Klasy 1-3 wróciły do szkół. W czasie ferii testowano w Gdyni nauczycieli i pracowników szkół

OPRAC.:
Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Powrót klas 1-3 do szkół od poniedziałku, 18.01.2021 r. W Gdyni testowano całe kadry szkół Przemyslaw Swiderski
Do udziału w dobrowolnych testach na obecność koronawirusa zgłosiło się w Gdyni łącznie prawie 1 100 osób – nie tylko z placówek samorządowych, ale i niepublicznych. W testowaniu wzięli udział nie tylko nauczyciele, ale także pracownicy szkół. Od poniedziałku, 18 stycznia uczniowie klas I-III szkół podstawowych, a także uczniowie szkół specjalnych wracają do nauki stacjonarnej w ścisłym reżimie sanitarnym. Nadal będzie można realizować praktyczną naukę zawodu w szkołach i placówkach prowadzących kształcenie zawodowe. Uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego nadal będą się uczyć zdalnie, poza wyjątkami dotyczącymi kształcenia zawodowego.

W ostatnim tygodniu ferii przebadano w Gdyni łącznie 1 100 nauczycieli i pracowników szkół

W ostatnim tygodniu ferii zimowych nauczyciele w całej Polsce zostali poddani dobrowolnym i bezpłatnym badaniom na obecność koronawirusa. Dotyczyło to powracających do pracy w pierwszej kolejności nauczycieli z klas I-III.

W Gdyni testowani byli nie tylko nauczyciele, ale również pracownicy szkół – łącznie prawie 1 100 osób.

– Od początku epidemii koronawirusa uważnie angażujemy się we wszystkie działania, które zwiększają bezpieczeństwo mieszkańców, szczególną troską otaczając uczniów i nauczycieli. Ważną rolę pełni tu ścisła współpraca między naszym miastem a Powiatowym Inspektoratem Sanitarnym w Gdyni, bo w krótkim czasie skoordynowane zostało ustalenie możliwych terminów bezpiecznych badań dla grona pedagogicznego oraz pracowników szkół – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

– Przetestowanie na obecność koronawirusa nauczycieli nauczania początkowego i innych pracowników szkół to niezwykle istotny krok na drodze do spokojnego, stopniowego powrotu nauki stacjonarnej w gdyńskich placówkach. Jestem głęboko przekonany, że testy organizowane przez służby sanitarne pozwolą znacząco zmniejszyć ryzyko zakażeń.

W Gdyni testowanie na obecność COVID-19 koordynował Powiatowy Inspektorat Sanitarny we współpracy z Pomorskim Kuratorium Oświaty. Dotyczyło ono tych nauczycieli i pracowników gdyńskich placówek, który wyrazili na to zgodę, zgłaszając się do swoich dyrektorów.

Nowa jednostka w gdyńskiej edukacji

Wraz z początkiem nowego roku, w Gdyni działa Centrum Usług dla Przedszkoli i Szkół. Nowa instytucja, według gdyńskich urzędników, ma odciążyć placówki oświatowe w kwestiach:

 • finansowych,
 • kadrowych,
 • płacowych,
 • administracyjnych.

Jak konkretnie? Poprzez wdrożenie jednolitego oprogramowania do obsługi budżetu, skrócony ma zostać obieg dokumentów, a proces decyzyjny w kwestiach finansowej działalności szkół i przedszkoli przyspieszony. Dyrektorzy placówek oświatowych nie będą już odpowiedzialni za obieg i archiwizację dokumentacji finansowej. Dyrektorem CUPSZ została Anna Bennich, pełniąca dotychczas funkcję Zastępcy Naczelnika Wydziału Edukacji.

– Edukacja zajmuje szczególnie ważne miejsce w życiu naszego miasta. Z tego powodu nieustannie szukamy nowych ścieżek rozwoju, w trosce o zapewnienie mieszkańcom dostępu do oświaty na najwyższym poziomie. Aby było to możliwe, dbamy nie tylko o jakość kształcenia, czy rozwój infrastruktury lokalowej, ale i o organizację pracy, która jednocześnie podniesie jej komfort, zwiększy wydajność i odpowie na wyzwania finansowe, związane choćby ze zmniejszającym się udziałem subwencji z budżetu państwa w finansowaniu gdyńskiej oświaty. – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

– Odpowiedzią na wszystkie te potrzeby jest powołanie w Gdyni Centrum Usług dla Przedszkoli i Szkół. Nowa jednostka zintegruje w skali miasta obsługę placówek oświatowych w zakresie kadr, płac i księgowości.

Centrum Usług dla Przedszkoli i Szkół obsługuje 98 samorządowych oświatowych jednostek organizacyjnych. Swoją aktywnością obejmuje:

 • szkoły,
 • przedszkola,
 • specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze,
 • poradnie psychologiczno-pedagogiczne,
 • Młodzieżowy Dom Kultury,
 • Szkolne Schronisko Młodzieżowe,
 • Gdyński Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli.

Dzieci wracają do szkół od 18.01.2021 r. Jak wygląda nauka?

Nauka w klasach I-III szkół podstawowych

W okresie od 18 do 31 stycznia 2021 r. nauka w klasach I-III szkoły podstawowej będzie odbywała się stacjonarnie. Mając na uwadze zapewnienie bezpieczeństwa uczniom i nauczycielom, opracowano wytyczne MEiN, MZ i GIS w sprawie reżimu sanitarnego dla tych klas.

Nauka w szkołach i placówkach specjalnych

Od 18 stycznia do szkoły wracają uczniowie klas I-III szkół podstawowych specjalnych, w tym funkcjonujących w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych oraz w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej.

Opieka świetlicowa dla najmłodszych uczniów
Dyrektorzy szkół podstawowych, w tym artystycznych, w których jest prowadzone kształcenie ogólne w zakresie podstawy programowej, są zobowiązani do prowadzenia działalności opiekuńczej dla uczniów klas I-III.

Depresja nadal chorobą wstydliwą

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie