Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kinohistoria w Muzeum II Wojny Światowej. W niedzielę pokaz filmu "Pamięć jest naszą ojczyzną"

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Mat prasowe/ Muzeum II Wojny Światowej
W niedzielę 9 lutego w Muzeum II Wojny Światowej kolejne wydarzenie z cyklu "Kinohistoria". Publiczności zaprezentowany zostanie film „Pamięć jest naszą ojczyzną” („Memory is our homeland”) w reżyserii Jonathana Duranda. O filmie opowie sam reżyser.

Projekcja filmu w ramach "Kinohistorii" Muzeum II Wojny Światowej zaplanowana w przeddzień 80 rocznicy pierwszej z czterech fal masowych deportacji polskich obywateli z terenów Kresów Wschodnich, która rozpoczęła się 10 lutego 1940 r.

Przed rozpoczęciem projekcji dr Dmitriy Panto, pracownik Działu Naukowego Muzeum II Wojny Światowej, wygłosi prelekcję dotyczącą deportacji sowieckich przeprowadzonych w 1940 i 1941 roku. Podczas wydarzenia zaprezentowany zostanie również krótki film zrealizowany przez Muzeum II Wojny Światowej (miniatura filmowa pt. „Dzieci sowieckich deportacji”), którego tematem są losy dzieci deportowanych podczas wojny na Syberię.

Miło nam poinformować, że podczas projekcji naszym gościem będzie Jonathan Durand, reżyser i wnuk głównej bohaterki prezentowanego dzieła - mówi Hanna Mik, rzecznik Muzeum II Wojny Światowej. - Podczas wydarzenia twórca podzieli się z widownią szczegółami dotyczącymi realizacji filmu.

Wydarzenie zaplanowane jest na niedzielę 9 lutego, w muzealnym kinie, o godz. 17.00. Wstęp jest wolny.

„Pamięć jest naszą ojczyzną” („Memory is our homeland”)
Reż. Jonathan Durand, 90 min, 2018, Kanada, film dokumentalny
W latach 1942–1952 ponad 18 000 polskich kobiet i dzieci mieszkało w Afryce jako uchodźcy. Tysiące osób po zwolnieniu z sowieckich łagrów przebyło setki kilometrów by odnaleźć spokojną przystań we wschodnioafrykańskich wioskach. Dokument „Pamięć jest naszą ojczyzną” to opowieść o tym, jak się tam znaleźli i próba odpowiedzi na pytanie dlaczego ten epizod polskiej historii nie jest szerzej znany w obecnych czasach. Reżyser główną bohaterką filmu czyni swoją babcię, Kazimierę Gerech, której poruszająca historia uzupełniona jest unikalnymi archiwaliami. Jonathan podąża śladami babci i odwiedza miejsca, w których się znalazła podczas wojny. W swej wędrówce poszukuje również namacalnych pozostałości ówczesnej egzystencji swoich przodków.

Jonathan Durand – reżyser, producent i scenarzysta filmu
Ukończył nauki polityczne i socjologię na Uniwersytecie McGilla w Montrealu. Po zakończeniu studiów pracował przez kilka lat jako pedagog i pracownik socjalny w Kandzie, RPA i Mozambiku. Od 2009 roku pracował nad swoim pierwszym filmem długometrażowym „Pamięć jest naszą ojczyzną”, który ukończył 2018 roku. Prowadzony przez niego projekt filmowy zyskał wsparcie Polskiej Ambasady w Ottawie. Dotychczas dokument został zaprezentowany na kilku festiwalach, w tym m.in. na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2019 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki