnej perspektywie finansowej nie zostały ograniczone - podsumował Wałęsa. - Będziemy walczyć o to, by 100 mld trafiło do Polski, wszędzie tam, gdzie jest to niezbędne.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

A
AJB

A z kim łune walczom, ten TW bolkowaty człowieczek z tytanu i gumofilec z Bytoni o te 100 mld ojro? Ze Schetyną? Olbrychtem? Z UE? Zlikwidują węgiel? Wybudują tę słynną już elektrownię atomową w Pułtusku za pieniądze inwestora katarskiego? Do tego jeszcze PO tysiąc POdwyżki dla nauczyciela? PO 15 tysi. emerytury dla każdego UBeka w rodzaju tatusia Cimoszki! Czarzaste z Millerem też swoje potrzeby majom, Gruchy na wierzbie już nie rosnom, a Putin petentów z reklamówką z Priwislinskiego Kraju już nie dofinansowuje, bo jaczejka Kramka i Kozloski wyczerpuje limit! Nudny ten festiwal kabaretowych błaznów się robi jak flaki z olejem, więc pewnie znudzony suweren pośle to tałatajstwo w kibini matieri, albo na szczaw i mirabelki na nasypach kolejowych! Taka karma!

Dodaj ogłoszenie