Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klimatyzacja w bloku 2023. Powinieneś załatwić te formalności. Kiedy i jak uzyskać zgodę wspólnoty lub spółdzielni?

Klimatyzacja w bloku zwiększa komfort w mieszkaniu, ale bywa uciążliwa dla sąsiadów.
Klimatyzacja w bloku zwiększa komfort w mieszkaniu, ale bywa uciążliwa dla sąsiadów. Mariusz Kapala / Polska Press
Klimatyzacja w bloku 2023 to spory wydatek, ale też ogromna ulga w upalne dni. Przed zadzwonieniem do producenta klimatyzatorów trzeba jednak najpierw załatwić pewne formalności, żeby montaż mógł odbyć się zgodnie z prawem. Sprawdź, czy konieczne jest uzyskanie zgody wspólnoty bądź spółdzielni mieszkaniowej na klimatyzator na balkonie lub na elewacji.

Spis treści

Klimatyzacja w bloku 2023: ile kosztuje i czy warto?

W Polsce klimatyzatory w starszych budynkach wciąż stanowią rzadkość, jednak w wielu krajach (np. Stany Zjednoczone) są zupełnie normalnym, standardowym wyposażeniem mieszkania. Coraz więcej osób w naszym kraju zaczyna się jednak na takie udogodnienie decydować. Jeśli źle znosimy upały, montaż klimatyzacji może kompletnie odmienić nasze życie.

Koszt montażu klimatyzacji w bloku to od kilku do kilkunastu tysięcy złotych w zależności od klasy urządzenia, jego mocy i wydajności oraz wysokości opłaty za montaż (zwykle wliczonej w cenę urządzenia). Najtańsze modele kosztują poniżej 2000 zł. Warto jednak upewnić się, że kupujemy produkt renomowanej firmy, który poradzi sobie z ochłodzeniem mieszkania.

Trzeba też pamiętać, że klimatyzacja pracuje na prąd, a zatem zwiększy rachunki za energię elektryczną. Przeciętny klimatyzator w mieszkaniu zużywa ok. 15-50 kWh prądu miesięcznie – żeby obliczyć, jaki to koszt, wystarczy pomnożyć tę wartość przez cenę 1 kWh prądu, jaką płacimy u swojego operatora. Jest to zwykle wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Trzeba jednak pamiętać o możliwych podwyżkach cen prądu.

Nastrojowe światło w domu i ogrodzie

Czy zgoda wspólnoty lub spółdzielni na montaż klimatyzacji w bloku jest konieczna?

Chcąc zamontować klimatyzację w bloku, trzeba uważać, by zrobić to zgodnie z przepisami. Te zaś jasno mówią, że na montaż klimatyzatora należy uzyskać zgodę spółdzielni albo zarządcy wspólnoty. Samowolny montaż czegokolwiek na elewacji – która stanowi część nieruchomości wspólnej – to złamanie prawa.

Kwestie związane z montażem klimatyzacji zwykle reguluje regulamin spółdzielni lub wspólnoty. Jeśli w regulaminie takich zapisów brak, najlepiej zwrócić się z zapytaniem wprost do zarządcy budynku. Jeżeli montaż urządzenia naruszyłby ocieplenie budynku, zgoda zwykle nie jest udzielana.

Nie powinno z kolei być problemu z ustawieniem klimatyzatora na balkonie, chociaż i tu obowiązują zwykle różne obostrzenia. Często jest np. tak, że urządzenie nie może przekraczać określonego poziomu hałasu (zwykle 45 dB w nocy i 55 dB w ciągu dnia).

Zarządca budynku zwykle oczekuje przedstawienia projektu instalacji, który pozwoli określić, jakie prace trzeba będzie wykonać i jak duża będzie ingerencja w budynek. Niekiedy zarządca żąda od właściciela mieszkania uzyskania zgody sąsiadów, zanim sam wyrazi zgodę na montaż klimatyzacji. Zdarza się bowiem, że klimatyzator przeszkadza sąsiadom hałasem, wydmuchiwaniem powietrza w stronę ich balkonu lub przenoszeniem drgań. W rzadkich przypadkach może być też konieczne uzyskanie zgody architekta, który projektował budynek.

Po uzyskaniu zgody nie trzeba już załatwiać żadnych formalności – można kupować urządzenie wraz z montażem i uzgadniać z fachowcami dogodny termin.

Brak zgody na klimatyzację – co zrobić w takiej sytuacji?

W przypadku braku zgody na klimatyzację najlepiej zacząć od rozmowy – czasem wystarczy przedstawić inne argumenty lub lepiej je zaprezentować, żeby opór zniknął. Jeśli to nie pomoże, od decyzji można się odwołać na zasadach określonych w Prawie spółdzielczym (art. 32) oraz statucie spółdzielni.

Na samym końcu pozostaje jeszcze droga sądowa. Jeżeli właściciel mieszkania jednocześnie odwołał się od decyzji spółdzielni (postępowanie wewnętrzne) i zaskarżył niekorzystną dla siebie uchwałę w sądzie, postępowanie wewnętrzne automatycznie zostaje zawieszone i liczy się już tylko decyzja sądu.

Małe AGD z Duki w promocji

Montaż klimatyzacji w praktyce – co warto wiedzieć?

Przy wyborze klimatyzatora trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na jego moc chłodniczą. Co do zasady potrzeba 0,1 kW mocy na ochłodzenie 1 m kw. pomieszczenia. Jest to jednak tylko ogólna reguła – jeśli np. mieszkanie ma wyjątkowo dużo okien lub nietypowy układ pomieszczeń, może być potrzebna większa moc. Najlepiej skorzystać w tym zakresie z fachowej porady.

Montaż klimatyzacji w bloku powinien być zawsze przeprowadzany przez fachowców – nie należy tego robić samodzielnie. Grozi to bowiem nie tylko utratą gwarancji i wadliwym działaniem urządzenia, ale też może powodować np. uszkadzanie elewacji bloku przez skropliny generowane przez klimatyzator. Koszt montażu jest z reguły wliczony w cenę urządzenia.

Klimatyzacji nie powinno się montować w miejscu silnie nasłonecznionym, ponieważ obniża to jej wydajność. Ponieważ urządzenie wytwarza wibracje, podczas montażu na balkonie warto umieścić pod klimatyzatorem specjalną matę tłumiącą drgania. Trzeba też pamiętać, że podczas pracy klimatyzacji wytwarzają się skropliny, które należy prawidłowo odprowadzać – najlepiej przewodami wprost do kanalizacji.

Polecjaka Google News - RegioDom
od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Klimatyzacja w bloku 2023. Powinieneś załatwić te formalności. Kiedy i jak uzyskać zgodę wspólnoty lub spółdzielni? - RegioDom.pl

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki