Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kleszcze atakują! Pojawiły się już pierwsze przypadki ukąszeń! A wszystko to przez stale postępujące zmiany klimatyczne!

Sandra Janikowska
Z roku na rok mamy do czynienia z coraz łagodniejszymi zimami. Tak było i tym razem. Tegoroczna zima przypominała bardziej jesień. W konsekwencji czego, przyszły do nas znacznie szybciej kleszcze. Jak wynika z dostępnych informacji, pojawiły się już pierwsze przypadki ukąszeń kleszczy.
Z roku na rok mamy do czynienia z coraz łagodniejszymi zimami. Tak było i tym razem. Tegoroczna zima przypominała bardziej jesień. W konsekwencji czego, przyszły do nas znacznie szybciej kleszcze. Jak wynika z dostępnych informacji, pojawiły się już pierwsze przypadki ukąszeń kleszczy. Pixabay
Z roku na rok mamy do czynienia z coraz łagodniejszymi zimami. Tak było i tym razem. Tegoroczna zima przypominała bardziej jesień. W konsekwencji czego, przyszły do nas znacznie szybciej kleszcze. Jak wynika z dostępnych informacji, pojawiły się już pierwsze przypadki ukąszeń kleszczy.

Sezon kleszczowy w Polsce rozpoczynał się zwykle w pierwszej połowie marca. W tym roku przyszedł do nas wcześniej! Wystarczyło kilka cieplejszych dni, żeby kleszcze obudziły się z zimowego snu. Ciepłe zimy przyczyniają się do tego, że pajęczaki znacznie szybciej budzą się do życia i... dłużej się utrzymują. A co za tym idzie? Potencjalny okres zagrożenia może ulec wydłużeniu i potrwać nawet do końca listopada.

ZOBACZ TAKŻE: Nowy gatunek kleszczy atakuje. Zmiany klimatyczne sprawią, że będzie ich więcej

Kleszcze w Polsce

W Polsce mamy do czynienia z kilkunastoma odmianami tych pajęczaków. Najczęściej spotykanym gatunkiem jest kleszcz pastwiskowy. Osobnik ten może osiągać nawet 4mm wielkości ciała. Cechą odróżniającą go od innych gatunków jest karminoczerwony odwłok.

Kleszcz pastwiskowy występuje najczęściej:

  • na polanach,
  • na roślinach i owocach leśnych,
  • na paprociach,
  • w lasach

Pierwsze ukąszenia

Z klinik weteryjnaryjnych w centralnej Polsce dochodzą do nas informacje na temat ukąszeń przez kleszcze. Jak wynika z dostępnych informacji, co kilka dni w klinikach pojawiają się właściciele z zakleszczonymi pupilami. Wniosek jest jeden - okres kleszczowy rozpoczął się już na dobre.

Lepiej zapobiegać aniżeli leczyć

Należy pamiętać o działaniach prewencyjnych, bowiem lepiej zapobiegać niż leczyć. Człowiek powinien pamiętać o odpowiednim ubiorze w trakcie spaceru - spodniach z długimi nogawkami czy wyższymi butami. Po każdorazowym wyjściu z lasu czy polany należy dokładnie obejrzeć swoje ciało i sprawdzić, czy w okolicach pach, pachwin i pępka nie mamy niechcianego intruza. Warto też pamiętać, że istnieją szczepionki przeciwkleszczowe, które zwiększają naszą odporność na tego typu ugryzienia.

Przypominamy, że kleszcze mogą przenosić wiele ciężkich chorób jak na przykład: boreliozę czy babeszjozę.

Jak pozbyć się kleszcza?

W sytuacji, gdy kleszcz przyczepi się do skóry nie ma sensu smarować go tłuszczem lub preparatami zawierającymi alkohol. Należy go usunąć prostym ruchem ciągnąc ku górze za pomocą pęsety lub specjalnych przyrządów dostępnych w aptekach czy drogeriach. Kleszcza nie powinno się wykręcać.

Co zrobić po ukąszeniu?

Gdy pajęczak zostanie całkowicie usunięty z ciała, miejsce ukąszenia należy przemyć środkiem odkażającym i umyć ręce. Punkt ukłucia należy obserwować przez kilka kolejnych dni. W przypadku pojawienia się niepokojących znaków, czyli rumienia dookoła ukąszenia, należy udać się do lekarza.

ZOBACZ TAKŻE: Kleszcze-fakty i mity. Wszystko co powinieneś wiedzieć o kleszczach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki