Kłótnia Gdańska i Gdyni zamiast 800 mln zł? Adamowicz i Szczurek nie mogą dojść do porozumienia

Jacek Wierciński
T. Bołt/ P. Świderski/ Archiwum PP
Paweł Adamowicz i Wojciech Szczurek, prezydenci Gdańska i Gdyni, mają odmienne wizje porozumienia w sprawie wykorzystania 819 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej. Nie potrafią znaleźć kompromisu, a poparcia dla swoich - wykluczających się - wizji szukają w rządzie. Czasu, by się dogadać, mają coraz mniej, a media winią za "szum informacyjny".

O konflikcie między Gdańskiem i Gdynią w sprawie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT), czyli projektu unijnego dofinansowania aglomeracji w latach 2014-2020 piszemy od kilku dni. Do końca ubiegłego roku Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju wymagało od gmin metropolii trójmiejskiej utworzenia "zinstytucjonalizowanej formy partnerstwa". Choć to konieczność, by do aglomeracji trafiło 819 mln zł dofinansowania, władzom Gdańska i Gdyni nie udało się porozumieć.

Dziś obie strony zapowiadają podpisanie porozumienia 14 lutego. Nie łatwo w to jednak uwierzyć, zważywszy, że jak dotąd urzędnicy przedstawiają mediom wiele różniących się od siebie scenariuszy, same wizje umowy są ze sobą sprzeczne, a obaj prezydenci rywalizują o poparcie w resorcie infrastruktury i rozwoju.

Wizja Pawła Adamowicza

Paweł Adamowicz chce, żeby stroną w porozumieniu było stowarzyszenie Gdański Obszar Metropolitalny, zrzeszające 46 samorządów. Nie wszystkie z nich znajdują się w granicach formalnego Metropolitalnego Obszaru Funkcjonalnego Trójmiasta.

24 grudnia Adamowicz napisał w tej sprawie list do wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbiety Bieńkowskiej: "Jako że idea powstania oraz cele stowarzyszenia są całkowicie zbieżne z celami związku ZIT, członkom GOM wydaje się naturalne, że stowarzyszenie powinno stanowić fundament związku ZIT" - pisał prezydent Gdańska.

Przeczytaj: LIST PAWŁA ADAMOWICZA DO MINISTER BIEŃKOWSKIEJ [PDF]

Wizja Wojciecha Szczurka

Na warunki GOM nie zgadza się Wojciech Szczurek, prezydent nienależącej do stowarzyszenia Gdyni. W czwartek wysłał do Bieńkowskiej swoją odpowiedź na list Adamowicza: "Dziwi mnie bardzo, że [...] Pan Prezydent Paweł Adamowicz kieruje do Pani Premier prośbę o akceptację rozwiązań stojących w całkowitej sprzeczności z wypracowanym kompromisem" - napisał do pani minister prezydent Gdyni. Jego miasto należy do zrzeszającego samorządowców z 22 gmin i powiatów forum Norda.

Jako kompromisowe Szczurek określa "wstępnie uzgodnione założenia" przygotowane przez Urząd Marszałkowski po spotkaniu dotyczącym ZIT 19 grudnia. To m.in. zapis, że samorządy występowałyby "indywidualnie i bezpośrednio" (czyli nie wspólnie, jako GOM). - Otrzymaliśmy od marszałka województwa - jak przeczytaliśmy - "uzgodnioną" propozycję porozumienia o współpracy. Uważam, że to dobry projekt, wychodzący naprzeciw oczekiwaniom zarówno gmin współpracujących w ramach forum Norda, jak i GOM. Żywię głębokie przekonanie, że uda się w krótkim czasie przygotować treść porozumienia i wspólną listę ważnych dla metropolii projektów - mówi Szczurek.

- Jestem zdumiony postępowaniem prezydenta Wojciecha Szczurka w sprawie ZIT - komentuje tymczasem Adamowicz. - Od lat staramy się zintegrować naszą metropolię. Prezydent Szczurek zawsze wolał stać z boku. Nie tracę jednak nadziei, że w tej ważnej dla nas wszystkich sprawie dojdziemy w końcu do porozumienia - mówi.

Wspólnie z pozostałymi samorządowcami z zespołu negocjacyjnego GOM - Jackiem Karnowskim z Sopotu, Józefem Reszkem z Wejherowa i wójtem Hanną Brejwo z Pszczółek - wydał w piątek oświadczenie prasowe: "Samorządy należące do stowarzyszenia GOM od samego początku wyrażają wolę uczestnictwa w Związku ZIT poprzez założone przez siebie stowarzyszenie GOM".

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Gdański Obszar Metropolitalny, Forum Norda, Zintegrowane Inwestycje Terytorialne

- OŚWIADCZENIE -

W nawiązaniu do doniesień medialnych na temat negocjacji dotyczących powołania Związku Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) pragniemy wyrazić swoje zaskoczenie treścią listu prezydenta Gdyni pana Wojciecha Szczurka skierowanego do pani Wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej.

Podkreślamy, że ustalenia wspominanego w liście spotkania negocjacyjnego były odmienne od wskazywanych przez prezydenta Wojciecha Szczurka.

Samorządy należące do stowarzyszenia Gdański Obszar Metropolitalny (GOM) od samego początku wyrażają wolę uczestnictwa w Związku ZIT poprzez założone przez siebie stowarzyszenie GOM.

Z uwagi na podnoszone przez Prezydenta Gdyni wątpliwości co do możliwości uczestnictwa w Związku ZIT poprzez stowarzyszenie, GOM zwrócił się do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju o ocenę możliwości zastosowania zaproponowanego przez GOM rozwiązania i uzyskał ustne zapewnienie z Ministerstwa o braku takiej przeszkody. Odpowiedź pisemna ma dotrzeć wkrótce do GOM. Ustąpiła zatem prawna wątpliwość w zakresie formy uczestnictwa członków GOM w Związku ZIT.

GOM nie narzuca Forum Norda wewnętrznej formy organizacyjnej, czy też bezpośredniej bądź pośredniej formy zrzeszenia w Związku ZIT. Prosimy tym samym o uszanowanie na zasadach autonomii i poszanowania partnera, bo tylko wtedy współpraca może być skuteczna, oparta na zaufaniu, a przede wszystkim dla dobra mieszkańców naszej metropolii– naszej czyli obejmującej samorządy reprezentowane przez Nordę i GOM.

Zespół Negocjacyjny GOM
w spr. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych

Paweł Adamowicz, prezes zarządu GOM
Józef Reszke, wiceprezes GOM
Hanno Brejwo, skarbnik GOM
Jacek Karnowski, członek Zarządu GOM

Wideo

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

L
Lech

Aby poprawić sobie zakompleksione ego wybudował lotnisko, a teraz, gdy powstały kłopoty i możliwy zwrot pieniędzy, zwraca się do Gdańska po pomoc.

w
wiochagdansk

i jak sie moga dogadać????

m
mika

Adamowicz? - przerost formy nad treścią,

R
Rumcajs

Ty miernoto - mający za ksywkę boga słowiańskiego- zadufany bufon budyniowy , może co najwyżej drzwi otwierać przed prezydentem Gdyni, ( robić za boy-a ).

a
adam

Światowid, po pierwsze odsyłam Cię do słownika bo chyba nie do końca rozumiesz pojęcie szowinizmu :). Po drugie zapraszam do Gdyni, jakość dróg w Gdyni a reszta kraju to przepaść (Ci, którzy trochę jeżdżą wiedzą), komunikacja miejska to samo, i długo by wymieniać - tu po prostu żyje się super. Gdynia jest najmniej zadłużonym miastem w 2C (Gdynia 39%, Sopot 55% i Gdańsk 48%) Gdańsk nie może przeżyć, ze Gdynia się fajnie rozwija i nie potrzebuje do tego Gdańska a wręcz odwrotnie - Gdańsk jest hamulcowym Gdyni. Budyń nie radzi sobie z zarządzaniem Gdańskiem a już wyciąga tłustą łapkę w kierunku innych.

K
Krytyk

bo jako samorządowcy zdecydowanie mu nie dorównują w szczególności w zakresie racjonalności polityki inwestycyjnej. Adamowicz wznosi budowle-skarbonki, do których trzeba będzie dopłacać, dopłacać .... Stadion, ECS, trochę muzeów itd. Adamowicz aby wyjść na "swoje" chce wykorzystać do tego celu GOM na co oczywiście Szczurek zgodzić się nie może ...
w szczególności dlatego, że Adamowicz nie posiada zmysłu powonienia
- vide jego wizyta w Szadółkach, gdzie według niego przecież nie śmierdzi! Między innymi dlatego on nie spieszy się z budową spalarni odpadów - co byłoby przecież przedsięwzięciem wysoce racjonalnym, zdecydowanie racjonalniejszym niż np. budowa ECS! Ale cóż, taki to już jest ten P. Adamowicz!

N
Nairam

Impertynencje to nie najlepszy argument w każdym sporze!

Ś
Światowid

Z gdyńskim szowinistą, panem Szczurkiem, nie zbuduje się niczego. Zadziwiający jest fenomen tego jegomościa, który wmówił gdynianom, a także polskiej opinii publicznej, jakim to jest wyjątkowym samorządowcem, a którego polityczny i samorządowy byt opiera się wyłącznie na niechęci i opozycji wobec Gdańska. To smutne, ale wystarczy, aby dożywotnio pełnić funkcję prezydenta Miasta z Morza.

R
Rumcajs

Miejsce budynia , jest na Szadółkach , jako operatora nochala wrażliwego na smrody !

a
adam

Metropolia co centralizacja - to już było i się nie sprawdziło. Metropolia to krok wstecz. Trzeba się dogadywać na poszczególnych płaszczyznach - a tu jak widać Gdańsk wykazuje zawsze pozycję hegemona (co jeszcze bardziej zniechęca do metropolii) np drogi (od wielu lat blokowany jest OPAT, a lansuje się tak bezsensowne projekty jak obwodnica metropolitalna). W przypadku metropolizacji Gdynia straci na znaczeniu a ja i ogromna większość Gdynian tego nie chce.

E
Ewelina

No tak, Gdynia i Szczurek jak zwykle z boku. Coraz częściej jest postrzegany za głównego hamulcowego, pan "Lotniskowiec".

Dodaj ogłoszenie