18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kim jest wykonawca testamentu

Redakcja
Łukasz Berg
Łukasz Berg
Na pytania czytelników odpowiada Łukasz Berg, Kancelaria Adwokacka Adwokata Tomasza Posadzkiego w Gdańsku

Niespodziewanie zostałem powołany na wykonawcę testamentu mojej zmarłej ciotki. Nie utrzymywałem z nią jednak za życia prawie żadnych kontaktów i nie czuję się tym samym zobowiązanym do pełnienia nałożonej na mnie funkcji. Chciałbym wiedzieć, na czym polega funkcja wykonawcy testamentu? Czy mam prawo odmówić jej wykonywania?

Zgodnie z przepisem art. 986 § 1 Kodeksu cywilnego spadkodawca może w testamencie powołać wykonawcę testamentu. Wykonawcą może zostać jedynie osoba posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, niezależnie od tego, czy należy ona do grona spadkobierców lub zapisobierców, czy też nie. Spadkodawca musi sam wskazać wykonawcę testamentu, nie może pozostawić tego komuś innemu.

Powołanie wykonawcy testamentu musi wynikać z treści samego testamentu. Nie jest dopuszczalne, aby wykonawca został ustanowiony w drodze innej czynności prawnej. W przypadku niepowołania wykonawcy testamentu, obowiązek realizacji rozrządzeń testamentowych spoczywa na spadkobiercach.
Zakres powierzonych wykonawcy testamentu zadań wynika przede wszystkim z rozporządzeń spadkodawcy. Spadkodawca ma możliwość ustalenia praw i obowiązków wykonawcy w sposób bardzo szczegółowy oraz zgodnie ze swoją wolą.
Jeżeli natomiast spadkodawca powołał wykonawcę testamentu, nie konkretyzując zakresu jego zadań, wykonawca testamentu powinien zarządzać majątkiem spadkowym, spłacić długi spadkowe, w szczególności wykonać zapisy i polecenia, a następnie wydać spadkobiercom majątek spadkowy zgodnie z wolą spadkodawcy i z ustawą. Wykonawca testamentu może pozywać i być pozywany w sprawach wynikających z zarządu spadkiem. Może również pozywać w sprawach o prawa należące do spadku i być pozywany w sprawach o długi spadkowe.

Wykonawca testamentu może zgłosić ponadto wniosek o zabezpieczenie spadku (art. 635 § 2 k.p.c.) oraz wniosek o wyjawienie przedmiotów spadkowych (art. 655 § 1 k.p.c.).
Osoba, którą powołano w testamencie do pełnienia funkcji wykonawcy testamentu, może nie przyjąć tego obowiązku, bez konieczności podawania przyczyn. Według przepisu art. 987 Kodeksu cywilnego w zw. z art. 664 Kodeksu postępowania cywilnego, jeżeli osoba powołana jako wykonawca testamentu nie chce tego obowiązku przyjąć, powinna złożyć odpowiednie oświadczenie przed sądem spadku ustnie do protokołu albo na piśmie z podpisem urzędowo poświadczonym.

Ustawa nie określa terminu, w którym należy złożyć wymienione oświadczenie. Mając jednak na uwadze zasady prawidłowej gospodarki, sąd spadku powinien dążyć do szybkiego ustalenia, czy powołany wykonawca testamentu przyjmuje swoje obowiązki czy też odrzuca pełnienie nałożonej na niego funkcji.

Zgodnie z art. 665 Kodeksu postępowania cywilnego osobie powołanej przez spadkodawcę do pełnienia obowiązków wykonawcy testamentu sąd spadku - na jej wniosek - wydaje odpowiednie zaświadczenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki