Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klub Bokserski Brzostek Top Team ma nowego patrona. Jan Bianga czuwa nad adeptami pięściarstwa w Gdańsku

Rafał Rusiecki
Rafał Rusiecki
Uroczystość nadania Klubowi Bokserskiemu Brzostek Top Team imienia Jana Biangi
Uroczystość nadania Klubowi Bokserskiemu Brzostek Top Team imienia Jana Biangi Jakub Steinborn
Stowarzyszenie Brzostek Top Team powstało w 2011 roku w Gdańsku z inicjatywy trenera Macieja Brzostka. Od początku reprezentują go ludzie, których pasją jest walka. W piątek, 21 października 2022 roku w klubie przy ul. Elektryków 1 miała miejsce uroczystość nadania mu imienia Jana Biangi.

Jan Bianga patronem Klubu Bokserskiego Brzostek Top Team

Maciej Brzostek to bardzo dobrze znany w trójmiejskim środowisku trener i pięściarz, który zaangażował się w tworzenie sportowych szans młodych zawodników zainteresowanych uprawianiem boksu. Jest mentorem dla młodych ludzi często z trudnych środowisk. W ramach Stowarzyszenia Brzostek Top Team kładzie nacisk na rozwijanie podstawowych wartości, takich jak uczciwość, sprawiedliwość, przyjaźń i szacunek dla przeciwnika, kultura słowa, obowiązkowość, dyscyplina, wytrwałość, opanowanie, poszanowanie zasad czystej gry i demokracji.

Założyciel grupy „Brzostek Top Team” w 2021 roku za szczególne zasługi na rzecz lokalnej społeczności, w tym osób w kryzysie bezdomności, został nagrodzony Pomagaczem Roku im. Romana Koturbasza przez Towarzystwo Brata Alberta.

Prowadzony przez niego klub, mieszczący się przy ul. Elektryków 1 w Gdańsku, miał w piątek, 21 października 2022 roku podniosłą uroczystość. Związana ona była z nadaniem imienia Jana Biangi, boksera, który odnosił sukcesy w barwach przedwojennego klubu sportowego polskich patriotów z Wolnego Miasta Gdańska – Gedanii. Na uroczystość zaproszona została córka patrona – Barbara Janczukowicz oraz dr Karol Nawrocki, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej.

Jan Bianga znakomity pięściarz, a później trener

Jan Bianga urodził się 26 stycznia 1910 r. w Sopocie, w rodzinie Jana i Cecylii z d. Słowik. Bardzo dobrze wykształcony – był absolwentem Gimnazjum Polskiego oraz Polskiej Wyższej Szkoły Handlowej w Gdańsku. Od 1930 r., będąc obywatelem Wolnego Miasta Gdańska, pracował jako księgowy w Komisariacie Generalnym RP w Wolnym Mieście Gdańsku. Angażował się w działalność na terenie Wolnego Miasta Gdańska licznych polskich organizacji politycznych, kulturalnych i społecznych.

Od 16 roku życia uprawiał boks w klubie Sportverein Schutzpolizei Danzig EV (we Wrzeszczu). Trenował pod okiem Martina Arlta. W tym klubie wygrał 9 walk, jedną zremisował. W 1928 r. wziął udział w drużynowych mistrzostwach Niemiec w Dortmundzie.

Od 1929 r. trenował w polskim Klubie Sportowym Gedania (w tym roku powołano właśnie w Gedanii sekcję bokserską). Uczestniczył w mistrzostwach Pomorza i Polski. W 1930 i w1931 r. zdobywał brązowy medal Polski w wadze koguciej. W l. 1930-32 wygrywał również w tej kategorii mistrzostwa Pomorza. W 1934 r. sięgnął po wicemistrzostwo Pomorza w wadze piórkowej, a w 1938 r. ponownie stanął na najwyższym podium Pomorza. W 1934 r. zwyciężył w wadze piórkowej w Igrzyskach Polaków z Zagranicy w Wolnego Miasta Gdańska rozgrywanych w pierwszym tygodniu sierpnia w Warszawie. Od 1933 do 1937 r. brał również udział w drużynowych mistrzostwach Polski - w barwach Gedanii. W sumie stoczył 176 walk, z czego wygrał 155, 12 zremisował, a tylko 9 przegrał. Od 1938 r. zaczął szkolić młodych bokserów. W tym okresie rozpoczęła się także jego współpraca z Feliksem Stammem.

W 1936 r. poślubił Elżbietę Colbe, córkę pracownika PKP Romana Colbe i Gertrudy z d. Kinder, znakomitej tenisistki z KS Gedania. Para doczekała się dwóch córek – Janiny i Barbary.

1 września 1939 r. Niemcy aresztowali go i osadzili w Viktoriaschule. Tam wraz z innymi pracownikami Komisariatu Generalnego RP został odizolowany od reszty polskich więźniów i po tygodniu wywieziony na granicę niemiecko-litewską. Dotarł do Kowna, a następnie do Łucka. Na początku października powrócił do Gdańska. Za odmowę współpracy z Gestapo był ponownie aresztowany. Przeszedł przez obozy w Nowym Porcie, w Stutthofie, w Sachsenchausen i ostatecznie od 28 maja 1940 r. został więźniem obozu Mauthausen-Gusen. Udało mu się przeżyć wojnę. Został wyzwolony przez Amerykanów. W sierpniu 1945 r. powrócił do rodziny, do Sopotu.

Po wojnie skończył studia na Akademii Wychowania Fizycznego oraz w Wyższej Szkole Handlu Morskiego. Był trenerem młodych bokserów w trójmiejskich klubach: HKS Sopot, Ogniwo Sopot, Flota Gdynia, Gwardia Gdańsk, Polonia Gdańsk oraz KS Gedania. Został także asystentem Feliksa Stamma, pracując z polską kadrą narodową i olimpijską (1953-55 i 1961).

Zmarł w Sopocie w 1982 roku i tam został pochowany na cmentarzu katolickim.

od 12 lat
Wideo

Wspaniałe show Harlem Globetrotters w Tauron Arenie Kraków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki