Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kliknął w link i stracił... 10 tysięcy złotych. Mieszkaniec powiatu kartuskiego padł ofiarą oszustwa internetowego

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
123rf
Kolejny mieszkaniec powiatu kartuskiego padł ofiarą oszustwa internetowego. 45-latek kliknął w nadesłany przez potencjalnego nabywcę link, celem sfinalizowania transakcji. Oszust uzyskał w ten sposób wszelkie informacje potrzebne, aby wyciągnąć z konta 10 tys. zł.

Mieszkaniec powiatu kartuskiego stracił 10 tysięcy złotych

Zgłoszenie o oszustwie trafiło do kartuskich policjantów we wtorek 5 października. Jak podaje st. asp. Piotr Gdaniec, oficer prasowy KPP w Kartuzach, 45-letni mieszkaniec naszego powiatu wystawił na jednym z portali internetowych przedmioty na sprzedaż. Skontaktował się z nim potencjalny nabywca, który wysłał 45-latkowi link, mający na celu sfinalizowanie transakcji. Po wypełnieniu formularza pod nadesłanym adresem oszust miał już wszystko, czego potrzebował.

- Za pomocą Blika wykonał 4 przelewy na łączną kwotę 10 tys. zł - podaje rzecznik kartuskiej policji.

Mundurowi niezmiennie przestrzegają i apelują, aby nie korzystać z linków nadsyłanych nam przez nieznane osoby, a w przypadku transakcji internetowych zachować ostrożność. Nigdy nie wiemy, kto stoi po drugiej stronie.

Najczęstsza metoda w ostatnim czasie, zastosowana również i w tym przypadku, polega na tym, iż sprzedający otrzymuje link, po kliknięciu w który przekierowany jest na stronę łudząco podobną do tej, gdzie wystawiał swoje przedmioty (lub np. na fałszywą stronę przewoźnika). Na stronie znajduje się formularz z prośbą o podanie danych, takich jak numer karty płatniczej, jej data ważności i kod CVV oraz stan aktualny konta. Po wypełnieniu formularza oszuści są już w posiadaniu niezbędnych informacji, by wyczyścić konto. Potrzebują tylko kodu do autoryzacji, który przychodzi do sprzedającego w wiadomości SMS. Kod wpisany do formularza jest kodem autoryzującym wypłatę środków.

Nie zapominajmy też o innych sposobach, z jakich korzystają oszuści. Cyberprzestępcy podszywają się również pod firmy kurierskie i rozsyłają sms-y lub maile o dopłatę kilkudziesięciu groszy do rzekomo wysłanej paczki.

Krótko mówiąc: nie logujmy się do naszych banków za pośrednictwem linków przesłanych nam przez nieznajome osoby i chrońmy informacje umieszczone na naszych kartach płatniczych

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki