Powierzchnia zasiewów buraków cukrowych szacowana jest w Polsce w sezonie 2021 na ponad 0,2 mln ha, wskazuje Główny Urząd Statystyczny w raporcie Wiosenna ocena stanu upraw rolnych i ogrodniczych w 2021 r. Porównując te dane z szacunkami publikowanymi w grudniu 2020 przez GUS, areał będzie podobny jak przed rokiem. Wówczas także szacowano, że wynosi ponad 0,2 mln ha. Ubiegłoroczne zbiory buraków cukrowych ocenia się na ok. 14,5 mln t tj. o 5% więcej od uzyskanych w 2019 r. (Wynikowy szacunek głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2020 r.).
Warunki pogodowe a uprawy buraków cukrowych 2021
O około 2 tygodnie później niż w poprzednich sezonach na polach zakwitł rzepak. Opóźnienia w wegetacji widoczne są także na buraczanych polach. Wszystko za sprawą bardzo chłodnej wiosny, którą mamy w 2021 roku. Jak wskazuje Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego, jeszcze w marcu nic nie wskazywało, że wiosna tak wyhamuje.
To też może Cię zainteresować
- Marzec możemy określić jako dosyć standardowy, bez szczególnych odchyleń temperaturowych w okolicy 3-4ºC. W kwestii opadów możemy określić go także jako dosyć typowy - stwierdza Sylwia Szymańczak KZPBC.
- Tegoroczny kwiecień możemy zaliczyć jako ekstremalnie chłodny z temperaturami na średnim poziomie 5-6ºC, dopiero pod koniec miesiąca pojawiło się kilka cieplejszych dni z temp. 8-15 ºC (w zależności od regionu, południe zdecydowanie cieplejsze niż reszta kraju), noce jednak wciąż były bardzo chłodne z temperaturami do –6ºC przy gruncie - relacjonuje przedstawicielka związku.
- Kwiecień charakteryzował się z dosyć typowym rozkładem opadów dla tego miesiąca.
- Lokalnie pod koniec miesiąca wystąpiły dosyć ulewne deszcze z opadem nawet do 60-70 l.
- Maj też nie rozpieszcza nas temperaturami i prawdopodobnie też będzie jednym z najchłodniejszych majów z ostatnich lat.
- Podsumowując siewy i wschody buraka, można powiedzieć, że wschody były bardzo mocno utrudnione z powodu wiosennych chłodów, jednak nie odnotowano większych uszkodzeń spowodowanych przymrozkami (dotyczyły one jedynie indywidualnych przypadków, a nie całych rejonów plantacyjnych) - wyjaśnia Sylwia Szymańczak.
Większe problemy pojawiały się z zaskorupieniami, na skutek zlewnych deszczy, lokalnymi gradobiciami i burzami pisakowymi. Z tych powodów ok. 4 tys. ha kwalifikowało się do ponownego przesiania.
Kondycja buraków cukrowych na koniec maja 2021
Na chwilę obecną na plantacjach widzimy buraki do 6-8, lokalnie w do 10 liści. Jednak stan plantacji jest bardzo zróżnicowany, a opóźnienia w wegetacji w zależności od regionu wahają się od 10 dni nawet do 3 tygodni.
To też może Cię zainteresować
W tym roku można powiedzieć, że buraki ominął problem szarka komośnika, który tylko lokalnie sygnalizował swoją obecność na polach południowo-wschodniej Polski. Końcówka maja to okres pojawienia się mszycy burakowej, która w niektórych rejonach już rozpoczęła żer na młodych roślinach, sygnalizuje Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego.
Źródło danych GUS
Za nami Wybory Miss Rypin Agra 2023
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Chciała koniecznie być na koncercie 50 Centa. Podczas koncertu urodziła!
- Szansa na porozumienie ws. zboża? Ministrowie Polski i Ukrainy rozmawiali
- Szydło: Zwykli Ukraińcy rozumieją, kto udzielił ich państwu prawdziwej pomocy
- Sadyści zamordowali popularnego DJ-a. Bili go kijem, oblewali wrzątkiem i zgwałcili