Klęski żywiołowe lub ASF w gospodarstwie? Można dostać dotację na odtwarzanie potencjału produkcji

Agata Wodzień
Agata Wodzień
pixabay.com/SturmjaegerTobi
Jeśli klęski żywiołowe - np. susza, grad czy wiosenne przymrozki - albo afrykański pomór świń spowodował straty w gospodarstwie, rolnik może wnioskować o wsparcie. ARiMR rozpoczyna 7 maja 2020 r. nabór wniosków na odtworzenie potencjału produkcji rolnej. Do wzięcia jest maksymalnie 300 tys. zł w całym okresie PROW 2014-2020.

Agencja Restrukturyazcji i Modernizacji Rolnictwa uruchamia kolejny nabór. Od czwartku 7 maja rolnicy, którzy ponieśli w gospodarstwach straty spowodowane klęskami żywiołowymi bądź wystąpieniem ASF, mogą składać wnioski o przyznanie pomocy w ramach działania „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej”. - Termin naboru mija z końcem sierpnia – informuje Paweł Mucha, rzecznik prasowy ARiMR.

Kto może złożyć wniosek o dotację 2020 na odtworzenie potencjału produkcji?

O pomoc z PROW 2014-2020 mogą ubiegać się rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez co najmniej jedną z następujących klęsk żywiołowych:

 • powódź,
 • deszcz nawalny,
 • suszę,
 • przymrozki wiosenne,
 • ujemne skutki przezimowania,
 • obsunięcie się ziemi,
 • lawinę,
 • grad,
 • huragan,
 • uderzenie pioruna.

Na klęskach nie koniec. O wsparcie mogą wnioskować rolnicy, którym powiatowy lekarz weterynarii nakazał, w drodze decyzji, zabicie świń lub zniszczenie zwłok świń w celu zwalczania ASF.

Dotacje są dostępne dla tych, którzy ponieśli straty w roku, w którym jest składany wniosek o przyznanie pomocy lub w co najmniej jednym z dwóch lat poprzednich

Jaka wielkość strat uprawnia do dotacji?

 • Wysokość strat w uprawach rolnych, zwierzętach gospodarskich czy rybach uprawniająca do starania się o pomoc musi wynieść co najmniej 30% średniej rocznej produkcji rolnej lub straty te muszą dotyczyć składnika gospodarstwa, którego odtworzenie wymaga poniesienia kosztów kwalifikujących się do objęcia wsparciem. Wysokość poniesionych strat, jakie powstały w gospodarstwie, określa komisja powołana przez wojewodę.
 • Natomiast w przypadku wstąpienia afrykańskiego pomoru świń o pomoc mogą ubiegać się rolnicy, którym powiatowy lekarz weterynarii nakazał zabicie świń lub zniszczenie ich zwłok w celu zwalczania ASF, a w dniu wydania tej decyzji świnie te stanowiły co najmniej 30 proc. świń będących w posiadaniu tego gospodarza.

Maksymalna kwota wsparcia, jaką może otrzymać rolnik w całym okresie realizacji PROW 2014-2020, wynosi do 300 tys. zł, z tym że nie może przekroczyć ona poziomu 80% kosztów kwalifikowanych.

Na co można przeznaczyć pieniądze z dotacji na odtworzenie potencjału produkcji rolnej?

W przypadku wystąpienia klęsk żywiołowych dotacja może być przyznana na inwestycje odtwarzające zniszczone składniki gospodarstwa, np.

 • na odtworzenie plantacji wieloletnich, sadów,
 • odbudowę zniszczonych budynków,
 • zakup nowych maszyn lub urządzeń rolniczych.

Z kolei rolnik, którego gospodarstwo zostało poszkodowane przez ASF, dotację może otrzymać na inwestycje, które nie są związane z produkcją świń.

Jak złożyć wniosek?

W związku z ogłoszonym w Polsce stanem epidemii, która ograniczyła możliwość osobistego załatwiania spraw przez rolników w placówkach ARiMR, wnioski można przekazywać do oddziałów regionalnych w następujący sposób: w formie dokumentu elektronicznego na elektroniczną skrzynkę podawczą, za pośrednictwem platformy ePUAP lub przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Pocztą Polskiej. Wnioski można również dostarczyć do specjalnych wrzutni, które ustawione są w placówkach terenowych Agencji.

Źródło: informacja prasowa ARiMR

Podglądamy pracę rolników. Takim sprzętem to można pracować [zdjęcia]

Meszki bolimuszki utrapieniem wakacji

Wideo

Materiał oryginalny: Klęski żywiołowe lub ASF w gospodarstwie? Można dostać dotację na odtwarzanie potencjału produkcji - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie